Wspólnik większościowy w spółce z o.o. a obowiązkowe oskładkowanie w ZUS
Aktualizacja: 03.09.2020
Czy wspólnik posiadający większość udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będzie podlegał obowiązkowemu oskładkowaniu w ZUS? Jakie jest stanowisko sądów w tej kwestii? »
Zmiana formy prowadzenia biznesu z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę z o.o.
Aktualizacja: 03.08.2020
Zmiana formy prowadzenia biznesu z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest procesem relatywnie tanim i szybkim do wdrożenia. Do stanu docelowego można dojść kilkoma ścieżkami. Opisujemy dwie najpopularniejsze. »
Uprzywilejowanie udziałów w spółce z o.o. a uprawnienia osobiste wspólników
Aktualizacja: 14.05.2019
Przedstawiony w kodeksie spółek handlowych katalog uprzywilejowań udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością ma charakter otwarty. Zatem oprócz uprzywilejowania udziałów co do głosu na zgromadzeniu wspólników i co do sposobu uczestnictwa w podziale majątku spółki w przypadku jej likwidacji, dopuszczalne jest wprowadzenie w umowie spółki niewymienionych w kodeksie spółek handlowych uprzywilejowań, jak np. prawa pierwszeństwa obejmowania udziałów w podwyższanym kapitale zakładowym spółki. »
Aktualizacja: 26.02.2019
Zdarza się, że w trakcie funkcjonowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zachodzi konieczność jej dofinansowania, tj. pozyskania przez spółkę środków finansowych na bieżącą działalność lub inwestycje. Wówczas wspólnicy stają przed koniecznością wyboru najkorzystniejszej zarówno z ich punktu widzenia, jak i spółki formy jej dofinansowania. Chodzi o przede wszystkim o kwestie podatkowe. »
Jak zawrzeć umowę spółki z o.o. - nieobowiązkowe elementy umowy
Aktualizacja: 14.01.2019
Każda spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi swoją działalność w oparciu o przepisy prawa (przede wszystkim Kodeksu spółek handlowych) i zawartej w formie aktu notarialnego umowy spółki (aktu założycielskiego w przypadku spółki jednoosobowej). W poprzednim numerze przedstawiliśmy, jakie obowiązkowe elementy powinna zawierać ta umowa. Obok elementów obowiązkowych wspólnicy mogą zawrzeć jednak także inne postanowienia związane z działalnością spółki. Wspólnicy mają swobodę kształtowania umowy spółki w tym zakresie. W publikacji przedstawiamy przykłady najczęściej spotykanych zapisów umownych o charakterze dodatkowym. »
Jak zawrzeć umowę spółki z o.o. - obowiązkowe elementy umowy
Aktualizacja: 06.12.2018
Umowa spółki z o.o. jest skuteczna, jeżeli zawiera co najmniej obowiązkowe elementy wymagane dla takiej umowy. Brak któregokolwiek z tych elementów będzie skutkować odmową wpisu spółki do rejestru. W artykule przedstawiamy, jakie obligatoryjne zapisy powinny się znaleźć w umowie założycielskiej spółki z o.o. »
Kto i kiedy może żądać uchylenia uchwały w spółce z o.o.
Aktualizacja: 29.10.2018
W Spółce z o.o., której jestem wspólnikiem (mam 5% udziałów), odbyło się zgromadzenie wspólników, o którym nie miałem pojęcia. Co gorsza, dowiedziałem się, że na tym zgromadzeniu podzielono zysk pomiędzy wspólników, mnie jednak pominięto. Spółka działa prężnie, a kwota dywidendy przypadająca nawet na moje 5% udziałów stanowi sporą kwotę. Zgromadzenie wspólników odbyło się w ostatnim tygodniu czerwca. Czy mogę w jakiś sposób cofnąć uchwałę wspólników? »
Rozwiązanie spółki z o.o. 2019
Aktualizacja: 22.10.2018
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka z o.o.) jest najbardziej popularną spółką handlową. Jak dokonuje się jej rozwiązania? »
Rejestracja spółki z o.o. przez Internet 2019
Aktualizacja: 28.02.2019
Przedstawiamy jak zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.) przez Internet w 2019 r. Zobacz krok po kroku. »
Jak zlikwidować spółkę z o. o. w organizacji?
Aktualizacja: 26.09.2018
Z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje spółka z o.o. w organizacji. Spółka w organizacji jest kolejną fazą tworzenia spółki – następczą po czynnościach prawnych związanych z przygotowaniem zawarcia samej umowy spółki a poprzedzającą rejestrację spółki. Spółka w tej fazie organizacyjnej może prowadzić działalność w pełnym zakresie, zgodnie z przedmiotem działalności spółki, nie tylko w zakresie mającym na celu zorganizowanie spółki. »
Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z.o.o bez zmiany umowy spółki
Aktualizacja: 18.11.2020
Jednym z najczęściej wykorzystywanych w praktyce sposobów dofinansowania spółki jest podwyższenie kapitału zakładowego. Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może nastąpić w dwojaki sposób. Wspólnicy mogą podnieść kapitał zakładowy poprzez zmianę umowy spółki lub bez zmiany umowy spółki. Jakie warunki należy spełnić, aby podwyższyć kapitał zakładowy bez zmiany umowy spółki? »
Dobrowolne umorzenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Aktualizacja: 07.10.2020
Co zrobić, gdy jako wspólnik spółki z o.o. chcemy z niej wystąpić, ale nie jesteśmy w stanie znaleźć nabywcy naszych udziałów albo spółka nie wyraża nam zgody na takie zbycie, ponieważ jej wspólnicy nie chcą dopuścić nowego wspólnika, a sami nie są zainteresowani kupnem udziałów? Z sytuacji takiej jest wyjście. »
Zakaz konkurencji w spółce z.o.o.
Aktualizacja: 31.07.2018
Zakaz konkurencji chroni interesy spółki, a także interesy pozostałych wspólników. W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością ma ograniczony zakres. »
Jak zarejestrować spółkę z.o.o w 2018 r.
Aktualizacja: 30.11.2018
Jak dokonać rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Krajowym Rejestrze Sądowym? Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje. »
Jak skutecznie zrezygnować z funkcji członka zarządu w spółce z o.o.
Aktualizacja: 31.08.2018
Jestem członkiem zarządu spółki z o.o. Funkcję powinienem pełnić do końca roku, jednak z powodów osobistych chciałbym zrezygnować. W jaki sposób mogę to zrobić? »
Magdalena Wilk: Obostrzenia dla przedsiębiorców są niezgodne z konstytucją [PODCAST]
Nawet 70 tyś. zł dotacji na rozwój rekreacji