REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Działalność gospodarczą można podjąć w dniu złożenia wniosku o wpis do CEIDG
Działalność gospodarczą można podjąć w dniu złożenia wniosku o wpis do CEIDG
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

Działalność gospodarcza a osoba bezrobotna

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. f ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy bezrobotnym jest osoba, która:

REKLAMA

  • nie złożyła wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej
  • po złożeniu wniosku o wpis: zgłosiła do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wniosek o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej i okres zawieszenia jeszcze nie upłynął
  • nie upłynął jeszcze okres do, określonego we wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, dnia podjęcia działalności gospodarczej.

Zgodnie z tym przepisem osoba podejmująca działalność gospodarczą (CEIDG) nie może uzyskać statusu osoby bezrobotnej, a jeżeli taki posiada, utraci go po rozpoczęciu takiej działalności.

Kiedy można podjąć działalność gospodarczą?

W ustawie Prawo przedsiębiorców (art. 17) czytamy, że działalność gospodarczą można podjąć w dniu złożenia wniosku o wpis do CEIDG albo po dokonaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS.

Spółka kapitałowa w organizacji może podjąć działalność gospodarczą przed wpisem do rejestru przedsiębiorców.

W sytuacji, gdy dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej, jest wcześniejszy niż data wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, pozbawienie statusu bezrobotnego powinno nastąpić z dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej, nie z dniem wpisu do ewidencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółki prawa handlowego

Inaczej wygląda sytuacja spółek prawa handlowego. Przepis art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. f ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy odnosi się do działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną. W przypadku spółek prawa handlowego działalność prowadzi nie osoba, lecz ta spółka. Dlatego też wpis spółki prawa handlowego do KRS nie stanowi podstawy do odmowy przyznania lub też pozbawienia statusu bezrobotnego.

W takim przypadku urząd pracy bada zdolność i gotowość do podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej osoby bezrobotnej, która przedstawia informację o wpisie spółki do KRS.

REKLAMA

Aby potwierdzić pełną gotowość do pracy prezes spółki lub członek zarządu musi szczegółowo uzasadnić i potwierdzić swoje stanowisko, np. przez wskazanie bardzo ograniczonej działalności spółki, brak kontraktów, faktyczny brak działalności spółki itp. Na potwierdzenie powinien złożyć dokumenty wystawione przez spółkę. W ten sposób może wykazać pełną gotowość do pracy pomimo piastowania funkcji członka zarządu spółki. Samo oświadczenie (nie poparte żadnymi dokumentami spółki, szczegółowymi oświadczeniami), iż pomimo piastowania funkcji członka zarządu spółki z o.o. ma pełną gotowość do pracy, jest niewystarczające, gdyż stoi w sprzeczności z obowiązkami jakie nakłada na zarząd spółki KSH (Kodeks spółek handlowych).

Ważna jest także kwestia udziału w zyskach takiej spółki. Jeżeli przychód z tego tytułu przekracza połowę minimalnego wynagrodzenia (w 2021 r. minimalne wynagrodzenie to 2800 zł/brutto), wówczas osoba nie może uzyskać lub posiadać statusu bezrobotnego. Stanowi o tym art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. h ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w którym czytamy, że bezrobotnym jest osoba, która nie uzyskuje miesięcznie przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę, z wyłączeniem przychodów uzyskanych z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych.

Działalność nierejestrowa

REKLAMA

Zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców działalność nierejestrowa (nierejestrowana, nieewidencjonowana) nie jest uważana za wykonywanie działalności gospodarczej ze wszystkimi tego konsekwencjami. Nie podlega ona zgłoszeniu do CEIDG oraz nie stanowi podstawy do objęcia ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym. Osoba, która wykonuje taką działalność może zatem zachować status bezrobotnego, o ile przychody z tej działalności nie przekraczają miesięcznie połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę, co jest też warunkiem zasadniczym i koniecznym uznania danej działalności za nierejestrową.

Prowadzenie działalności nierejestrowej nie zwalania bezrobotnego z obowiązku spełniania wszystkich innych warunków do posiadania statusu bezrobotnego, w tym nie może on wykonywać innej pracy zarobkowej w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia. Nie może wykonywać pracy ani świadczyć usług na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło.

Prowadzenie takiej działalności nie jest też usprawiedliwieniem w przypadku braku gotowości do podjęcia zatrudnienia. Bezrobotny nie może się tłumaczyć tym, że nie może wywiązać się ze swoich obowiązków wobec urzędu pracy ponieważ wykonuje zadania w ramach działalności nierejestrowej.

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

REKLAMA

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA