REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Specustawa pomoże obywatelom Ukrainy zakładać firmy

Piotr Juszczyk
Doradca podatkowy w firmie inFakt. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Wieloletni praktyk w dziedzinie księgowości. Specjalizuje się w tematach prawa podatkowego, księgowości oraz prowadzenia biznesu. Na co dzień pomaga przedsiębiorcom, przekładając przepisy na prosty język.
inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Specustawa pomoże obywatelom Ukrainy zakładać firmy
Specustawa pomoże obywatelom Ukrainy zakładać firmy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Specustawa w sprawie wsparcia obywateli Ukrainy stwarza m.in. możliwość założenia w Polsce jednoosobowej działalności gospodarczej przez obywatela Ukrainy. Nowe regulacje obowiązują od 24 lutego 2022 roku, czyli od dnia wybuchu wojny.

Specustawa daje możliwość założenia jednoosobowej działalności gospodarczej obywatelom Ukrainy

REKLAMA

W mojej ocenie jednym z najważniejszych aspektów ustawy jest możliwość założenia w Polsce jednoosobowej działalności gospodarczej przez obywatela Ukrainy, który otrzymał numer PESEL. Do tej pory obcokrajowcy nie mieli takiej możliwości. Zakładanie jdg w Polsce pozwoli Ukraińcom na poznanie rynku Unii Europejskiej, wejście w ten rynek i funkcjonowanie na nim.

REKLAMA

Wniosek o przyznanie PESEL-u będzie można złożyć przekraczając granicę Polski lub później, w urzędzie gminy. Każdy z obywateli Ukrainy będzie miał też możliwość oznaczenia odpowiedniego pola, że chciałby założyć Profil Zaufany. Aby to zrobić będzie musiał podać numer telefonu, na który przyjdzie hasło do aktywowania Profilu. Następnie należy zalogować się na CEiDG i tam założyć działalność. To bardzo duże ułatwienie dla osób przybywających z Ukrainy – także dla tych, którzy prowadzili biznes w swoim rodzinnym kraju i będą mogli kontynuować działalność w Polsce. Będzie to też pomocne w poszukiwaniu pracy tym Ukraińcom, którzy np. nie znają języka polskiego lub polskich przepisów. Z pewnością będzie im łatwiej, kiedy będą mogli poszukać zatrudnienia u rodaka, który już działa w Polsce, zna język i przepisy

Pamiętajmy, że wiele osób, które przyjeżdżają do Polski, będzie chciało pracować, na przykład udzielając korepetycji. Obecnie na naszym rynku pracy jest duże zapotrzebowanie na nauczycieli, ale też na opiekunów osób starszych czy niepełnosprawnych, lekarzy i pielęgniarki. Wielu medyków w Polsce współpracuje ze szpitalami na zasadzie kontraktu. Mogłyby one więc zatrudniać w ten sposób również lekarzy z Ukrainy, jeśli założą oni jednoosobowe działalności gospodarcze w Polsce.

Działalność gospodarcza dla obywatela Ukrainy

REKLAMA

Reasumując, specustawa daje możliwość założenia jednoosobowej działalności gospodarczej obywatelom Ukrainy, którzy wcześniej je nie prowadzili, a także tym, którzy mieli swój biznes na terenie Ukrainy, ale ze względu na konflikt muszą przenieść go do Polski.

Jest to rozwiązanie korzystne także dla tych, którzy prowadzili działalność na terenie Ukrainy i świadczyli usługi dla kontrahentów z zagranicy. Przeprowadzenie się do Polski, uzyskanie tutaj rezydencji podatkowej i założenie działalności pomoże im kontynuować świadczenie usług dla dotychczasowych klientów. Dla obywateli Ukrainy są to bardzo dobre przepisy i jestem przekonany, że się sprawdzą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA