REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co powinna zawierać umowa spółki z o.o.?

Portal  Procesowy
Wydawcą portalu jest kancelaria Wardyński i Wspólnicy.
Co powinna zawierać umowa spółki z o. o.
Co powinna zawierać umowa spółki z o. o.

REKLAMA

REKLAMA

Przy zawiązywaniu nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy pamiętać o obowiązkowych elementach umowy spółki, które zostały wskazane w Kodeksie spółek handlowych.

Niezbędnymi elementami umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są:

  1. Firma i siedziba spółki

Firma spółki może być dowolna, jednak nie może wprowadzać w błąd oraz musi zawierać dodatek „z ograniczoną odpowiedzialnością” (dopuszczalne jest także używanie skrótów „spółka z o.o.” lub „sp. z o.o.”).

REKLAMA

Siedziba spółki musi się mieścić na terytorium Polski. Zgodnie z Kodeksem cywilnym siedzibą spółki jest miejscowość, w której ma siedzibę jej organ zarządzający.

  1. Przedmiot działalności spółki

Generalnie przyjmuje się, że podanie przedmiotu działalności gospodarczej spółki pozwala na określenie celu, w jakim zostaje ona zawiązana przez wspólników.

Zobacz: Proces kościelny o stwierdzenie nieważności małżeństwa

  1. Wysokość kapitału zakładowego

Minimalna wartość kapitału zakładowego dopuszczalna w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością to 5 000 złotych. Przy zawiązywaniu spółki w umowie spółki podaje się wartość kapitału zakładowego na dzień zawarcia umowy spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kapitał zakładowy wskazuje strukturę właścicielską spółki i stanowi sumę wszystkich udziałów, które są w posiadaniu wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

  1. Informacja, czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział

W umowie spółki należy wskazać liczbę oraz wartość nominalną udziałów. Liczba oraz wartość udziałów posiadanych przez poszczególnych wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością co do zasady może pozwolić określić, który wspólnik ma decydujący wpływ na spółkę.

Wspólnik może mieć więcej niż jeden udział, jeżeli tak stanowi umowa spółki. W takim wypadku udziały muszą być równe i niepodzielne.

Wartość nominalna udziału nie może być niższa niż 50 złotych. 

  1. Liczba oraz nominalna wartość udziałów objętych przez poszczególnych wspólników przy zakładaniu spółki

Należy mieć na uwadze, że w miarę istnienia spółki stosunek posiadanych udziałów może się zmieniać. Nie jest wymagane, aby na każdym etapie obecna struktura udziałowa była odzwierciedlona w postanowieniach umowy spółki. Wskazane jest, aby dla zachowania przejrzystości oraz porządku przy każdej okazji aktualizować postanowienia dotyczące struktury udziałowej w umowie spółki.

  1. Czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony

Generalnie w umowie spółki wpisuje się, na jaki czas spółka została zawarta, nawet jeżeli jest to czas nieoznaczony.

Należy pamiętać, że są to jedyne obowiązkowe elementy umowy spółki. W pozostałym zakresie umowa ta może być przez wspólnika / wspólników kreowana dowolnie. Dokument ten może być więc bardzo prosty i zawierać niewiele treści. Ponieważ jednak w dużej mierze to właśnie na nim będzie się opierać funkcjonowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wskazane jest określenie w nim dokładnych zasad działania spółki. Dlatego też w umowie spółki warto określić, jakie sprawy wymagają uchwały zgromadzenia wspólników oraz jakie są zasady funkcjonowania zarządu lub rady nadzorczej, jeżeli zdecydowano się na powołanie takiego organu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zobacz: Godziny nadliczbowe a dyżur

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA