REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana umowy spółki z o.o.

Monika Pązik
Zmiana umowy spółki z o.o. /Fotolia
Zmiana umowy spółki z o.o. /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W toku prowadzonej działalności spółki z o.o. może wystąpić konieczność zmiany jej umowy. Wówczas konieczne jest podjęcie uchwały wspólników, która powinna zapaść większością dwóch trzecich głosów. Umowa spółki może jednak przewidywać surowsze warunki. Czy wspólnicy mogą podejmować uchwały w tym zakresie przez pełnomocników?

Co do zasady wspólnicy mogą zadecydować o zmianie umowy spółki podejmując w tej kwestii stosowną uchwałę podczas zgromadzenia wspólników. Uchwała o zmianie umowy podejmowana jest większością kwalifikowaną, ze względu na ważność sprawy, której dotyczy.

REKLAMA

Uchwała o zmianie umowy spółki podejmowana jest większością dwóch trzecich głosów. W przypadku jednak, gdy zmiana umowy spółki wiąże się ze zwiększeniem świadczeń wspólników, uszczupleniem praw udziałowych bądź praw przyznanych osobiście wybranym wspólnikom, wówczas wymagana jest zgoda wszystkich wspólników (art. 246 § 3 k.s.h).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.

Dodatkowo uchwała podejmowana w celu zmiany umowy spółki nie ma charakteru majątkowego (post. SN, I CZ 145/07). Ważność podejmowanych uchwał nie jest uzależniona od liczby posiadanych udziałów przez wspólników. Oznacza to, że bez względu na to, jaki ułamek kapitału reprezentują wspólnicy zmiana umowy spółki będzie skuteczna. Może pojawić się jednak wątpliwość w sytuacji, gdy wspólnik posiadający jeden udział w spółce z o.o. zadecyduje o zmianie umowy. Wówczas pierwotna umowa spółki może przewidywać surowsze warunki w tym zakresie, a same wymogi co do ważności uchwał zmienione w umowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykonywania prawa głosu przez pełnomocników

Zgodnie z art. 243 kodeksu spółek handlowych, wspólnicy mogą uczestniczyć w podejmowaniu uchwał osobiście bądź przez pełnomocników. Wskazana regulacja ma pełne zastosowanie do osób fizycznych i przedstawicieli ustawowych, którzy mogą pełnić rolę pełnomocników. Pod rygorem nieważności, pełnomocnictwo powinno zostać udzielone na piśmie i dołączone do księgi protokołów. W razie udzielenia pełnomocnictwa, prawa wspólników oraz jego pełnomocnika są równe. Ustawodawca nie zakazał jednak możliwości ustanowienia pełnomocnictwa dla kilku osób. Jednakże w tej sytuacji może zaistnieć niebezpieczeństwo zajęcia przez pełnomocników sprzecznych ze sobą stanowisk.

Nie jest możliwe wyłączenie przez pełnomocnika uczestnictwa wspólnika w zgromadzeniu wspólników (wyr. SA w Gdańsku, I ACa 225/13).

Wpis do rejestru

Powzięta przez wspólników uchwała o zmianie umowy spółki powinna zostać umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza i zgłoszona do rejestru sądowego. Obowiązek zgłoszenia zmian i dokonanie wpisu do rejestru spoczywa na zarządzie spółki, który może tego dokonać w ciągu sześciu miesięcy od dnia podjęcia uchwały.

Dokonanie zmiany umowy spółki z o.o. podlega ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym za wniesioną opłatą w wysokości 100 zł.

Jak zmienić umowę spółki z o.o. w organizacji?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  REKLAMA