REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozbycie się wspólnika w sp. z o.o. nie tylko na drodze sądowej

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Pozbycie się wspólnika w sp. z o.o. nie tylko na drodze sądowej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy można pozbyć się wspólnika w sp. z o.o. bez wytaczania powództwa przed sądem? Okazuje się, że wspólnicy mogą już w umowie uregulować procedurę, która na to pozwoli.

Co reguluje umowa?

Umowa sp. z o.o., tak jak każda umowa, opiera się na przewidywaniu tego, co może się wydarzyć i regulowania konsekwencji takich zdarzeń. Jeżeli wspólnicy popadną w konflikt i będą chcieli wykluczyć jednego z nich ze spółki, a umowa nie będzie regulować tej sytuacji, to jedynym wyjściem z tej sytuacji będzie rozwiązanie sporu na drodze sądowej. 

REKLAMA

Z drugiej strony, jeżeli jeden ze wspólników będzie chciał zrezygnować z udziału w spółce, ale w taki sposób, aby było to neutralne podatkowo, to podstawa również musi znaleźć się w umowie spółki.

Środkiem do obu, wymienionych przeze mnie, celów jest umorzenie udziałów. Wykluczenie wspólnika ze spółki może nastąpić przy pomocy umorzenia przymusowego albo tzw. umorzenia automatycznego. Natomiast, sposobem na rezygnację z uczestnictwa w spółce bez zapłaty podatku dochodowego jest nieodpłatne umorzenie dobrowolne. Jednak każdy z tych sposobów musi znaleźć swoją podstawę w umowie spółki.

Umorzenie dobrowolne

Jeżeli umowa spółki zezwala na dobrowolne umorzenie udziałów, to dodatkowo wspólnik, którego udziały mają być umorzone – jak sama nazwa wskazuje – musi wyrazić zgodę na takie umorzenie. 

Uprzednio jednak zgromadzenie wspólników musi podjąć uchwałę, w której zgodzi się na nabycie udziałów przez spółkę w celu ich umorzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostatnim etapem jest zawarcie umowy pomiędzy spółką a wspólnikiem, którego udziały są umarzane. 

Gdyby zarząd w imieniu spółki nabył udziały celem umorzenia nie mając za podstawę stosownej uchwały zgromadzenia wspólników, to członkowie zarządu naraziliby się na odpowiedzialność karną.

Należy także zdecydować, czy umorzenie udziałów ma być odpłatne czy jednak ma nastąpić bez zapłaty wynagrodzenia. Jeżeli wynagrodzenie zostanie wypłacone, to należy z kolei zdecydować, czy wypłata nastąpi z czystego zysku czy poprzez obniżenie kapitału zakładowego. 

Umorzenie przymusowe 

Umorzenie przymusowe jest możliwe jeżeli umowa spółki przewiduje szczegółowo procedurę takiego umorzenia udziałów. 

Umorzenie przymusowe może mieć charakter sankcyjny, a zatem skutkować zawinionym postępowaniem wspólnika (np. podjęciem działalności konkurencyjnej), ale może być także przewidziane na wypadek wystąpienia innych niezawinionych przez wspólnika przyczyn (np. w związku ze śmiercią wspólnika). 

Wszystko zależy od ustaleń pomiędzy wspólnikami na etapie tworzenia umowy spółki albo podczas dokonywania jej zmiany. 

W tym przypadku również konieczna jest uchwała wspólników w celu dokonania umorzenia udziałów, jak również podjęcie decyzji w zakresie odpłatności umorzenia. 

W praktyce trudno sobie wyobrazić jednak sytuację, aby wspólnik, którego udziały mają zostać umorzone w trybie przymusowym, zgodził się na jego nieodpłatność. 

W tym przypadku umorzenie następuje w chwili podjęcia uchwały, dlatego nie jest konieczne zawieranie odrębnej umowy. 

Umorzenie automatyczne

Aby umorzenie automatyczne było w ogóle możliwe umowa spółki musi ściśle określać zdarzenie, które będzie  powodowało umorzenie udziałów w tym trybie. 

Dlaczego? 

Wynika to z tego, że zdarzenie to jest podstawą umorzenia udziałów i żadna uchwała wspólników w tym przypadku nie jest konieczna. 

Może to być przykładowo osiągnięcie przez jednego ze wspólników określonego udziału w kapitale zakładowym spółki.

 Jeżeli finansowanie umorzenia nastąpi poprzez obniżenie kapitału zakładowego (a nie z czystego zysku) to w tym przypadku zarząd (a nie zgromadzenie wspólników) podejmuje stosowną uchwałę. 

Nieprawidłowe umorzenie udziałów 

Umorzenie udziału powoduje wygaśnięcie wszystkich praw i obowiązków wynikających z umorzonego udziału.

 Po umorzeniu, zarząd dokonuje odpowiedniego wpisu do księgi udziałów i oczywiście składa aktualną listę wspólników do KRS. 

Należy szczególnie pamiętać, że wadliwe postanowienia umowny spółki nie będą mogły stanowić skutecznej podstawy do dokonania umorzenia udziałów. 

Umorzenie dokonane na podstawie takich wadliwych postanowień będzie nieważne, czyli skład wspólników nie ulegnie zmianie.

Dlatego zachęcam do kontaktu, przeanalizuję dokumenty eliminując zbędne ryzyko!

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact 

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 16 grudnia 2023 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA