| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Forma i moment zawarcia umowy spółki z o.o. w trybie „S24”

Forma i moment zawarcia umowy spółki z o.o. w trybie „S24”

Kodeks spółek handlowych dopuszcza zawarcie umowy spółki z o.o. przy wykorzystaniu wzorca znajdującego się w systemie teleinformatycznym. Procedura elektroniczna jest znacznie łatwiejsza niż tradycyjna. Forma umowy odbiega od tradycyjnej – aktu notarialnego i zostaje zawarta po wprowadzeniu wszystkich koniecznych danych wraz z podpisem elektronicznym.

Osoby zamierzające podjąć działalność w formie spółki z o.o. mogą skorzystać z trybu S24, za pomocą systemu teleinformatycznego. Cała procedura odbywa się elektroniczne. W pierwszej kolejności niezbędne jest założenie konta użytkownika na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Następnie wspólnicy zobowiązani są do wypełnienia wzorca umowy spółki, który generuje się wraz z wypełnianiem kolejny segmentów. Po wypełnieniu wszystkich formularzy ewentualnej ich weryfikacji następuje podpisanie umowy przez wszystkich wspólników i oficjalne zawarcie umowy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Forma prawna umowy

Art. 157 1 § 2 kodeksu spółek handlowych wskazuje na możliwość zawarcia umowy w formie elektronicznej poprzez system teleinformatyczny z podpisem elektronicznym. Tradycyjna forma umowy spółki z o.o. to akt notarialny. W tym zaś wypadku ustawodawca odchodzi od konieczności spełnienia prawnego wymogu zachowania tej formy, zastępując ją nawet nie zwykłą formą pisemną. Forma umowy w trybie S24 nie spełnia bowiem nawet podstawowych wymogów zwykłej umowy pisemnej, w rozumieniu art. 78 kodeksu cywilnego.

Podpisanie umowy spółki w trybie S24 polega na podaniu przez każdego z wspólników założycieli loginu oraz hasła z zaznaczeniem pola „podpisuję”. Użytkownik musi dodatkowo wskazać czy umowę podpisuje we własnym imieniu, czy podmiotu, który reprezentuje. Można wnioskować, że przyjęta forma umowy wraz z obowiązującymi zasadami rejestracji powoduje obniżenie bezpieczeństwa.

Zobacz również: Jak założyć konto użytkownika do rejestracji spółki z o.o. w trybie „S24”?

Moment zawarcia umowy spółki

Umowa spółki z o.o. w trybie S24 zostaje zawarta po wprowadzeniu wszystkich koniecznych danych oraz z chwilą opatrzenia umowy podpisem elektronicznym – art. 157 1 § 3 k.s.h. Ustawodawca nie określa jednak precyzyjnie chwili złożenia podpisu. Chodzi jednak o podpisanie umowy przez wszystkich wspólników, a chwilę zawarcia umowy będzie traktować się moment złożenia podpisu przez ostatniego z wspólników. Wskazane wymogi określone zostały w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 29 grudnia 2011 r. w sprawie trybu zakładania konta w systemie teleinformatycznym, sposobu korzystania z systemu teleinformatycznego i podejmowania w nim czynności związanych z zawiązaniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca umowy oraz wymagań dotyczących podpisu elektronicznego. Po dopełnieniu wszystkich wymogów powstaje spółka w organizacji.

Zobacz też: Wzorzec umowy spółki z o.o. zakładanej w trybie S24

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »