| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Co powinna zawierać umowa spółki z o.o.?

Co powinna zawierać umowa spółki z o.o.?

Przy zawiązywaniu nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy pamiętać o obowiązkowych elementach umowy spółki, które zostały wskazane w Kodeksie spółek handlowych.

Niezbędnymi elementami umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są:

  1. Firma i siedziba spółki

Firma spółki może być dowolna, jednak nie może wprowadzać w błąd oraz musi zawierać dodatek „z ograniczoną odpowiedzialnością” (dopuszczalne jest także używanie skrótów „spółka z o.o.” lub „sp. z o.o.”).

Siedziba spółki musi się mieścić na terytorium Polski. Zgodnie z Kodeksem cywilnym siedzibą spółki jest miejscowość, w której ma siedzibę jej organ zarządzający.

  1. Przedmiot działalności spółki

Generalnie przyjmuje się, że podanie przedmiotu działalności gospodarczej spółki pozwala na określenie celu, w jakim zostaje ona zawiązana przez wspólników.

Zobacz: Proces kościelny o stwierdzenie nieważności małżeństwa

  1. Wysokość kapitału zakładowego

Minimalna wartość kapitału zakładowego dopuszczalna w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością to 5 000 złotych. Przy zawiązywaniu spółki w umowie spółki podaje się wartość kapitału zakładowego na dzień zawarcia umowy spółki.

Kapitał zakładowy wskazuje strukturę właścicielską spółki i stanowi sumę wszystkich udziałów, które są w posiadaniu wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

  1. Informacja, czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział

W umowie spółki należy wskazać liczbę oraz wartość nominalną udziałów. Liczba oraz wartość udziałów posiadanych przez poszczególnych wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością co do zasady może pozwolić określić, który wspólnik ma decydujący wpływ na spółkę.

Wspólnik może mieć więcej niż jeden udział, jeżeli tak stanowi umowa spółki. W takim wypadku udziały muszą być równe i niepodzielne.

Wartość nominalna udziału nie może być niższa niż 50 złotych. 

  1. Liczba oraz nominalna wartość udziałów objętych przez poszczególnych wspólników przy zakładaniu spółki

Należy mieć na uwadze, że w miarę istnienia spółki stosunek posiadanych udziałów może się zmieniać. Nie jest wymagane, aby na każdym etapie obecna struktura udziałowa była odzwierciedlona w postanowieniach umowy spółki. Wskazane jest, aby dla zachowania przejrzystości oraz porządku przy każdej okazji aktualizować postanowienia dotyczące struktury udziałowej w umowie spółki.

  1. Czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony

Generalnie w umowie spółki wpisuje się, na jaki czas spółka została zawarta, nawet jeżeli jest to czas nieoznaczony.

Należy pamiętać, że są to jedyne obowiązkowe elementy umowy spółki. W pozostałym zakresie umowa ta może być przez wspólnika / wspólników kreowana dowolnie. Dokument ten może być więc bardzo prosty i zawierać niewiele treści. Ponieważ jednak w dużej mierze to właśnie na nim będzie się opierać funkcjonowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wskazane jest określenie w nim dokładnych zasad działania spółki. Dlatego też w umowie spółki warto określić, jakie sprawy wymagają uchwały zgromadzenia wspólników oraz jakie są zasady funkcjonowania zarządu lub rady nadzorczej, jeżeli zdecydowano się na powołanie takiego organu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zobacz: Godziny nadliczbowe a dyżur

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magda Judejko

Prawnik, Inspektor ds. Ochrony Danych Osobowych, PM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »