REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozbycie się wspólnika w sp. z o.o. nie tylko na drodze sądowej

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Pozbycie się wspólnika w sp. z o.o. nie tylko na drodze sądowej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy można pozbyć się wspólnika w sp. z o.o. bez wytaczania powództwa przed sądem? Okazuje się, że wspólnicy mogą już w umowie uregulować procedurę, która na to pozwoli.

Co reguluje umowa?

Umowa sp. z o.o., tak jak każda umowa, opiera się na przewidywaniu tego, co może się wydarzyć i regulowania konsekwencji takich zdarzeń. Jeżeli wspólnicy popadną w konflikt i będą chcieli wykluczyć jednego z nich ze spółki, a umowa nie będzie regulować tej sytuacji, to jedynym wyjściem z tej sytuacji będzie rozwiązanie sporu na drodze sądowej. 

REKLAMA

Z drugiej strony, jeżeli jeden ze wspólników będzie chciał zrezygnować z udziału w spółce, ale w taki sposób, aby było to neutralne podatkowo, to podstawa również musi znaleźć się w umowie spółki.

Środkiem do obu, wymienionych przeze mnie, celów jest umorzenie udziałów. Wykluczenie wspólnika ze spółki może nastąpić przy pomocy umorzenia przymusowego albo tzw. umorzenia automatycznego. Natomiast, sposobem na rezygnację z uczestnictwa w spółce bez zapłaty podatku dochodowego jest nieodpłatne umorzenie dobrowolne. Jednak każdy z tych sposobów musi znaleźć swoją podstawę w umowie spółki.

Umorzenie dobrowolne

Jeżeli umowa spółki zezwala na dobrowolne umorzenie udziałów, to dodatkowo wspólnik, którego udziały mają być umorzone – jak sama nazwa wskazuje – musi wyrazić zgodę na takie umorzenie. 

Uprzednio jednak zgromadzenie wspólników musi podjąć uchwałę, w której zgodzi się na nabycie udziałów przez spółkę w celu ich umorzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostatnim etapem jest zawarcie umowy pomiędzy spółką a wspólnikiem, którego udziały są umarzane. 

Gdyby zarząd w imieniu spółki nabył udziały celem umorzenia nie mając za podstawę stosownej uchwały zgromadzenia wspólników, to członkowie zarządu naraziliby się na odpowiedzialność karną.

Należy także zdecydować, czy umorzenie udziałów ma być odpłatne czy jednak ma nastąpić bez zapłaty wynagrodzenia. Jeżeli wynagrodzenie zostanie wypłacone, to należy z kolei zdecydować, czy wypłata nastąpi z czystego zysku czy poprzez obniżenie kapitału zakładowego. 

Umorzenie przymusowe 

Umorzenie przymusowe jest możliwe jeżeli umowa spółki przewiduje szczegółowo procedurę takiego umorzenia udziałów. 

Umorzenie przymusowe może mieć charakter sankcyjny, a zatem skutkować zawinionym postępowaniem wspólnika (np. podjęciem działalności konkurencyjnej), ale może być także przewidziane na wypadek wystąpienia innych niezawinionych przez wspólnika przyczyn (np. w związku ze śmiercią wspólnika). 

Wszystko zależy od ustaleń pomiędzy wspólnikami na etapie tworzenia umowy spółki albo podczas dokonywania jej zmiany. 

W tym przypadku również konieczna jest uchwała wspólników w celu dokonania umorzenia udziałów, jak również podjęcie decyzji w zakresie odpłatności umorzenia. 

W praktyce trudno sobie wyobrazić jednak sytuację, aby wspólnik, którego udziały mają zostać umorzone w trybie przymusowym, zgodził się na jego nieodpłatność. 

W tym przypadku umorzenie następuje w chwili podjęcia uchwały, dlatego nie jest konieczne zawieranie odrębnej umowy. 

Umorzenie automatyczne

Aby umorzenie automatyczne było w ogóle możliwe umowa spółki musi ściśle określać zdarzenie, które będzie  powodowało umorzenie udziałów w tym trybie. 

Dlaczego? 

Wynika to z tego, że zdarzenie to jest podstawą umorzenia udziałów i żadna uchwała wspólników w tym przypadku nie jest konieczna. 

Może to być przykładowo osiągnięcie przez jednego ze wspólników określonego udziału w kapitale zakładowym spółki.

 Jeżeli finansowanie umorzenia nastąpi poprzez obniżenie kapitału zakładowego (a nie z czystego zysku) to w tym przypadku zarząd (a nie zgromadzenie wspólników) podejmuje stosowną uchwałę. 

Nieprawidłowe umorzenie udziałów 

Umorzenie udziału powoduje wygaśnięcie wszystkich praw i obowiązków wynikających z umorzonego udziału.

 Po umorzeniu, zarząd dokonuje odpowiedniego wpisu do księgi udziałów i oczywiście składa aktualną listę wspólników do KRS. 

Należy szczególnie pamiętać, że wadliwe postanowienia umowny spółki nie będą mogły stanowić skutecznej podstawy do dokonania umorzenia udziałów. 

Umorzenie dokonane na podstawie takich wadliwych postanowień będzie nieważne, czyli skład wspólników nie ulegnie zmianie.

Dlatego zachęcam do kontaktu, przeanalizuję dokumenty eliminując zbędne ryzyko!

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact 

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 16 grudnia 2023 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA