reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka komandytowo-akcyjna > Rola komplementariusza w spółce komandytowo – akcyjnej

Rola komplementariusza w spółce komandytowo – akcyjnej

Komplementariusz jest jednym z wspólników, który reprezentuje spółkę komandytowo – akcyjną z mocy postanowień statutu spółki. Dodatkowo odpowiada osobiście i bez ograniczeń za zobowiązania spółki. Komplementariusza można pozbawić prawa reprezentowania. Jeżeli jednak pozbawienie nastąpiło wbrew jego woli, może on zgłosić sprzeciw.

Spółka komandytowo – akcyjna jest specyficzną formą prowadzenia działalności, gdyż z jednej strony przedstawia w swej naturze cechy charakterystyczne dla spółki osobowej (jawnej) oraz z drugiej strony – kapitałowej (spółki akcyjnej). Spółka posiada zdolność prawną , czyli zdolność do czynności prawnych, zdolność sądową i działa pod swoją firmą.

Z art. 125 kodeksu spółek handlowych wynika, że wspólnikami w spółce są komplementariusz i akcjonariusz, z czego ten pierwszy odpowiada wobec wierzycieli za zobowiązania spółki bez ograniczenia. Jego odpowiedzialność jest solidarna, osobista, nieograniczona i subsydiarna. Oznacza to, że w przypadku bezskuteczności egzekucji z majątku spółki, wierzyciel będzie mógł sięgnąć do majątku osobistego komplementariusza. Komplementariuszami najczęściej są już działające podmioty gospodarcze, które chcą umocnić swoją pozycję na rynku. W przypadku spółki komandytowo – akcyjnej jest to możliwe, gdyż akcjonariusz będący inwestorem pomoże w dofinansowaniu działalności. Komplementariusz może jednak wnieść wkład do spółki na pokrycie kapitału zakładowego bądź na inne fundusze. Wniesienie wkładu nie wyłącza jego nieograniczonej odpowiedzialności za zobowiązania spółki.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Reprezentacja spółki przez komplementariusza

Komplementariusz z mocy ustawy jest zobowiązany prowadzić sprawy spółki i jest uprawniony do jej reprezentacji. Rola komplementariusza w tym zakresie obejmuje wszystkie czynności sądowe i pozasądowe. Zgodnie z art. 137 § 1 k.s.h. spółkę reprezentują komplementariusze, natomiast akcjonariusze mają prawo do występowania jako pełnomocnicy spółki. Zasadą jest, że prawo reprezentacji istnieje, jeżeli komplementariusz nie został go pozbawiony z mocy samego statutu bądź prawomocnego orzeczenia sądu. Jeżeli nie zostało zastrzeżone, że reprezentacji należy dokonywać łącznie to przyjmuje się, że komplementariusz może reprezentować spółkę samodzielnie. Budzi to swego rodzaju kontrowersje, bowiem nie ma żadnych wymogów ustawowych czy prawo to przysługuje każdemu komplementariuszowi osobno, co najmniej dwóm z nich łącznie bądź wszystkim łącznie.

Jak założyć spółkę komandytowo-akcyjną?

Pozbawienie komplementariusza prawa do reprezentacji

Pozbawienie prawa do reprezentacji spółki komandytowo – akcyjnej może nastąpić z mocy samego statutu bądź prawomocnego orzeczenia sądu. Komplementariusz nie może samodzielnie zrzec się tego uprawnienia. W przypadku pozbawienia z mocy statutu, podstawą ważności takiej klauzuli będzie zgoda wszystkich założycieli spółki, czyli wszystkich komplementariuszy. Wskazany wymóg związany jest z faktem, iż do prawidłowego sporządzenia statutu, wymaga się podpisu co najmniej wszystkich komplementariuszy. Wówczas pojawia się kontrowersja, gdyż ważność pozbawienia prawa reprezentacji będzie uzależniona od zgody komplementariusza, którego prawa chce się pozbawić. Późniejsze pozbawienie tego prawa wymaga zmiany treści statutu. Konieczne jest wówczas podjęcie uchwały o zmianie statutu przez walne zgromadzenie.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama