REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rola komplementariusza w spółce komandytowo – akcyjnej

Monika Pązik
Rola komplementariusza w spółce komandytowo – akcyjnej / Fot. Fotolia
Rola komplementariusza w spółce komandytowo – akcyjnej / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Komplementariusz jest jednym z wspólników, który reprezentuje spółkę komandytowo – akcyjną z mocy postanowień statutu spółki. Dodatkowo odpowiada osobiście i bez ograniczeń za zobowiązania spółki. Komplementariusza można pozbawić prawa reprezentowania. Jeżeli jednak pozbawienie nastąpiło wbrew jego woli, może on zgłosić sprzeciw.

REKLAMA

Spółka komandytowo – akcyjna jest specyficzną formą prowadzenia działalności, gdyż z jednej strony przedstawia w swej naturze cechy charakterystyczne dla spółki osobowej (jawnej) oraz z drugiej strony – kapitałowej (spółki akcyjnej). Spółka posiada zdolność prawną , czyli zdolność do czynności prawnych, zdolność sądową i działa pod swoją firmą.

REKLAMA

Z art. 125 kodeksu spółek handlowych wynika, że wspólnikami w spółce są komplementariusz i akcjonariusz, z czego ten pierwszy odpowiada wobec wierzycieli za zobowiązania spółki bez ograniczenia. Jego odpowiedzialność jest solidarna, osobista, nieograniczona i subsydiarna. Oznacza to, że w przypadku bezskuteczności egzekucji z majątku spółki, wierzyciel będzie mógł sięgnąć do majątku osobistego komplementariusza. Komplementariuszami najczęściej są już działające podmioty gospodarcze, które chcą umocnić swoją pozycję na rynku. W przypadku spółki komandytowo – akcyjnej jest to możliwe, gdyż akcjonariusz będący inwestorem pomoże w dofinansowaniu działalności. Komplementariusz może jednak wnieść wkład do spółki na pokrycie kapitału zakładowego bądź na inne fundusze. Wniesienie wkładu nie wyłącza jego nieograniczonej odpowiedzialności za zobowiązania spółki.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Reprezentacja spółki przez komplementariusza

Komplementariusz z mocy ustawy jest zobowiązany prowadzić sprawy spółki i jest uprawniony do jej reprezentacji. Rola komplementariusza w tym zakresie obejmuje wszystkie czynności sądowe i pozasądowe. Zgodnie z art. 137 § 1 k.s.h. spółkę reprezentują komplementariusze, natomiast akcjonariusze mają prawo do występowania jako pełnomocnicy spółki. Zasadą jest, że prawo reprezentacji istnieje, jeżeli komplementariusz nie został go pozbawiony z mocy samego statutu bądź prawomocnego orzeczenia sądu. Jeżeli nie zostało zastrzeżone, że reprezentacji należy dokonywać łącznie to przyjmuje się, że komplementariusz może reprezentować spółkę samodzielnie. Budzi to swego rodzaju kontrowersje, bowiem nie ma żadnych wymogów ustawowych czy prawo to przysługuje każdemu komplementariuszowi osobno, co najmniej dwóm z nich łącznie bądź wszystkim łącznie.

Jak założyć spółkę komandytowo-akcyjną?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozbawienie komplementariusza prawa do reprezentacji

Pozbawienie prawa do reprezentacji spółki komandytowo – akcyjnej może nastąpić z mocy samego statutu bądź prawomocnego orzeczenia sądu. Komplementariusz nie może samodzielnie zrzec się tego uprawnienia. W przypadku pozbawienia z mocy statutu, podstawą ważności takiej klauzuli będzie zgoda wszystkich założycieli spółki, czyli wszystkich komplementariuszy. Wskazany wymóg związany jest z faktem, iż do prawidłowego sporządzenia statutu, wymaga się podpisu co najmniej wszystkich komplementariuszy. Wówczas pojawia się kontrowersja, gdyż ważność pozbawienia prawa reprezentacji będzie uzależniona od zgody komplementariusza, którego prawa chce się pozbawić. Późniejsze pozbawienie tego prawa wymaga zmiany treści statutu. Konieczne jest wówczas podjęcie uchwały o zmianie statutu przez walne zgromadzenie.

Sprzeciw komplementariusza

REKLAMA

W przypadku podjęcia uchwały o pozbawieniu komplementariusza prawa do reprezentacji, może on złożyć sprzeciw w terminie miesiąca od podjęcia uchwały. Sprzeciw powinien zgłosić do protokołu walnego zgromadzenia w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. Miesięczny termin nie podlega przywróceniu na zasadach ogólnych dotyczących terminów sądowych, a może być zawieszony jedynie w przypadku działania siły wyższej.

Prawidłowo zgłoszony sprzeciw przez komplementariusza przyznaje możliwość pozbawienia go prawa reprezentacji spółki wyłącznie na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu. Powództwo w tej sprawie powinna wytoczyć spółka, pozywając komplementariusza. Wówczas w pierwszej instancji właściwym do rozpoznania sprawy będzie sąd okręgowy, właściwy ze względu na siedzibę spółki.

Informacja o pozbawieniu komplementariusza prawa reprezentacji powinna zostać wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego i ogłoszona w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Opodatkowanie spółek komandytowo – akcyjnych

PODSTAWA PRAWNA

  • art. 125, 129, 137  Kodeksu spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.),
  • art. 14 ustawy o Krajowym rejestrze sądowym (Dz.U. z 2007 r. Nr 168, poz. 1186 z późn. zm.)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA