reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Forma i moment zawarcia umowy spółki z o.o. w trybie „S24”

Forma i moment zawarcia umowy spółki z o.o. w trybie „S24”

Kodeks spółek handlowych dopuszcza zawarcie umowy spółki z o.o. przy wykorzystaniu wzorca znajdującego się w systemie teleinformatycznym. Procedura elektroniczna jest znacznie łatwiejsza niż tradycyjna. Forma umowy odbiega od tradycyjnej – aktu notarialnego i zostaje zawarta po wprowadzeniu wszystkich koniecznych danych wraz z podpisem elektronicznym.

Osoby zamierzające podjąć działalność w formie spółki z o.o. mogą skorzystać z trybu S24, za pomocą systemu teleinformatycznego. Cała procedura odbywa się elektroniczne. W pierwszej kolejności niezbędne jest założenie konta użytkownika na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Następnie wspólnicy zobowiązani są do wypełnienia wzorca umowy spółki, który generuje się wraz z wypełnianiem kolejny segmentów. Po wypełnieniu wszystkich formularzy ewentualnej ich weryfikacji następuje podpisanie umowy przez wszystkich wspólników i oficjalne zawarcie umowy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Forma prawna umowy

Art. 157 1 § 2 kodeksu spółek handlowych wskazuje na możliwość zawarcia umowy w formie elektronicznej poprzez system teleinformatyczny z podpisem elektronicznym. Tradycyjna forma umowy spółki z o.o. to akt notarialny. W tym zaś wypadku ustawodawca odchodzi od konieczności spełnienia prawnego wymogu zachowania tej formy, zastępując ją nawet nie zwykłą formą pisemną. Forma umowy w trybie S24 nie spełnia bowiem nawet podstawowych wymogów zwykłej umowy pisemnej, w rozumieniu art. 78 kodeksu cywilnego.

Podpisanie umowy spółki w trybie S24 polega na podaniu przez każdego z wspólników założycieli loginu oraz hasła z zaznaczeniem pola „podpisuję”. Użytkownik musi dodatkowo wskazać czy umowę podpisuje we własnym imieniu, czy podmiotu, który reprezentuje. Można wnioskować, że przyjęta forma umowy wraz z obowiązującymi zasadami rejestracji powoduje obniżenie bezpieczeństwa.

Zobacz również: Jak założyć konto użytkownika do rejestracji spółki z o.o. w trybie „S24”?

Moment zawarcia umowy spółki

Umowa spółki z o.o. w trybie S24 zostaje zawarta po wprowadzeniu wszystkich koniecznych danych oraz z chwilą opatrzenia umowy podpisem elektronicznym – art. 157 1 § 3 k.s.h. Ustawodawca nie określa jednak precyzyjnie chwili złożenia podpisu. Chodzi jednak o podpisanie umowy przez wszystkich wspólników, a chwilę zawarcia umowy będzie traktować się moment złożenia podpisu przez ostatniego z wspólników. Wskazane wymogi określone zostały w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 29 grudnia 2011 r. w sprawie trybu zakładania konta w systemie teleinformatycznym, sposobu korzystania z systemu teleinformatycznego i podejmowania w nim czynności związanych z zawiązaniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca umowy oraz wymagań dotyczących podpisu elektronicznego. Po dopełnieniu wszystkich wymogów powstaje spółka w organizacji.

Zobacz też: Wzorzec umowy spółki z o.o. zakładanej w trybie S24

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria transportowa ITD-PIP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama