Postępowanie gospodarcze według nowego Kodeksu postępowania cywilnego
W myśl najnowszej nowelizacji przepisów Kodeksu postępowania cywilnego postępowania sądowe w sprawach gospodarczych mają trwać maksymalnie 6 miesięcy. Czy rzeczywiście tak będą wyglądały nowe realia? Czy sądy są gotowe na nowe zasady? »
Skuteczne narzędzia do negocjacji z wierzycielami
Przedsiębiorcy będący w kłopotach finansowych zbyt późno otwierają postępowania restrukturyzacyjne. Głównym powodem jest obawa o reakcje wierzycieli i szeroko rozumianego otoczenia. Tymczasem obowiązujące prawo restrukturyzacyjne daje im bardzo użyteczne narzędzia pomagające w negocjacjach z wierzycielami. »
Nowe obowiązki dla spółek – Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych rozpoczyna działalność
W dniu 13 października 2019 r. teoretycznie funkcjonować rozpoczęła nowa instytucja – Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. W praktyce, w pełni rozpocznie ona swoją działalność dopiero za 6 miesięcy, tj. 13 kwietnia 2020 r. i najpóźniej z tym dniem bardzo wielu przedsiębiorców będzie musiało spełnić nowy obowiązek – dokonać zgłoszenia do Rejestru informacji o beneficjentach rzeczywistych. To pojęcie jednak budzi wiele kontrowersji i może wiązać się z problemami dla części spółek. »
Podróbki towarów powodują milardowe straty legalnej gospodarki UE
Według nowych danych szacunkowych Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), bezpośrednie roczne straty z powodu podrabiania i piractwa w 11 kluczowych sektorach gospodarki UE to aż 261 mld złotych. »
Stan klęski żywiołowej a roszczenia przedsiębiorców
W mediach nie brakowało w ostatnich tygodniach dyskusji, czy wprowadzenie w Polsce czasie epidemii stanu klęski żywiołowej jest możliwe i czy byłoby słuszne. Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach można wprowadzić ten stan nadzwyczajny, jaki wpływ jego wprowadzenie miałoby na prawa i wolności obywatelskie oraz jakie roszczenia przysługiwałyby przedsiębiorcom w przypadku jego wprowadzenia. »
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przedstawiła właśnie projekt zmian w prawie rzeczowym. Zgodnie z nim w polskim prawie ma się pojawić nowy rodzaj prawa rzeczowego- prawo zabudowy. »
Konstytucja Biznesu 2018-2019 - efekty stosowania
30 kwietnia upłynął rok od wprowadzenia Konstytucji Biznesu. Co wprowadziła i jakie są efekty stosowania przepisów w niej zawartych? »
Czy członek zarządu spółki może pełnić funkcję IOD?
Czy członek zarządu spółki może pełnić funkcję IOD? W związku z tym, że przepisy RODO obowiązują już od dłuższego czasu, podmioty zobowiązane do powołania inspektora ochrony danych (IOD) obowiązek ten zrealizowały już dawno. Nie zmienia to jednak faktu, że mimo to w praktyce wciąż pojawiają się wątpliwości co do tego, kto bez ryzyka naruszenia RODO może zostać wyznaczony do pełnienia tej funkcji. »
Sąd doręczy pismo e-mailem. A co jeśli email nie dotrze?
Aktualizacja: 26.02.2021
Pismo sądowe zostanie teraz wysłane e- mailem. Sądy online badają skuteczność takich doręczeń mailowych. Jednak co w przypadku, kiedy mail z sądu nie dotrze do adresata z różnych przyczyn technicznych? »
Dane z sądów: Liczba wniosków o restrukturyzację spadła o jedną piątą
Aktualizacja: 25.02.2021
Temat restrukturyzacji mocno dryfuje. Do sądów wpłynęło o 20% mniej wniosków niż rok wcześniej. Największe spadki zanotowano w Częstochowie – o ponad 72%, w Opolu – o 55,5%, a także w Płocku – o ok. 55%. »
Nowe prawo restrukturyzacyjne może się sprawdzić w warunkach postcovidowych
Aktualizacja: 22.02.2021
Nowe prawo restrukturyzacyjne wprowadza cztery nowe typy postępowań: postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postę-powanie układowe, postępowanie układowe oraz postępowanie sanacyjne. Czy istnieje jednak szansa, aby ostatnie przepisy zagościły na dłuższą metę w krajowym prawodawstwie? »
Kto ponosi odpowiedzialność za wprowadzenie do obrotu produktu kosmetycznego?
Aktualizacja: 11.02.2021
Odpowiedzialność za wprowadzenie produktu kosmetycznego do obrotu ponosi „osoba odpowiedzialna”. Kto może być taką osobą i jaki jest jej zakres obowiązków? »
Restrukturyzacja - czy przedsiębiorcy korzystają z uproszczeń przepisów?
Aktualizacja: 11.02.2021
Uproszczona restrukturyzacja według obowiązującego stanu prawnego możliwa jest tylko do końca czerwca tego roku. Krajowe spółki decydują się więc na dynamiczny proces restrukturyzacji. »
Jak założyć fundację rodzinną?
Aktualizacja: 04.02.2021
Ustawa o fundacji rodzinnej ma wejść do polskiego porządku prawnego w styczniu 2022 roku. Wielu właścicieli firm rodzinnych upatruje w niej rozwiązania swoich dylematów związanych z przekazaniem firmy następnym pokoleniom, dlatego warto już teraz zacząć przygotowania do jej założenia. »
Umowa inwestycyjna - podstawowe informacje
Aktualizacja: 21.01.2021
Co to jest umowa inwestycyjna? Jakie powinna zawierać zapisy? Co to jest klauzula lock-up w umowie inwestycyjnej? »
Czynność prawna w formie elektronicznej
Aktualizacja: 21.01.2021
Czynność prawna w formie elektronicznej oraz złożenie oświadczenia woli w formie elektronicznej zazwyczaj kojarzy się z wypełnieniem interaktywnego formularza on-line. »
Magdalena Wilk: Obostrzenia dla przedsiębiorców są niezgodne z konstytucją [PODCAST]
Aktualizacja: 03.02.2021
Po stronie przedsiębiorców i zwykłych ludzi staje już Sąd Administracyjny, który niedawno wypowiedział się wprost, że te obostrzenia są niezgodne z konstytucją – mówi mecenas Magdalena Wilk. Zapraszamy do wysłuchania podcastu »
Jak działa polski arbitraż online?
Aktualizacja: 18.01.2021
Arbitraż online staje się coraz bardziej popularny wśród firm eksportowych. Dzięki temu firmy mogą składać pozwy o zaległe płatności do sądów zagranicznych. Jak wygląda egzekucja wyroków? »
Startujesz w przetargu publicznym? Sprawdź, co się zmieniło
Aktualizacja: 05.01.2021
Nowe Prawo Zamówień Publicznych wprowadziło od 1 stycznia 2021 r. zasadnicze zmiany na rynku zamówień publicznych. Uproszczone i przystępne procedury mają być mocnym wsparciem dla wykonawców startujących w przetargach publicznych. »
Przedsiębiorca jak konsument. Co zmieni się od 1 stycznia 2021 r.?
Aktualizacja: 22.12.2020
Dotychczas podział był prosty, produkt lub usługę kupuje Klient - Konsument lub Klient - Przedsiębiorca. Od 1 stycznia ten podział będzie inny. Zmiany prawa dla e-commerce, które miały wejść w czerwcu 2020 r. postanowiono jednak, przesunąć na okres noworoczny tzn. 1 stycznia 2021 r. »
Kiedy trzeba zgłosić upadłość firmy? Spóźnienie może oznaczać więzienie
Aktualizacja: 22.12.2020
Upadłość firmy - kiedy ją ogłosić i jak to zrobić? Prawie co trzeci przedsiębiorca uważa, że całkowita utrata płynności finansowej to moment, w którym powinien złożyć wniosek o upadłość. »
Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Prawnik wyjaśnia
Aktualizacja: 18.12.2020
Umowa o zakazie konkurencji. Wyjaśniamy, kiedy pracownik narusza umowę o zakazie konkurencji? Jakie jest stanowisko Sądu Najwyższego w tym zakresie? Jakie obowiązki ma pracodawca? »
Uproszczona restrukturyzacja do 30 czerwca 2021 r.
Aktualizacja: 16.12.2020
Uproszczona restrukturyzacja funkcjonuje do 30 czerwca 2021 r. Wprowadziła ją w czerwcu 2020 r. Tarcza antykryzysowa 4.0. Jak uchronić firmę przed upadłością? Na czym polega szybka restrukturyzacja? Jakie daje korzyści? »
Wielki boom na kryptowaluty. Co miliarderzy sądzą o bitcoinie?