REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wakacje składkowe – dla kogo? Od kiedy?

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą albo zatrudniający do 9 osób już niedługo będą mogli składać wnioski o wakacje składkowe. 

Rząd zdecydował o rewolucji w stażu pracy, zaliczą działalność gospodarcza i umowy cywilne. Jakie zasady, od kiedy

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęto wstępne prace analityczne nad uregulowaniem kwestii stażu pracy. Zmiany mają doprowadzić do tego aby wliczała się do niego jednoosobowa działalność gospodarcza oraz zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych. Resort pracy potwierdza.

OC działalności gospodarczej. Firmy usługowe coraz bardziej zainteresowane są polisą OC

Prowadzenie działalności usługowej związane jest z takimi ryzykami jak zarzuty o nienależyte wykonanie umowy czy roszczenia finansowe w razie wyrządzenia szkody klientowi bądź innej osobie. Ponieważ takie sytuacje zdarzają się coraz częściej, a sądy zasądzają coraz wyższe odszkodowania, firmy usługowe coraz bardziej zainteresowane są polisą OC działalności gospodarczej.

Polki są w czołówce najbardziej przedsiębiorczych kobiet w UE. Wciąż jednak jest ich niewiele w zarządach firm

Polki należą do najbardziej przedsiębiorczych kobiet w Unii Europejskiej. Jednak wciąż jest ich zbyt mało w zarządach i radach nadzorczych firm.

REKLAMA

Nie masz w tym miesiącu 1600,32 zł na składki dla ZUS? Nim zbankrutujesz czekając na rządowe wakacje od ZUS, zawieś działalność gospodarczą

Obiecane przez rząd wakacje od ZUS będą nieprędko, a życie toczy się szybko. Od 5 lutego, z oficjalnego komunikatu ZUS wiadomo, ile trzeba będzie odprowadzić na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za okres od stycznia do grudnia 2024 r. To już więcej niż przed waloryzacją wynosi minimalna emerytura. Co więc robić gdy kolejny miesiąc czeka się na zapłatę faktury, w kasie firmowej pusto, a ZUS upomina się o składki.
Na pewno nie czekać na obiecane wakacje od ZUS, ale po prostu zawiesić działalność gospodarczą na ten czas.

Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

Ubezpieczenie ryzyka cybernetycznego i prywatności - ochrona biznesu przed cyberatakami

W szybko zmieniającym się cyfrowym środowisku liczba zagrożeń cybernetycznych i wycieków danych bardzo wzrosła. Według danych Cybersecurity Ventures, koszty związane z cyberprzestępczością mają do 2025 roku wzrosnąć do 10,5 biliona dolarów rocznie.

Czy budka z lodami to firma? Co warto wiedzieć o działalności sezonowej?

Działalność sezonowa to specyficzna forma działalności gospodarczej, która prowadzona jest przez ograniczony czas w roku, np. przez wakacje. Sezonowi przedsiębiorcy dostosowują się do preferencji i zachowań klientów, wykorzystując tym samym okazję na dodatkowy zarobek. Ekspertka tłumaczy, z jakimi konsekwencjami podatkowymi wiąże się działalność sezonowa oraz wyjaśnia, czy prowadząc ją, trzeba otwierać działalność gospodarczą.

REKLAMA

Kontrola celno-skarbowa w firmie. Jak się do niej przygotować?

Coraz więcej kontroli celno-skarbowych w polskich firmach. Czego mogą spodziewać się przedsiębiorcy, co sprawdzają urzędnicy i jak ułatwić sobie przejście przez ten proces?

Projektanci mody w opałach. Inflacja i pandemia utrudniają działalność

Projektanci mody odczuwają sytuację gospodarczą i geopolityczną. Projektantka Gosia Baczyńska podkreśla, że okres pandemii był w jej branży bardzo trudny dla przedsiębiorców, którzy przetrwali w zasadzie tylko dzięki dywersyfikacji działalności. Po zniesieniu największych restrykcji nastąpiło wprawdzie ożywienie, na które jednak szybko przełożyło się spowolnienie w gospodarce i wybuch wojny. Teraz z kolei Baczyńska mierzy się z wysokim kursem euro i brakiem krawcowych.

Jak lepiej zarządzać firmą? O sile obiegu dokumentów

Elektroniczny obieg dokumentacji w firmie staje się dziś nowoczesną metodą oszczędzania. Czy rekordowa inflacja i konieczność cięcia kosztów sprawią, że papier przestanie być głównym nośnikiem informacji w polskich firmach?

Członek zarządu może się wybronić przed zakazem prowadzenia działalności gospodarczej

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej to koszmarny sen każdego członka zarządu spółki. Może do tego doprowadzić m.in. niezłożenie we właściwym terminie wniosku upadłościowego. Czy w takiej sytuacji można skutecznie wybronić się przed negatywną decyzją sądu? Eksperci przekonują, że jest to możliwe.

Działalność nierejestrowa 2023 - nowy limit może być znacznie wyższy

Działalność nierejestrowa umożliwia posiadanie biznesu bez formalnego zakładania firmy. Ministerstwo rozwoju poinformowało rok temu o podwojeniu liczby działalności nierejestrowych w ciągu dwóch lat. Jeśli plany zostaną zrealizowane, to miesięczny limit przychodu bez formalności również wzrośnie dwukrotnie.

Zawieszenie działalności gospodarczej - czy to dobre rozwiązanie?

Przedsiębiorcy zawiesili ponad 161,1 tys. działalności gospodarczych, a zamknęli 104,3 tys. w pierwszym półroczu 2022 roku - wynika z raportu Ministerstwa Rozwoju i Technologii. To niemal o 29% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. To pokłosie pandemii, skutek wprowadzenia Polskiego Ładu oraz efekt dynamicznego wzrostu inflacji.

Jak rozliczać samochód elektryczny w firmie?

Samochód elektryczny w firmie. Jak wprowadzać i rozliczać podatkowo elektryki w działalności gospodarczej?

Zawieszenie i wznowienie działalności gospodarczej

Kiedy i jak zawiesić działalność gospodarczą? O czym należy pamiętać w czasie zawieszenia? Jak wygląda wznowienie działalności? Na te oraz wiele innych pytań odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Nowa firma dłużnikiem? Zdradzi to stary NIP

Prawie 2/3 firm, które trafiły do Krajowego Rejestru Długów w pierwszym roku działalności, była tu już notowana we wcześniejszych latach. Czy wiedza o długu nie znika?

Likwidacja jednoosobowych firm z powodu Polskiego Ładu?

Polacy coraz częściej likwidują jednoosobowe firmy. Zdaniem ekspertów powodem ucieczki na etat jest Polski Ład.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Najczęściej wybieraną formą prowadzenia biznesu jest JDG. Sprawdźmy zatem, jak założyć taką działalność, jak ją poprawnie nazwać i jak wygląda kontrola przedsiębiorcy prowadzącego JDG!

Jednoosobowa działalność gospodarcza - jak założyć?

Jednoosobowa działalność gospodarcza - oto 5 kroków, jak założyć ją w Polsce zgodnie z przepisami prawa.

Jaki będzie 2022 r.? Firmy mają obawy [BADANIE]

Niewiele jest firm, które patrzą z optymizmem na 2022 rok. Tak wynika z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Czego obawiają się przedsiębiorstwa MŚP?

Czynności wyłączone z pojęcia samodzielnej działalności gospodarczej

Pojęcie działalności gospodarczej jest bardzo istotne w przepisach ustawy o podatku VAT, ponieważ definiuje ono podatnika, a w dalszej kolejności jest jednym z elementów określających, czy czynność będzie opodatkowana VAT. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne samodzielnie wykonujące działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z definicji wynika więc, że elementem niezbędnym opodatkowania VAT jest wykonywanie działalności gospodarczej w sposób samodzielny.

Jaki jest optymalny wiek na założenie własnej firmy? [BADANIE]

Pragnienie bycia przedsiębiorcą nie oznacza wcale, że młodzi ludzie chcą zajmować się tym bez przygotowania. Według przeciętnego respondenta przed założeniem własnej firmy najlepiej jest mieć pięć i pół roku doświadczenia.

Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

Dotacja na założenie firmy - zabezpieczenie środków [VIDEO]

Jedną z najpopularniejszych form wsparcia z urzędu pracy, dostępną dla zarejestrowanych osób bezrobotnych, jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej. Jak zabezpieczyć zwrot dofinansowania?

Ulga na start - co straci przedsiębiorca?

Ulga na start to wsparcie na początek prowadzenia działalności i zwolnienie ze składek ZUS. Kto może z ulgi skorzystać? Jak długo obowiązuje ulga na start? Co można stracić?

Jak zmienić dane firmy w KRS?

Jak poprawnie zgłosić do KRS zmianę danych? Jak złożyć wniosek? Ile to kosztuje? Czy można się odwołać?

Jak zmienić dane w firmie i gdzie zgłosić?

Jak poprawnie dokonać zmiany danych w spółce i w działalności gospodarczej? Które dane należy zgłaszać, gdzie i w jaki sposób zrobić to najszybciej?

Branża budowlana nie ucierpiała na koronawirusie [VIDEO]

Branża budowlana nie ucierpiała na koronawirusie. Teraz bardzo mocno się rozwija gospodarka amerykańska i chińska i ssie wszystkie surowce, dlatego w Polsce zdrożały one prawie o 100 proc. - mówił podczas kongresu Impact’21 Ryszard Florek.

Dziedziczenie jednoosobowej działalności gospodarczej – co dalej po śmierci przedsiębiorcy

Prawnik wyjaśnia, co dzieje się po śmierci przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, wpisanej do CEIDG

Jak pozbyć się długów dzięki upadłości konsumenckiej [VIDEO]

Problem niewypłacalności osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej ma szczególne znaczenie wobec przedłużającej się pandemii. Kto może wnieść o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Połowa firm upadnie, jeżeli nie podda się cyfryzacji

Cyfrowe oblicze firm – nie tylko polskich - wyewoluowało przez ten rok niemal nie do poznania. Do zrobienia jednak nadal pozostaje wiele, a otoczenie konkurencyjne zdaje się wywierać coraz mocniejszą presję.

Rusza kampania "Urodzeni Przedsiębiorcy" dla rozwoju niezależnego handlu

„Urodzeni Przedsiębiorcy” to inicjatywa, której misją jest docenienie, wzajemne wsparcie, wymiana doświadczeń oraz edukacja na rzecz rozwoju polskiej przedsiębiorczości.

Ulga na start 2021. Jak z niej skorzystać?

Ulga na start to zwolnienie ze składek dla przedsiębiorców, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w biznesie. Sprawdź, kto może skorzystać z ulgi? Jakich składek można nie płacić? Jak długo obowiązuje ulga na start?

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Z zawieszenia firmy przedsiębiorca może skorzystać w każdej chwili. Czy można zawiesić firmę przez internet? Ile kosztuje zawieszenie firmy? Czy w trakcie zawieszenia firma może działać?

Nowy Start. Dotacje dla przedsiębiorców na ponowne założenie firmy

Dotacje na założenie firmy to cel programu Nowy Start. Sprawdź, jak pozyskać wsparcie dla przedsiębiorców, którzy ponieśli porażkę biznesową i ponownie rozpoczęli działalność gospodarczą.

Polacy nie chcą zakładać własnych firm. Zdecydowanie wolą stały etat [BADANIE]

Pandemia wyraźnie zniechęca do zakładania firmy. Niemal siedmiu na dziesięciu Polaków nie planuje w najbliższym czasie założenia własnej firmy. Wolą oni bezpiecznie pracować na etacie.

60 tyś. zł na założenie działalności gospodarczej

Sprawdź, jak uzyskać dotację w wysokości 60 tyś. zł na założenie firmy. Jakie warunki należy spełnić? Kto może otrzymać dotację? Gdzie złożyć wniosek?

Formularze INF-O-PdM lub INF-O-PdR. Kto musi je złożyć?

Prowadzisz firmę i jesteś osobą niepełnosprawną? Pamiętaj o formularzu INF-O-PdM lub INF-O-PdR w 2021 r.

Zamknięta firma przez pandemię? Dostaniesz środki na założenie innej

Będą pieniądze dla osób, które po zamknięciu firmy przez COVID-19 zdecydują się na założenie nowej działalności. Jakie warunki trzeba będzie spełnić? Kto otrzyma wsparcie?

Rzecznik MŚP apeluje o otwarcie aquparaków i basenów

Rzecznik MŚP jest za otwarciem aquaparków i basenów. Popiera propozycje „protokołów sanitarnych” otrzymane od przedsiębiorców z branży basenowej.

Wszystko o CEIDG ewidencji działalności gospodarczej

Od 2011 roku w Polsce działa rejestr przedsiębiorców, który zbiera dane osób prowadzących działalność gospodarczą, a także informacje o koncesjach i zezwoleniach. Jak zgłosić firmę do CEIDG? Czy to kosztuje? Czym jest biała lista podatników VAT? Te i inne ważne zagadnienia wyjaśniamy w poniższym artykule.

Zmiany w zamówieniach publicznych w zakresie kar umownych i odszkodowań

Zasady związane z obowiązkiem wzajemnego informowania się stron umowy w sprawie zamówienia publicznego, znajdują również zastosowanie w przypadku kar umownych oraz odszkodowań z tytułu odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy.

24 mln wsparcia dla start-upów. Można jeszcze składać wnioski

Konkurs jest szansą rozwinięcia działalności biznesowej startupów, które zakończyły inkubację i chcą wprowadzić swój produkt na rynek krajowy lub zagraniczny.

Lipiec 2020 - nowe firmy pojawiają się na rynku

Pomimo pandemii koronawirusa przedsiębiorcy decydują się na zakładanie firm - tylko w lipcu przybyło ich prawie 3% więcej niż w analogicznym okresie rok temu.

Spotkania biznesowe, szkolenia, konferencje i kongresy a koronawirus

Ministerstwo Rozwoju z Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowało wytyczne sanitarne dla organizatorów spotkań biznesowych, szkoleń, konferencji i kongresów w trakcie epidemii SARS-CoV-2.

Organizacja imprez w obiektach wielofunkcyjnych w trakcie epidemii koronawirusa - wytyczne

Ministerstwo Rozwoju z Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowali wytyczne sanitarne dotyczące obiektów wielofunkcyjnych w trakcie epidemii koronawirusa.

Wytyczne dla organizatorów targów w trakcie epidemii koronawirusa

Ministerstwo Rozwoju z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowali wytyczne sanitarne mające gwarantować bezpieczeństwo uczestnikom i organizatorom targów w trakcie epidemii koronawirusa.

Siłownie i kluby fitness - wytyczne sanitarne

Jesteś właścicielem lub zarządzasz siłownią lub klubem fitness? Sprawdź, jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom oraz klientom. Zapoznaj się z wytycznymi Ministra Rozwoju i Głównego Inspektora Sanitarnego dla funkcjonowania siłowni/klubu fitness w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce.

Kto korzysta z prawa do błędu przedsiębiorcy?

Od 1 stycznia 2020 r. przedsiębiorca ma prawo do popełnienia błędu. W przypadku naruszenia przepisów przedsiębiorca nie otrzyma kary, a jedynie pouczenie oraz nakaz usunięcia naruszenia w określonym terminie. Kto korzysta z prawa do błędu?

REKLAMA