REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Specustawa pomoże obywatelom Ukrainy zakładać firmy

Piotr Juszczyk
doradca podatkowy w firmie inFakt
inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Specustawa pomoże obywatelom Ukrainy zakładać firmy
Specustawa pomoże obywatelom Ukrainy zakładać firmy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Specustawa w sprawie wsparcia obywateli Ukrainy stwarza m.in. możliwość założenia w Polsce jednoosobowej działalności gospodarczej przez obywatela Ukrainy. Nowe regulacje obowiązują od 24 lutego 2022 roku, czyli od dnia wybuchu wojny.

Specustawa daje możliwość założenia jednoosobowej działalności gospodarczej obywatelom Ukrainy

REKLAMA

W mojej ocenie jednym z najważniejszych aspektów ustawy jest możliwość założenia w Polsce jednoosobowej działalności gospodarczej przez obywatela Ukrainy, który otrzymał numer PESEL. Do tej pory obcokrajowcy nie mieli takiej możliwości. Zakładanie jdg w Polsce pozwoli Ukraińcom na poznanie rynku Unii Europejskiej, wejście w ten rynek i funkcjonowanie na nim.

REKLAMA

Wniosek o przyznanie PESEL-u będzie można złożyć przekraczając granicę Polski lub później, w urzędzie gminy. Każdy z obywateli Ukrainy będzie miał też możliwość oznaczenia odpowiedniego pola, że chciałby założyć Profil Zaufany. Aby to zrobić będzie musiał podać numer telefonu, na który przyjdzie hasło do aktywowania Profilu. Następnie należy zalogować się na CEiDG i tam założyć działalność. To bardzo duże ułatwienie dla osób przybywających z Ukrainy – także dla tych, którzy prowadzili biznes w swoim rodzinnym kraju i będą mogli kontynuować działalność w Polsce. Będzie to też pomocne w poszukiwaniu pracy tym Ukraińcom, którzy np. nie znają języka polskiego lub polskich przepisów. Z pewnością będzie im łatwiej, kiedy będą mogli poszukać zatrudnienia u rodaka, który już działa w Polsce, zna język i przepisy

Pamiętajmy, że wiele osób, które przyjeżdżają do Polski, będzie chciało pracować, na przykład udzielając korepetycji. Obecnie na naszym rynku pracy jest duże zapotrzebowanie na nauczycieli, ale też na opiekunów osób starszych czy niepełnosprawnych, lekarzy i pielęgniarki. Wielu medyków w Polsce współpracuje ze szpitalami na zasadzie kontraktu. Mogłyby one więc zatrudniać w ten sposób również lekarzy z Ukrainy, jeśli założą oni jednoosobowe działalności gospodarcze w Polsce.

Działalność gospodarcza dla obywatela Ukrainy

REKLAMA

Reasumując, specustawa daje możliwość założenia jednoosobowej działalności gospodarczej obywatelom Ukrainy, którzy wcześniej je nie prowadzili, a także tym, którzy mieli swój biznes na terenie Ukrainy, ale ze względu na konflikt muszą przenieść go do Polski.

Jest to rozwiązanie korzystne także dla tych, którzy prowadzili działalność na terenie Ukrainy i świadczyli usługi dla kontrahentów z zagranicy. Przeprowadzenie się do Polski, uzyskanie tutaj rezydencji podatkowej i założenie działalności pomoże im kontynuować świadczenie usług dla dotychczasowych klientów. Dla obywateli Ukrainy są to bardzo dobre przepisy i jestem przekonany, że się sprawdzą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA