reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Umowa pomiędzy spółką z o.o. a jej członkiem zarządu

Umowa pomiędzy spółką z o.o. a jej członkiem zarządu

Umowy pomiędzy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością a członkami jej zarządu występują w obrocie dość często – są to przede wszystkim umowy o pracę oraz kontrakty menedżerskie. Przy zawieraniu umów pomiędzy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością a członkiem jej zarządu spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników.

Umowa pomiędzy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością a jej członkiem zarządu

Ogólne zasady zawierania umów ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością są tematyką dość znaną i wielokrotnie opisywaną. Inne zasady będą jednak obowiązywać w sytuacji, gdy umowę ze spółką z o.o. będzie zawierał jej członek zarządu. W jaki sposób zrobić to skutecznie?

Umowy pomiędzy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością a członkami jej zarządu występują w obrocie dość często – są to przede wszystkim umowy o pracę oraz kontrakty menedżerskie. Nie oznacza to jednak, że opisane przeze mnie poniżej zasady reprezentacji spółki dotyczą tylko takich umów – dotyczą one potencjalnie każdej umowy cywilnoprawnej. Mogą to być, przykładowo: umowy sprzedaży członkowi zarządu samochodu należącego do spółki czy umowy, w których członek zarządu wynajmuje spółce lokal użytkowy. W każdej z tych sytuacji pojawia się potencjalne ryzyko nadużyć, które mogą doprowadzić do nieekwiwalentności świadczeń obu stron (w omawianych przykładach: zaniżenie ceny samochodu czy też zawyżenie czynszu najmu).

Zobacz również: Podział zysku, pokrycie straty w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Przy zawieraniu umów pomiędzy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością a członkiem jej zarządu spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Pamiętać należy, że nie jest możliwe zawieranie takich umów przez tę samą osobę, która po jednej stronie występuje jako osoba fizyczna, a po drugiej – jako organ spółki. Co więcej, nawet gdy zarząd jest wieloosobowy i potencjalnie spółkę mogliby skutecznie reprezentować pozostali członkowie zarządu, z wyłączeniem członka zarządu usytuowanego po drugiej stronie kontraktu – także nie jest to możliwe. Co więcej, spółki nie może w takim wypadku reprezentować również jej prokurent. Zasady reprezentacji w takich umowach nie doznają bowiem żadnego wyjątku.

Skutkiem naruszenia opisanych zasad reprezentacji jest bezwzględna nieważność zawartej umowy. Ta dotkliwa sankcja jest łagodzona przez orzecznictwo jedynie w wypadku umów o pracę zawieranych z członkiem zarządu – uznaje się bowiem, że w określonych okoliczność umowa o pracę pomiędzy spółką a członkiem zarządu jest zawierana w sposób dorozumiany.

Nie można wreszcie zapominać, że jeszcze surowsze wymogi obowiązują w spółce jednoosobowej, w której jedyny wspólnik jest jednocześnie członkiem zarządu. Czynność prawna między tym wspólnikiem a reprezentowaną przez niego spółką wymaga bowiem formy aktu notarialnego. O każdorazowym dokonaniu takiej czynności prawnej notariusz zawiadamia sąd rejestrowy, przesyłając wypis aktu notarialnego.

Mateusz Dąbroś

Aplikant adwokacki. Specjalista z zakresu prawa umów handlowych, prawa spółek kapitałowych oraz prawa antymonopolowego związany z Kancelarią Ślązak, Zapiór i Wspólnicy. W kręgu jego zainteresowań znajdują się zagadnienia związane z działalnością organów spółek kapitałowych, w tym w szczególności z podejmowanymi przez nie uchwałami. Pracuje obecnie nad rozprawą doktorską dotyczącą struktury zarządzania i kontroli nad funduszem inwestycyjnym.

Stypendysta międzynarodowego programu Programme in European Private Law for Postgraduates. Prelegent i organizator ogólnopolskiej oraz międzynarodowej konferencji z zakresu prawa prywatnego międzynarodowego oraz licznych ogólnopolskich konferencji z zakresu prawa cywilnego oraz prawa spółek handlowych.

Autor bloga na temat konstruowania, wykonywania oraz rozwiązywania umów zobowiązaniowych – umowny.pl.

Polecamy serwis: Spółki

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama