| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka partnerska > Kto może prowadzić sprawy w spółce osobowej?

Kto może prowadzić sprawy w spółce osobowej?

Prowadzenie spraw spółki to podejmowanie wszelkich czynności związanych z bieżącym zarządzaniem spółką, w tym zarządzaniem majątkiem spółki, prawami i obowiązkami wspólników. Jest to całokształt spraw związanych z kierowaniem spółką oraz organizacją spółki. W zakres prowadzenia spraw spółki nie wchodzi świadczenie pracy i świadczenie usług na rzecz spółki.

Kto może prowadzić sprawy spółki

Wszyscy bądź niektórzy wspólnicy mogą być uprawnieni do prowadzenia spraw spółki, zaś nie można wyłączyć wszystkich wspólników od prowadzenia spraw spółki i powierzyć tych czynności osobie trzeciej. Powierzenie prowadzenia spraw spółki osobie trzeciej, może nastąpić już w umowie spółki, przy czym w umowie nie musi być wskazana osoba, która będzie prowadziła te sprawy. Można określić ogólnie, że prowadzenie spraw spółki będzie powierzone osobie/osobą trzecim, a wspólnicy wskażą ta osobę/osoby później w drodze uchwały. Powierzenie prowadzenia spraw spółki osobie trzeciej jest zawsze przekroczeniem zwykłego zarządu spółki i wymagana jest tutaj jednomyślność wszystkich wspólników spółki chyba, że umowa inaczej stanowi.

Za prowadzenie spraw spółki w zasadzie nie przysługuje jakiekolwiek wynagrodzenie, chyba że, umowa takowe wynagrodzenie przewiduje i przyznaje. Przy czym umowa może przyznawać wynagrodzenie w określonej wysokości, bądź dawać podstawy do jego ustalenia, poprzez np. upoważnienie wspólników bądź niektórych z nich o ustanowienia takiego wynagrodzenia. Podobnie jak przy reprezentacji jeżeli umowa określa kto ma prowadzić sprawy spółki to pozostali wspólnicy nie są uprawnieni do ich prowadzenia.

Przeczytaj: Prokura jako szczególny rodzaj pełnomocnictwa w spółce handlowej

Prawo do informacji

Wspólnika nigdy nie można pozbawić prawa do informacji o spółce, jest to bowiem prawo niezbywalne i może być przeniesione na osobę trzecią jedynie z pozostałymi prawami udziałowymi. Nigdy prawo do informacji nie przysługuje wierzycielowi wspólnika, bądź też jego wspólnikowi. Prawo do informacji obejmuje żądanie okazania wszelkich dokumentów spółki, a w szczególności bilansu spółki oraz dokumentów związanych z zawartymi transakcjami. Zobowiązanymi do udzielenia informacji jest wspólnik bądź wspólnicy prowadzący sprawy spółki. Jeżeli wspólnik nie wywiązuje się z tego obowiązku do informacji to można skierować powództwo do sądu gospodarczego. Wówczas jako pozwanych wskazać należy spółkę i wszystkich wspólników prowadzących sprawy spółki. Można odmówić prawa do informacji, gdy udzielona informacja mogłaby wywołać poważną szkodę dla spółki. Wspólnik w zasadzie może informacje o spółce uzyskać osobiście, a jeżeli nie posiada wiedzy fachowej w tym zakresie może korzystać z fachowego pełnomocnika.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Za prowadzenie spraw spółki w zasadzie nie przysługuje jakiekolwiek wynagrodzenie, chyba że, umowa takowe wynagrodzenie przewiduje i przyznaje.
Za prowadzenie spraw spółki w zasadzie nie przysługuje jakiekolwiek wynagrodzenie, chyba że, umowa takowe wynagrodzenie przewiduje i przyznaje.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »