Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu uchwały wspólników. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące uchwały wspólników.
Rola komplementariusza w spółce komandytowo – akcyjnej
Aktualizacja: 10.09.2014
Komplementariusz jest jednym z wspólników, który reprezentuje spółkę komandytowo – akcyjną z mocy postanowień statutu spółki. Dodatkowo odpowiada osobiście i bez ograniczeń za zobowiązania spółki. Komplementariusza można pozbawić prawa reprezentowania. Jeżeli jednak pozbawienie nastąpiło wbrew jego woli, może on zgłosić sprzeciw. »
Aktualizacja: 28.08.2014
W toku prowadzonej działalności spółki z o.o. może wystąpić konieczność zmiany jej umowy. Wówczas konieczne jest podjęcie uchwały wspólników, która powinna zapaść większością dwóch trzecich głosów. Umowa spółki może jednak przewidywać surowsze warunki. Czy wspólnicy mogą podejmować uchwały w tym zakresie przez pełnomocników? »
Zaskarżalność uchwał zarządu i rady nadzorczej spółek kapitałowych
Aktualizacja: 12.06.2014
W obowiązującym kodeksie spółek handlowych nie ma przepisów, które wprost przewidywałyby prawo zaskarżania do sądu uchwał zarządu, rady nadzorczej i komisji rewizyjnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz uchwał zarządu i rady nadzorczej spółki akcyjnej. Tymczasem uchwały te mają niekiedy olbrzymi wpływ na funkcjonowanie spółek oraz prawa członkowskie wspólników. Stąd pytanie czy, a jeśli tak to na jakiej podstawie, możliwe jest zaskarżenie przedmiotowych uchwał do sądu? »
Skutki braku absolutorium dla członka zarządu spółki kapitałowej
Aktualizacja: 04.07.2014
Uchwała odmawiająca udzielenia absolutorium nie jest rzadkim zjawiskiem zwykle stanowi czarny punkt w karierze członka zarządu. Nieudzielenie absolutorium nie oznacza automatycznego odwołania z funkcji członka zarządu lub rady nadzorczej. Stanowi ono jednak wyraz negatywnej oceny pełnienia przez daną osobę funkcji, czego logiczną konsekwencją powinno być odwołanie. »
Odpowiedzialność cywilnoprawna w spółce akcyjnej
Aktualizacja: 03.12.2012
Członkowie zarządu spółki akcyjnej zobowiązani są do należytego wykonywania powierzonych im zadań z korzyścią dla spółki. Za podejmowane działania odpowiadają przed spółką. »
Obowiązki informacyjne zarządu spółki akcyjnej w stosunku do akcjonariuszy
Aktualizacja: 03.12.2012
Akcjonariuszom przysługuje prawo do informacji. Polega ono na zobowiązaniu zarządu podczas obrad walnego zgromadzenia do udzielenia akcjonariuszowi na jego żądanie informacji dotyczących spółki, jeżeli jest to uzasadnione dla oceny sprawy objętej porządkiem obrad. »
Przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową
Aktualizacja: 03.12.2012
Spółki kapitałowe prawa handlowego mogą być przekształcane w inne spółki kapitałowe. Przekształcenie spółki polega na zmianie jej formy prawnej. »
Aktualizacja: 14.02.2012
Spółka cywilna nadal jest jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej. Czym tak na prawdę jest i jakie są zasady jej funkcjonowania? »
Zwyczajne zgromadzenie wspólników
Aktualizacja: 28.11.2011
Zwoływanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników jest corocznym obowiązkiem zarządu. Wedle prawa musi ono się odbyć w ciągu sześciu miesięcy od końca roku obrotowego. Umowa spółki może jednak ten okres skrócić. »
Zawieszenie postępowania rejestrowego
Aktualizacja: 24.11.2011
Wspólnikom spółki przysługuje roszczenie o stwierdzenie niezgodności z prawem uchwał spółki sprzecznych z literą ustawy. W takiej sytuacji możliwe jest zabezpieczenie powództwa poprzez zawieszenie postępowania rejestrowego. »
Dywidenda – zysk dla wspólników spółki z o.o.
Aktualizacja: 14.10.2011
Najważniejszym prawem majątkowym wspólników spółki z o.o. jest dywidenda, czyli zysk przysługujący w związku z rocznym sprawozdaniem finansowym. Komu i kiedy przysługuje? Ekspert przybliża regulacje prawne i orzecznictwo, dotyczące kwestii dywidendy. »
Jakie są zasady podejmowania uchwał w spółce komandytowo-akcyjnej?
Aktualizacja: 03.01.2012
Przy podejmowaniu uchwał przez spółkę komandytowo-akcyjną część z nich wymaga zgody wszystkich komplementariuszy, część natomiast zgody większości komplementariuszy. Jakie są zatem zasady podejmowania uchwał w spółce komandytowo-akcyjnej? »
Zaskarżanie przez akcjonariusza uchwał zapadających na walnym zgromadzeniu
Aktualizacja: 20.10.2011
Akcjonariusze spółki akcyjnej mają prawo zaskarżania uchwał, jakie zapadają na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. W jakich sytuacjach mają do tego prawo i w jakim terminie mogą to zrobić? »
Kto reprezentuję spółkę akcyjną w procesie o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia?
Aktualizacja: 20.10.2011
Kto reprezentuje spółkę akcyjną w sądzie przy uchylaniu uchwały walnego zgromadzenia lub w procesie dotyczącym stwierdzenia nieważności tej uchwały? Odpowiedzi szukaj w poniższym artykule. »
Jakie uchwały może podjąć zgromadzenie wspólników spółki z o.o. w sprawie absolutorium?
Aktualizacja: 14.10.2011
Co do zasady absolutorium udziela się poszczególnym członkom organów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które w ostatnim roku obrotowym pełniły w organach tych funkcję. Dotyczyć to może członków i byłych członków zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej. Uchwały w przedmiocie absolutorium podejmuje zwyczajne zgromadzenie wspólników. Jakie uchwały w tym przedmiocie może podjąć zgromadzenie wspólników? »
HoReCa podsumowała rok – w 2020 zadłużenie branży wzrosło o 1/3
Nawet 70 tyś. zł dotacji na rozwój rekreacji