Zasady wypłaty zaliczki i dywidendy w spółce z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zysk wypracowany przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest zasadniczo wypłacany wspólnikom raz do roku, na mocy uchwały zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Przy podsumowaniu minionego roku finansowego dokonywana jest ocena sposobu kierowania spółką przez zarząd oraz następuje zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego spółki. Dokonują tego wspólnicy spółki w formie stosownych uchwał.
REKLAMA
Jeżeli ze sprawozdania finansowego wynika, że spółka wypracowała zysk, wówczas wspólnicy mogą postanowić, iż zostanie on rozdzielony pomiędzy nich w formie dywidendy albo pozostanie w spółce. W tym ostatnim przypadku podejmowana jest uchwała w sprawie przekazania zysku na kapitał zapasowy lub rezerwowy spółki. Możliwa jest także wypłata wspólnikom dywidendy obejmująca jedynie część wypracowanego zysku i przekazanie pozostałej jego części na wybrany kapitał (zapasowy/rezerwowy) spółki. Ponadto, przy spełnieniu pewnych warunków, możliwe jest też wypłacenie wspólnikom odłożonych w spółce i niewypłaconych dotychczas zysków z lat wcześniejszych.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Zasady wypłaty zaliczki i dywidendy w spółce z o.o.
W artykule m.in.:
- Zaliczka na poczet dywidendy
- Obowiązek zwrotu zaliczki
- Zmiana kręgu podmiotów uprawnionych do otrzymania dywidendy
- Termin przedawnienia roszczeń
- Dywidenda
- Wspólnicy uprawnieni do dywidendy
- Przedawnienie roszczeń o wypłatę dywidendy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.