REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak przebiega postępowanie likwidacyjne oraz otwarcie likwidacji w spółce akcyjnej?

Istnieje wiele przyczyn, mogących spowodować konieczność rozwiązania spółki akcyjnej powodując tym samym jej wyeliminowanie z rynku, m.in. przyczyny przewidziane w statucie spółki, uchwała walnego zgromadzenia o jej rozwiązaniu bądź też przeniesieniu siedziby poza granice Rzeczypospolitej, ogłoszenie upadłości spółki, jak również jej rozwiązanie na drodze sądowej.

Jak otrzymuje faktury sp. z.o.o. w organizacji?

Po podpisaniu aktu notarialnego, a przed zgłoszeniem sp. z o.o. do KRS spółka może być nabywcą określonych towarów lub usług na potrzeby swojej działalności. Jak więc wpisać poprawnie dane spółki na fakturze, skoro nie posiada ona NIP czy REGON?

Jak kształtuje się odpowiedzialność cywilna w sp. z o.o.?

Pełnienie funkcji członka zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga przestrzegania szeregu uregulowań dotyczących odpowiedzialności za podejmowane decyzje oraz cywilnoprawnych konsekwencji zaistnienia zdarzeń podlegających ujemnej kwalifikacji normatywnej w danym porządku prawnym.

Co warto wiedzieć o spółce kapitałowej w organizacji

Spółka kapitałowa w organizacji powstaje z chwilą zawarcia umowy spółki (w przypadku spółki z o.o.) lub z chwilą objęcia wszystkich akcji (tzw. zawiązania spółki akcyjnej). Byt prawny spółki w organizacji kończy wpis do rejestru.

REKLAMA

Kształt firmy, a zasady odpowiedzialności wspólników

Podmioty gospodarcze występują w obrocie pod firmą. Firma jest elementem identyfikującym przedsiębiorcę. Podlega wpisowi do KRSu, jest niezbywalna oraz korzysta z ochrony prawnej. W przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej firmą jest ich nazwa. Kodeks spółek handlowych dokładnie precyzuje jak firma w przypadku każdej spółki powinna wyglądać.

Co warto wiedzieć o rozbudowanej strukturze rady administrującej spółki europejskiej?

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej pozwoliło na zacieśnienie współpracy między międzynarodowymi przedsiębiorcami. Jedną z możliwości takiej kooperacji jest działanie w formie spółki europejskiej.

Co warto wiedzieć o skutkach połączenia się spółek?

Kodeks spółek handlowych umożliwia spółkom osobowym i kapitałowym łączenie się. Jednak w wyniku takiej zmiany spółka powstała w wyniku połączenia nie powinna znaleźć się w gorszej sytuacji, niż przed połączeniem. Zapobiec temu ma tzw. zbiór sukcesji oraz przepisy regulujące kwestię ochrony wierzycieli spółek łączących się.

Jakie są organy spółki europejskiej?

Spółka europejska została przyjęta do polskiego prawa w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. To międzynarodowy podmiot, który jest regulowany przepisami rozporządzeń unijnych oraz ustawy o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej.

REKLAMA

Spółka europejska? Sprawdź jakie są dopuszczalne sposoby jej utworzenia

W wyniku przystąpienia Polski do Unii Europejskiej przed polskimi przedsiębiorcami rozwinęły się możliwości wzmocnionej współpracy z zagranicznymi przedsiębiorcami. W związku z tym powstała ustawa implementująca przepisy unijne o spółce europejskiej. Nowy typ spółki jest doskonałą formą prowadzenia działalności dużych rozmiarów, zwłaszcza międzynarodowych. Jej istotą jest stworzenie podmiotu, który skupiłby działalność podmiotów z różnych państw, łącząc potencjały gospodarcze podmiotów państw Unii.

Jak zabezpieczyć roszczenie o stwierdzenie nieważności uchwały wspólników spółki z o.o.?

Zawieszenie postępowania rejestrowego dotyczącego wpisu zmian na podstawie uchwały wspólników spółki z o.o.. jest dopuszczalnym zabezpieczeniem roszczenia o stwierdzenie nieważności tej uchwały.

Stosunki zależności, dominacji i powiązania między spółkami, czyli wszystko co o nich warto wiedzieć

Przedsiębiorcy funkcjonujący w obrocie mogą pozostawać ze sobą w rozmaitych powiązaniach. Prawo precyzuje jak mogą wyglądać schematy powiązań pomiędzy spółkami handlowymi, podając w tym względzie obszerną definicję. Jednym z rodzajów powiązań jest pozostawanie spółek w stosunkach zależności i dominacji. Może mieć to kilka postaci.

Czy akcjonariusz będący przedsiębiorcą, ma inne obowiązki na walnym zgromadzeniu?

Ogół praw przysługujących akcjonariuszom spółki zawartych w ksh (art. 393-429) można podzielić na: prawa majątkowe (udziałowe) oraz na uprawnienia organizacyjne (prawa korporacyjne). Zgodnie z zasadą równego traktowania akcjonariuszy, wyrażoną w Kodeksie spółek handlowych, każdy akcjonariusz, bez względu na jego status (osoba fizyczna, osoba prawna, czy inna spółka prawa handlowego) ma takie same uprawnienia w spółce akcyjnej.

Wszystko o przekształceniu spółek osobowych

Przekształcenia spółek prawa handlowego są powszechnym działaniem związanym z elastycznością podmiotów gospodarczych. Przepisy pozwalają na liczne wariacje przekształceniowe, aby jak najlepiej dopasować formę organizacyjno – prawną do potrzeb prowadzonej działalności.

Podjęcie uchwały i rejestracja, czyli niezbędne etapy łączenia się spółek

Spółki kapitałowe występujące w obrocie gospodarczym mogą się ze sobą łączyć. W wyniku tego procesu łączące się spółki mogą utworzyć nową (fuzja) lub przenieść na jedną z nich swoje majątki (inkorporacja). Niezależnie jednak od rodzaju procedury składa się ona z trzech faz: przygotowawczej, podejmowania uchwał i rejestracji.

Dokumenty niezbędne w fazie przygotowawczej procedury łączenia się spółek

Polskie prawo handlowe daje spółkom kapitałowym możliwość łączenia się. Może to wynikać z różnych przyczyn, m.in. z chęci sformalizowania współpracy lub rozszerzenia działalności.Procedura łączenia może mieć dwojaką postać, a mianowicie łączenia przez przejęcie spółek przez jedną z nich (inkorporacja) lub łączenia przez zawiązanie nowej spółki (fuzja).W wyniku łączenia powstaje zawsze spółka kapitałowa.

Wszystko o odpowiedzialności wspólników przekształcanej spółki

Kodeks spółek handlowych pozwala handlowym spółkom osobowym na przekształcanie się. Spółki te mogą przekształcać się zarówno w inne spółki osobowe, jak i w spółki kapitałowe.Istotną i zarazem charakterystyczną kwestią w przypadku przekształceń spółek osobowych jest jednak odpowiedzialność dotychczasowych wspólników.

Przekształcenie spółki cywilnej – krok po kroku

Spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej. Jest jedynie umową prawa cywilnego, przez którą wspólnicy zobowiązują się dążyć w określony sposób do oznaczonego celu gospodarczego. W związku z tym, wspólnicy powiększając rozmiary swojej działalności mogą zdecydować się na przekształcenie spółki. Z przepisów KSH wynika, że spółka cywilna może zostać przekształcona w każdą inną spółkę prawa handlowego, a więc zarówno osobową, jak i kapitałową.

Co oznacza „wspólny cel gospodarczy” wspólników spółki cywilnej?

Wspólnicy spółki cywilnej zawierając umowę spółki zobowiązują się dążyć do wspólnego celu gospodarczego. Co oznacza pojęcie „wspólnego celu gospodarczego” i czy w umowie spółki wspólnicy mogą postanowić, że niektórzy z nich lub każdy z nich będzie się zajmował określonym rodzajem działalności?

Jakie są wymagania w procedurze przekształcenia spółki?

W związku z elastycznością podmiotów gospodarczych na rynku możliwe jest przekształcenie spółki w inną. KSH precyzuje procedurę przekształcania spółek, która jest podzielona na fazy.

Przekształcenie spółki jawnej – wszystko o uprawnieniach spadkobiercy jej wspólnika

Przepisy kodeksu spółek handlowych dają możliwość przekształcania spółek osobowych w inne spółki osobowe oraz kapitałowe. Co do zasady odbywa się to według określonej procedury na którą składają się przewidziane prawem czynności (przygotowanie planu przekształcenia, dokumentów, podjęcie uchwały, rejestracja).

Jakie możliwości mają wspólnicy przy przekształcaniu spółki jawnej i partnerskiej?

Procesy przekształceniowe w spółkach odbywają się według procedury określonej przepisami kodeksu spółek handlowych. Co do zasady składa się ona z trzech faz: przygotowawczej, podejmowania uchwał oraz rejestracji i ogłoszenia. Procedura ta jednak jest modyfikowana w zależności od rodzaju przekształcanej spółki, co ma na celu jak najlepsze dopasowanie jej do danego typu organizacyjno – prawnego spółki.

Co jest konieczne przy przekształcania spółek kapitałowych w osobowe?

Funkcjonujące w obrocie gospodarczym spółki kapitałowe mogą być przekształcane w spółki osobowe. Procedura przekształceniowa składa się z trzech części, a mianowicie z fazy przygotowawczej, podejmowania uchwał oraz rejestracji i ogłaszania. Jednak w związku z faktem, że każdy typ spółki ma pewne cechy charakterystyczne, procedura przekształcania poszczególnych spółek jest wzbogacona o pewne dodatkowe regulacje związane z konkretnym typem spółki.

Odmienności proceduralne, czyli na co warto zwrócić uwagę przy przekształcaniu spółek kapitałowych

Kodeks spółek handlowych dopuszcza liczne wariacje związane z przekształcaniem spółek. Przepisy nadają procedurze tej pewne sztywne ramy, jednak w przypadku różnych form organizacyjno – prawnych ulega ona modyfikacjom. Tak więc, przy przekształceniu spółki kapitałowej w osobową, podobnie jak przy przekształcaniu spółki kapitałowej w kapitałową, występują poza wymaganiami ogólnymi także pewne warunki szczególne.

Kiedy zarząd nie reprezentuje spółki akcyjnej w procesie o uchylenie uchwały?

Jakie są wyjątki od zasady, że w sprawie o uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia spółkę akcyjną reprezentuje zarząd?

Zaskarżanie przez akcjonariusza uchwał zapadających na walnym zgromadzeniu

Akcjonariusze spółki akcyjnej mają prawo zaskarżania uchwał, jakie zapadają na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. W jakich sytuacjach mają do tego prawo i w jakim terminie mogą to zrobić?

Kto reprezentuję spółkę akcyjną w procesie o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia?

Kto reprezentuje spółkę akcyjną w sądzie przy uchylaniu uchwały walnego zgromadzenia lub w procesie dotyczącym stwierdzenia nieważności tej uchwały? Odpowiedzi szukaj w poniższym artykule.

Zasady podejmowania przez radę nadzorczą spółki z o.o. uchwał w trybie pisemnym

W jaki sposób uregulowana jest kwestia podejmowania uchwał w trybie pisemnym przez radę nadzorczą w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?

Jak wygląda reprezentacja w spółce z o.o. w organizacji?

Spółka z o.o. w organizacji jest reprezentowana przez zarząd albo pełnomocnika powołanego jednomyślną uchwałą wspólników (art. 161 § 2 Kodeksu spółek handlowych – k.s.h.). W praktyce oznacza to, że działanie pełnomocnika wyklucza działanie zarządu i odwrotnie.

Jakie ważne powody uzasadniają rozwiązanie spółki cywilnej?

Ważne powody, uzasadniające rozwiązanie spółki cywilnej na drodze postępowania sądowego, bywają różne. Mogą dotyczyć tylko jednego wspólnika, grupy wspólników lub też samej spółki.

Jak rozwiązać spółkę cywilną?

Najczęściej rozwiązanie spółki cywilnej wiąże się z wystąpieniem zdarzeń wskazanych w umowie. Ponadto, rozwiązanie spółki cywilnej możliwe jest w następujących sytuacjach.

Jak podejmowane są uchwały w spółce osobowej?

Uchwały w spółce podejmuje się zgodnie z jej umową, co do zasady jednomyślnie, chyba że umowa stanowi inaczej. Podjęta przez wspólników uchwała może być uchwałą ważną, uchwałą dotkniętą nieważnością – nie służy wówczas prawo zaskarżenia, ale dwa powództwa: ustalenia nieistnienia uchwały lub uchylenia uchwały.

Czy wspólnik spółki cywilnej może rozporządzać swoim udziałem?

Wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku. W czasie trwania spółki wspólnik nie może także domagać się podziału majątku wspólników.

Czy wspólnik spółki cywilnej zawsze ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki?

Czy zawsze odpowiedzialność za zobowiązania spółki cywilnej ponoszą wspólnicy solidarnie? Za co odpowiada wspólnik spółki cywilnej?

Składanie sprawozdań finansowych - krok po kroku

Kto jest odpowiedzialny za sporządzenie sprawozdaniu finansowego i w jakim terminie sprawozdanie to powinno być zatwierdzone? Jakie podstawowe informacje powinny się znaleźć w sprawozdaniu finansowym? Jakie kary grożą spółce za wszelkie nieprawidłowości w sprawozdaniu? Odpowiedzi szukaj w poniższym artykule.

Jakie są skutki braku podmiotowości spółki cywilnej?

Spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej i traktowana jest przez prawo jak umowa o charakterze wielostronnym. Fakt, że spóła cywilna nie posiada podmiotowości prawnej niesie za sobą liczne i ważne konsekwencje, odnoszące się do sposobu jej funkcjonowania w obrocie prawnym.

Kto i kiedy zwołuje walne zgromadzenie akcjonariuszy w S.A.?

Zgromadzenie akcjonariuszy w S.A. zwoływane jest przez zarząd spółki, przy czym dotyczy to zarówno zgromadzenia zwyczajnego jak i nadzwyczajnego. Rada Nadzorcza zwołuje walne zgromadzenie akcjonariuszy jeżeli zarząd w ciągu 2 tygodni od dnia upływu statutowego terminu na zwołanie walnego zgromadzenia akcjonariuszy nie zwołał go, bądź też nie zwołał go w terminie 2 tygodni od zgłoszenia żądania zwołania.

Jak zbyć udziały w sp. z o.o.?

Udziały w sp. z o.o. jako prawa majątkowe są zbywalne, z pewnymi wyjątkami, można bowiem ograniczyć możliwość zbycia udziałów, ale żadna umowa nie może zakazywać obrotu udziałami.

Wkłady w spółkach osobowych

Istnieje różnica między wkładami wnoszonymi w spółkach osobowych oraz w spółkach kapitałowych, przy czym zarówno wkłady w spółkach kapitałowych jak i osobowych cechuje to, że muszą mieć określoną wartość księgową. Oznacza to, że muszą one znaleźć odzwierciedlenie w tzw. księgach handlowych każdej spółki.

Jak umorzyć udziały w sp. z o.o.?

Jakie są sposoby umorzenia udziałów w spółce z o.o.? Jakie obowiązki ma zarząd oraz wspólnicy spółki w przypadku umorzenia udziałów? Odpowiedzi w poniższym artykule.

Jak pozbawić wspólnika prawa reprezentacji?

W jakiej sytuacji można pozbawić wspólnika spółki osobowej prawa reprezentacji? A na jakich zasadach następuje przyjęcie nowego wspólnika do spółki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Skonsolidowane sprawozdania finansowe, czyli jak rozliczyć jednostki tworzące grupę kapitałową

Pomimo upływu sześciomiesięcznego ustawowego terminu przewidzianego na złożenie przez spółki rocznych sprawozdań finansowych część przedsiębiorców, skupionych w grupach kapitałowych może skorzystać z dodatkowego, wynoszącego 3 miesiące okresu na złożenie sprawozdań skonsolidowanych.

Jak to jest z reprezentacją w spółkach handlowych?

Zarówno w spółkach osobowych jak i w spółkach kapitałowych tylko określone osoby czy podmioty są uprawnione do reprezentacji spółki. O jakich podmiotach mowa?

Czy wniesienie wkładów w spółce cywilnej jest konieczne?

Wspólnicy spółki cywilnej są zobowiązani do oznaczonych w umowie działań.  Jednym z takich działań może być wniesienie przez wspólników wkładów. Ale, czy wniesienie wkładów w spółce cywilnej jest konieczne?

Jakie są obowiązki rady nadzorczej w sp. z o.o.?

Na jakich zasadach jest powoływana rada nadzorcza? Ile trwa jej kadencja i jakie są jej obowiązki -  dowiesz się z poniższego artykułu.

Jakie są kompetencje zarządu spółki partnerskiej?

Problematyczną kwestią są kompetencje zarządu w spółce partnerskiej w kontekście zaciągania zobowiązań finansowych przez spółkę. Czy zarząd tej spółki ma prawo podjąć decyzje o poważnych skutkach finansowych dla spółki, np. o zakupie budynku na siedzibę spółki i wzięciu kredytu na sfinansowanie tego zakupu? Czy jednak zgodę na taką decyzję muszą wyrazić wszyscy partnerzy spółki?

Jak pozbyć się udziałów w spółce z o. o.?

Najprostszą metodą na pozbycie się udziałów w sp. z o.o. jest porozumienie stron. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Co zatem zrobić, gdy zachodzi konflikt i część wspólników chce - niejako z woli swojego kontrahenta - pozbyć się wspólnika ze spółki?

Jakie są zasady łączenia się spółek?

Łącznie się spółek polega na przeniesieniu całego majątku jednej spółki na rzecz innej w zamian za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom/akcjonariuszom spółki przejmowanej lub w wypadku kiedy minimum 2 spółki zawiązują nową spółkę, na którą przechodzą wszystkie aktywa i pasywa łączących się spółek. Które spółki mogą się łączyć, a których łączenie jest niedopuszczalne? Dowiedz się już dziś.

Co z kapitałem zakładowym przy tworzeniu spółki z o.o.?

Kapitałem zakładowym jest wyrażona w umowie spółki wielkość kwotowa, którą wspólnicy zobowiązują się wnieść do spółki w formie gotówkowej lub niepieniężnej (aportu). Chcesz wiedzieć więcej - przeczytaj poniższy artykuł.

Jak przekształcić spółki prawa handlowego?

Jakie spółki prawa handlowego można przekształcić, a jakie nie? Od czego trzeba zacząć i co jest wymagane przy przekształcaniu spółek? Wszystkie informacje o przekształcaniu spółek znajdziesz w poniższym artykule.

Kto może prowadzić sprawy w spółce osobowej?

Prowadzenie spraw spółki to podejmowanie wszelkich czynności związanych z bieżącym zarządzaniem spółką, w tym zarządzaniem majątkiem spółki, prawami i obowiązkami wspólników. Jest to całokształt spraw związanych z kierowaniem spółką oraz organizacją spółki. W zakres prowadzenia spraw spółki nie wchodzi świadczenie pracy i świadczenie usług na rzecz spółki.

REKLAMA