Rola komplementariusza w spółce komandytowo – akcyjnej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Spółka komandytowo – akcyjna jest specyficzną formą prowadzenia działalności, gdyż z jednej strony przedstawia w swej naturze cechy charakterystyczne dla spółki osobowej (jawnej) oraz z drugiej strony – kapitałowej (spółki akcyjnej). Spółka posiada zdolność prawną , czyli zdolność do czynności prawnych, zdolność sądową i działa pod swoją firmą.
REKLAMA
Z art. 125 kodeksu spółek handlowych wynika, że wspólnikami w spółce są komplementariusz i akcjonariusz, z czego ten pierwszy odpowiada wobec wierzycieli za zobowiązania spółki bez ograniczenia. Jego odpowiedzialność jest solidarna, osobista, nieograniczona i subsydiarna. Oznacza to, że w przypadku bezskuteczności egzekucji z majątku spółki, wierzyciel będzie mógł sięgnąć do majątku osobistego komplementariusza. Komplementariuszami najczęściej są już działające podmioty gospodarcze, które chcą umocnić swoją pozycję na rynku. W przypadku spółki komandytowo – akcyjnej jest to możliwe, gdyż akcjonariusz będący inwestorem pomoże w dofinansowaniu działalności. Komplementariusz może jednak wnieść wkład do spółki na pokrycie kapitału zakładowego bądź na inne fundusze. Wniesienie wkładu nie wyłącza jego nieograniczonej odpowiedzialności za zobowiązania spółki.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Reprezentacja spółki przez komplementariusza
Komplementariusz z mocy ustawy jest zobowiązany prowadzić sprawy spółki i jest uprawniony do jej reprezentacji. Rola komplementariusza w tym zakresie obejmuje wszystkie czynności sądowe i pozasądowe. Zgodnie z art. 137 § 1 k.s.h. spółkę reprezentują komplementariusze, natomiast akcjonariusze mają prawo do występowania jako pełnomocnicy spółki. Zasadą jest, że prawo reprezentacji istnieje, jeżeli komplementariusz nie został go pozbawiony z mocy samego statutu bądź prawomocnego orzeczenia sądu. Jeżeli nie zostało zastrzeżone, że reprezentacji należy dokonywać łącznie to przyjmuje się, że komplementariusz może reprezentować spółkę samodzielnie. Budzi to swego rodzaju kontrowersje, bowiem nie ma żadnych wymogów ustawowych czy prawo to przysługuje każdemu komplementariuszowi osobno, co najmniej dwóm z nich łącznie bądź wszystkim łącznie.
Jak założyć spółkę komandytowo-akcyjną?
Pozbawienie komplementariusza prawa do reprezentacji
Pozbawienie prawa do reprezentacji spółki komandytowo – akcyjnej może nastąpić z mocy samego statutu bądź prawomocnego orzeczenia sądu. Komplementariusz nie może samodzielnie zrzec się tego uprawnienia. W przypadku pozbawienia z mocy statutu, podstawą ważności takiej klauzuli będzie zgoda wszystkich założycieli spółki, czyli wszystkich komplementariuszy. Wskazany wymóg związany jest z faktem, iż do prawidłowego sporządzenia statutu, wymaga się podpisu co najmniej wszystkich komplementariuszy. Wówczas pojawia się kontrowersja, gdyż ważność pozbawienia prawa reprezentacji będzie uzależniona od zgody komplementariusza, którego prawa chce się pozbawić. Późniejsze pozbawienie tego prawa wymaga zmiany treści statutu. Konieczne jest wówczas podjęcie uchwały o zmianie statutu przez walne zgromadzenie.
Sprzeciw komplementariusza
REKLAMA
W przypadku podjęcia uchwały o pozbawieniu komplementariusza prawa do reprezentacji, może on złożyć sprzeciw w terminie miesiąca od podjęcia uchwały. Sprzeciw powinien zgłosić do protokołu walnego zgromadzenia w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. Miesięczny termin nie podlega przywróceniu na zasadach ogólnych dotyczących terminów sądowych, a może być zawieszony jedynie w przypadku działania siły wyższej.
Prawidłowo zgłoszony sprzeciw przez komplementariusza przyznaje możliwość pozbawienia go prawa reprezentacji spółki wyłącznie na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu. Powództwo w tej sprawie powinna wytoczyć spółka, pozywając komplementariusza. Wówczas w pierwszej instancji właściwym do rozpoznania sprawy będzie sąd okręgowy, właściwy ze względu na siedzibę spółki.
Informacja o pozbawieniu komplementariusza prawa reprezentacji powinna zostać wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego i ogłoszona w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Opodatkowanie spółek komandytowo – akcyjnych
PODSTAWA PRAWNA
- art. 125, 129, 137 Kodeksu spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.),
- art. 14 ustawy o Krajowym rejestrze sądowym (Dz.U. z 2007 r. Nr 168, poz. 1186 z późn. zm.)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA