Forma i moment zawarcia umowy spółki z o.o. w trybie „S24”
REKLAMA
REKLAMA
Osoby zamierzające podjąć działalność w formie spółki z o.o. mogą skorzystać z trybu S24, za pomocą systemu teleinformatycznego. Cała procedura odbywa się elektroniczne. W pierwszej kolejności niezbędne jest założenie konta użytkownika na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Następnie wspólnicy zobowiązani są do wypełnienia wzorca umowy spółki, który generuje się wraz z wypełnianiem kolejny segmentów. Po wypełnieniu wszystkich formularzy ewentualnej ich weryfikacji następuje podpisanie umowy przez wszystkich wspólników i oficjalne zawarcie umowy.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Forma prawna umowy
REKLAMA
Art. 157 1 § 2 kodeksu spółek handlowych wskazuje na możliwość zawarcia umowy w formie elektronicznej poprzez system teleinformatyczny z podpisem elektronicznym. Tradycyjna forma umowy spółki z o.o. to akt notarialny. W tym zaś wypadku ustawodawca odchodzi od konieczności spełnienia prawnego wymogu zachowania tej formy, zastępując ją nawet nie zwykłą formą pisemną. Forma umowy w trybie S24 nie spełnia bowiem nawet podstawowych wymogów zwykłej umowy pisemnej, w rozumieniu art. 78 kodeksu cywilnego.
Podpisanie umowy spółki w trybie S24 polega na podaniu przez każdego z wspólników założycieli loginu oraz hasła z zaznaczeniem pola „podpisuję”. Użytkownik musi dodatkowo wskazać czy umowę podpisuje we własnym imieniu, czy podmiotu, który reprezentuje. Można wnioskować, że przyjęta forma umowy wraz z obowiązującymi zasadami rejestracji powoduje obniżenie bezpieczeństwa.
Zobacz również: Jak założyć konto użytkownika do rejestracji spółki z o.o. w trybie „S24”?
Moment zawarcia umowy spółki
Umowa spółki z o.o. w trybie S24 zostaje zawarta po wprowadzeniu wszystkich koniecznych danych oraz z chwilą opatrzenia umowy podpisem elektronicznym – art. 157 1 § 3 k.s.h. Ustawodawca nie określa jednak precyzyjnie chwili złożenia podpisu. Chodzi jednak o podpisanie umowy przez wszystkich wspólników, a chwilę zawarcia umowy będzie traktować się moment złożenia podpisu przez ostatniego z wspólników. Wskazane wymogi określone zostały w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 29 grudnia 2011 r. w sprawie trybu zakładania konta w systemie teleinformatycznym, sposobu korzystania z systemu teleinformatycznego i podejmowania w nim czynności związanych z zawiązaniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca umowy oraz wymagań dotyczących podpisu elektronicznego. Po dopełnieniu wszystkich wymogów powstaje spółka w organizacji.
Zobacz też: Wzorzec umowy spółki z o.o. zakładanej w trybie S24
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.