REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zakładam firmę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Indywidualna działalność gospodarcza: jak dokonać pierwszego i kolejnych wpisów do CEIDG

Rejestracja działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z obowiązkiem dokonania wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jest to podstawowy rejestr dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz wspólników spółek cywilnych.

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

Przedsiębiorcy mówią jednym głosem: składka zdrowotna musi się zmienić! Najlepszy termin to 1 stycznia 2025 r.

Składka zdrowotna musi się zmienić, najlepiej od 1 stycznia 2025 r. - tak jednym głosem mówią polscy przedsiębiorcy. Prace nad zmianami w składce zdrowotnej mają zostać przyspieszone. To aktualnie najbardziej wyczekiwana zmiana. Jak należy zmienić składkę zdrowotną?

Ukraińcy zakładają firmy w Polsce - nawet 100% więcej firm w ciągu roku

Ukraińcy zakładają coraz więcej własnych firm w Polsce. Dlaczego wybierają biznes zamiast etatu? Północna Izba Gospodarcza odnotowała 100% wzrost liczby nowych firm zakładanych przez osoby z Ukrainy. Jakie branże wybierają?

REKLAMA

Rejestracja spółek od A do Z. Sprawdź nasz poradnik!

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy robią to w pojedynkę, inni proponują współpracę znajomym lub prosperującym przedsiębiorcom. W ten sposób powstają spółki, wymagające odpowiedzialnej opieki prawnej i księgowości. Sprawdź, od czego zacząć!

Polacy chcą otwierać własne biznesy, ale... tego nie robią. Dlaczego?

Czy Polacy są gotowi na otworzenie własnej działalności? Jakie są ich motywacje i największe obawy? Jakie biznesy wybierają najczęściej? Przedstawiamy wyniki pierwszej edycji ogólnopolskiego badania w zakresie gotowości Polaków do zakładania własnej działalności gospodarczej Indeks Przedsiębiorczości Intermarché i Bricomarché. 

Jak założyć własną firmę - krok po kroku. Co trzeba zrobić, otwierając działalność gospodarczą

Planujesz założyć własna firmę? Nie musisz nawet wychodzić z domu. Własną działalność gospodarczą można zarejestrować w kilka chwil. Poopowiadamy, co trzeba wiedzieć, zanim zarejestruje się firmę i jak to zrobić online. 

Zakładasz firmę? Pamiętaj o PUE ZUS!

Od 2023 roku wszyscy płatnicy składek mają obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Osoba, która dopiero startuje ze swoim biznesem, musi pamiętać o tym, by założyć konto na PUE. Należy to zrobić w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności.

REKLAMA

Rosną koszty firm z powodu zwolnień lekarskich. Chorobowe ma by płacone już od pierwszego dnia przez ZUS

W 2022 r. zarejestrowano w Polsce 27 mln zwolnień lekarskich z pracy na prawie 290 mln dni, i jest to o jedną trzecią więcej niż w 2021 r. Dla firm oznacza to coraz wyższe koszty. Nowy rząd, chce ulżyć pracodawcom wprowadzając zasadę, że chorobowe pracownika już od pierwszego dnia będzie płacone przez ZUS.

Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

Dobry pomysł na biznes technologiczny. Jak rozpoznać?

To zależy czy mówimy o pomyśle, który jest już istniejącą potrzebą rynkową czy też jest realizowany przez prawdziwych innowatorów, a rynek docelowy dla ich rozwiązania musi dopiero powstać. W tym drugim przypadku jedyne, co możemy ocenić, to działanie technologii, doświadczenie twórców i wielkość potencjalnego rynku. Prawdziwych innowatorów nie ma za dużo także więcej jest scenariuszy z pierwszego przypadku. Pomysł na biznes może być ekscytujący i mieć duży potencjał, ale zanim wkroczymy w fazę jego realizacji, istotne jest przeprowadzenie wstępnej weryfikacji, aby upewnić się, że plan ma szansę na sukces. W tym przypadku należy zapytać realnych klientów, bo wstępna analiza potrzeb jest kluczowym krokiem.

Jak założyć działalność gospodarczą w CEIDG?

Zakładanie własnej działalności gospodarczej to ważny krok w życiu każdego przyszłego przedsiębiorcy. Jednym z kluczowych etapów tego procesu jest rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W poniższym artykule znajdziesz najważniejszych informacji o CEIDG.

Zmiany w Małym ZUS Plus. Dłuższe korzystanie z ulg dla przedsiębiorców

Prezydent podpisał ustawę wydłużającą okres, w którym można korzystać z Małego ZUS Plus z 36 do 48 miesięcy w ciągu łącznie 60 miesięcy. W związku ze zmianami powstaje luka 12 miesięcy, w której nie można rozliczać się wg zasad Małego ZUS Plus. Jednak 5 lipca trafił do Sejmu projekt ustawy o ograniczaniu biurokracji i barier prawnych, który zakłada całkowitą likwidację limitu czasu, przez jaki można korzystać z Małego ZUS Plus. Oznacza to, że jedynym warunkiem do skorzystania z tej ulgi byłby przychód do 120 000 zł rocznie.

Co drugą Polkę przed założeniem firmy powstrzymuje brak pewności siebie

Z najnowszego raportu „Bizneswoman Roku: Przedsiębiorczość Polek – stres i obawy” wynika, że połowę kobiet, które chciałyby założyć własne firmy, powstrzymuje obecna sytuacja gospodarcza, a 65 proc. przedsiębiorczyń stresuje się prowadzeniem firmy bardziej niż w poprzednich latach. Jednocześnie ¾ badanych przebywających obecnie na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, obawia się powrotu do pracy.

Działalność bez rejestracji 2023 - wyższa kwota przychodu

Działalność bez rejestracji 2023. Wyższa kwota przychodu dla działalności gospodarczej bez rejestracji w 2023 roku?

Jednoosobowa działalność gospodarcza - co warto wiedzieć?

Założenie własnej firmy daje ogromne możliwości i powoduje powstanie wielu obowiązków urzędowych. Początkujący przedsiębiorca ma do wyboru kilka form działalności gospodarczej. Najprostszym z nich jest jednoosobowa działalność gospodarcza

Działalność nierejestrowa – firma bez większości formalności

Założenie własnej firmy to ciekawa perspektywa jednak przeszkodę stanowi ogrom obowiązków i formalności. Regulacje gospodarcze dają jednak alternatywę – działalność nierejestrowa to mniejsza skala biznesu i nieporównywalnie mniej obowiązków w urzędach.

Własna działalność – szansa czy ryzyko?

Zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy? Zanim zdecydujesz się na dopełnienie wszystkich formalności, dokładnie przeanalizuj swoje szanse na rynku. Nie podejmuj pochopnych działań, szczególnie jeśli nie masz doświadczenia w wybranej przez siebie branży.

Jak obywatel Ukrainy może założyć w Polsce firmę [Instrukcja]

Obywatel Ukrainy firmę może zarejestrować online lub tradycyjnie – w urzędzie gminy. Rejestracja firmy w CEIDG jest bezpłatna. Rejestr nie pobiera żadnych opłat. Nie płaci się ani za złożenie wniosku o rejestrację firmy, ani za uzyskanie wpisu w CEIDG, ani później za wprowadzenie zmian w tym wpisie.

Specustawa pomoże obywatelom Ukrainy zakładać firmy

Specustawa w sprawie wsparcia obywateli Ukrainy stwarza m.in. możliwość założenia w Polsce jednoosobowej działalności gospodarczej przez obywatela Ukrainy. Nowe regulacje obowiązują od 24 lutego 2022 roku, czyli od dnia wybuchu wojny.

Wyjechałem z Ukrainy. Chcę założyć firmę w Polsce …

Jako obywatel Ukrainy możesz założyć jednoosobową firmę osoby fizycznej w Polsce według tych samych zasad co Polak. Przez Internet zajmie to 15 minut.

Jak założyć spółkę jawną?

Chcesz prowadzić działalność w formie spółki jawnej, ale nie wiesz od czego zacząć? Doskonale trafiłeś! Z artykułu dowiesz się jak założyć spółkę jawną przez S-24 oraz Portal Rejestrów Sądowych.

Rejestracja firmy przez Internet - podatek liniowy, ryczałt, zasady ogólne w 2022 r.

Rejestrując firmę przez Internet, możesz od razu dokonać wyboru, czy chcesz płacić podatek liniowy lub ryczałt. Albo wybrać zasady ogólne.

Czy rejestrując firmę przez Internet mogę zgłosić się do ZUS?

Rejestrując firmę przez Internet, możesz od razu przeprowadzić rejestrację do ubezpieczeń społecznych (ZUS) i zdrowotnych (NFZ).

Zakładanie firmy przez Internet w 2022 r. – kreator wniosków na biznes.gov.pl

W 2022 r. zakładasz firmę przez Internet przez Konto Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl. Konto Przedsiębiorcy zastąpiło konto użytkownika ceidg.gov.pl. Zakładanie firmy online jest dużo prostsze niż w poprzednich latach.

ZUS - informacja o rocznym rozliczeniu konta

ZUS udostępnia na PUE informację o rocznym rozliczeniu konta. Jeśli prowadzisz firmę, sprawdź rozliczenie z ZUS. Co w przypadku niedopłaty lub nadpłaty?

Czy Polacy zakładają coraz więcej firm? Dane z CEIDG

W 2021 r. wzrosła liczba wniosków dotyczących zakładania firm. Gdzie złożono najwięcej wniosków do CEIDG?

Ulga na start 2022 - dla kogo, ile wynosi, jak zgłosić

Ulga na start w 2022 roku - dla kogo jest to rozwiązanie? Ile wynosi ulga na start w ZUS? Jak zgłosić chęć skorzystania z ulgi na start?

Faktury wystawiane byłemu pracodawcy a ulga na start

Czy przedsiębiorcy wystawiającemu faktury byłemu pracodawcy przysługuje ulga na start? Kto może skorzystać z ulgi na start?

63% Amerykanów chce zerwać z etatem i założyć biznes. Kim są solopreneurs?

Coraz większa liczba zatrudnionych deklaruje, że w najbliższej przyszłości będzie rozkręcać własny biznes. Kim są solopreneurs i jak mogą zmienić scenę start-upową?

W 2020 r. mniej nowych jednoosobowych działalności gospodarczych

W 2020 r. założono o niemal 14 proc. mniej jednoosobowych działalności gospodarczych w stosunku do 2019 r. Dlaczego powstaje mniej firm? Jakie są prognozy na 2021 r.?

Cash Lajf Balans - ruszyła kampania dla przyszłych młodych przedsiębiorców

Magdalena Jasińska: część młodych ludzi dopiero szuka pomysłu na życie, a osoby myślące o własnej działalności często chcą dzięki pracy na etacie, najpierw zdobyć doświadczenie na rynku i zrozumieć rządzące nim zasady. Nierzadko też młodzi ludzie obawiają się ryzyka związanego z prowadzeniem firmy. Cash Lajf Balans ma zachęcić młodzież do rozwoju swoich pasji i przekuwania ich w biznes.

Ile zarabia influencer?

Media społecznościowe to w dzisiejszych czasach główna arena wymiany poglądów, opinii, czy pozyskiwania informacji. Instagram ma na całym świecie ponad miliard aktywnych użytkowników, a 60% z nich korzysta z niego codziennie . Przekłada się to na potencjał reklamowy tego medium. Kto odpowiada za promocję marek na Instagramie? Są to tzw. influencerzy. I jak się okazuje, większość z nas chciałaby nimi zostać.

Jak uzyskać fundusze na założenie innowacyjnej firmy?

Jeśli chcesz założyć firmę, która będzie się specjalizowała w innowacyjnych technologiach, albo będzie oparta o jakieś nowatorskie pomysły, możesz skorzystać z tradycyjnych funduszy na otwarcie działalności gospodarczej.

Rynek przemysłowy po pandemii - na co powinny przygotować się firmy?

Choć pierwsze miesiące od wybuchu pandemii dla wielu branż były szokiem i nie wszystkim udało się przetrwać na rynku, to od czerwca sytuacja zaczęła się stabilizować. W tym czasie wiele firm postanowiło przebranżowić się, szukało nowych rozwiązań, by wciąż móc funkcjonować na podobnym poziomie jak przed epidemią. Czy po wakacjach przedsiębiorcy będą mogli odetchnąć z ulgą, czy powinni przygotowywać się do tzw. drugiej fali?

Szansa na znalezienie inwestora dla start-upów technologicznych

Rusza program InvestHorizon 2020. Program umożliwia spotkania z przedsiębiorcami, trenerami i inwestorami – przyczyniając się do wymiany doświadczeń oraz nawiązywania kontaktów.

Crowdfunding udziałowy coraz częściej wybierany jako forma pozyskania kapitału

Platformy crowdfundingowe umożliwiają przedsiębiorcom dość łatwe pozyskanie środków na działalność gospodarczą. W Polsce wartość rynku szacowana jest na poziomie nawet kilkuset milionów złotych.

Wniosek o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą - wzór

ZUS opublikował wniosek o świadczenie postojowe w związku z przeciwdziałaniem skutkom wywołanym COVID-19 dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Poniżej pobierz wzór wniosku.

Tarcza Antykryzysowa – jakie wsparcie można otrzymać z ZUS?

1 kwietnia 2020 r. weszła w życie Tarcza Antykryzysowa. Wśród rozwiązań, które mają pomóc przedsiębiorcom w związku z epidemią koronawirusa., jest wsparcie realizowane przez ZUS.

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS

Jak uzyskać zaświadczenie o braku zaległości w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, FP i FGŚP oraz FEP? Przedstawiamy krok po kroku.

Postulaty pracodawców dot. zatrudniania cudzoziemców

Konfederacja Lewiatan przedstawiła propozycje odnośnie zatrudniania pracowników z zagranicy. Jakie są postulaty pracodawców?

Indywidualne konta składkowe - nowy system rozliczeń z ZUS od 1 stycznia 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. nastąpi rewolucyjna zmiana w zasadach opłacania składek ZUS. Zamiast obecnie stosowanych trzech lub czterech przelewów płatnicy opłacą wszystkie należności na rzecz ZUS jednym przelewem, bezpośrednio na numer rachunku składkowego przyznany indywidualnie każdemu z nich. Zmianie ulegną także zasady zaliczania wpłat na poszczególne fundusze i okresy. Najistotniejsze skutki dla płatników ma regulacja przewidująca opłacanie w pierwszej kolejności należności przeterminowanych.

Jeden przelew do ZUS - skutki dla przedsiębiorców

Wprowadzenie od 1 stycznia 2018 r. jednego przelewu do ZUS spowoduje określone skutki dla przedsiębiorców. Wynika to ze zmiany zasad rozliczania składek na poszczególne fundusze. Począwszy od płatności dokonanych w styczniu 2018 r., kwota przelewu zostanie rozdysponowana według algorytmu podziału wpłat ustalanego na podstawie złożonej deklaracji ZUS DRA.

Jak założyć działalność gospodarczą przez Internet w 2018 r?

Aby założyć własną, jednoosobową działalność gospodarczą należy złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Można to zrobić nie tylko w urzędzie, ale także przez Internet.

Niedopłata składek ZUS lub opóźniona realizacja zapłaty

Co płatnik składek powinien zrobić, gdy stwierdzi niedopłatę składek bądź opóźnioną realizację zapłaty? Przedstawiamy bieżące wyjaśnienie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

E-składka ZUS od 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. składki do ZUS będzie można opłacać jednym przelewem. Warto zapoznać się z zasadami.

Sytuacja na rynku sprzyja zakładaniu działalności gospodarczej

Rośnie liczba nowych firm, a rynek zaczyna się stabilizować. W październiku powstało o 7 proc. więcej firm niż we wrześniu. Z drugiej strony sporo przedsiębiorców zdecydowało się na zamknięcie działalności. Mimo statystyk, sytuacja na rynku sprzyja zakładaniu działalności gospodarczej.

Pomoc de minimis dla firmy

Jednorazowa amortyzacja, kredyt preferencyjny czy rozłożenie podatku na raty to różne formy pomocy de minimis dla firm. Przedsiębiorcy nie mogą jednak korzystać z niej bez ograniczeń – obowiązuje ich łączny limit, którego przekroczenie grozi utratą pomocy i zapłatą odsetek.

Pieniądze na założenie firmy

Założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się ze sporymi wydatkami już na starcie. Warto postarać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności. Gdzie szukać pieniędzy na start firmy?

Rejestracja działalności gospodarczej od 1 stycznia 2012 r.

REJESTRACJA FIRMY PRZEZ INTERNET W CEIDG - Z dniem 1 stycznia 2012 r. rejestracja prowadzących działalność gospodarczą będzie odbywać się wyłącznie w sieci. Finalizowany jest tym samym proces budowania i wprowadzania elektronicznego rejestru dostępnego przez Internet. Projekt wkroczył w końcową fazę realizacji z dniem 1 lipca 2011 r., od którego to funkcjonowanie rozpoczęła Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

REKLAMA