REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reprezentacja w spółce z o.o.

Redakcja
Reprezentowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością fot. Fotolia
Reprezentowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa spółki może określać zasady jej reprezentacji. Wzgląd na te zasady musza mieć nie tylko organy spółki lecz także jej kontrahenci.

Reprezentacja spółki

Reprezentacją spółki określamy wszelkie zewnętrzne działania spółki, takiej jak składanie czy przyjmowanie oświadczeń woli. Są one dokonywane za spółkę przez jej organy.

REKLAMA

Od reprezentacji odróżnia się sferę wewnętrzną, zwaną prowadzeniem spraw spółki, która obejmuje działania o charakterze faktycznym lub organizacyjnym. Dotyczą one jedynie wewnętrznych procesów zachodzących w spółce

W odniesieniu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością kwestia reprezentacji jest przede wszystkim domeną zarządu, który prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę na zewnątrz (art. 201 par. 1 Kodeksu spółek handlowych).

Zobacz: Jakie koszty przy zakładaniu spółki z o.o.?

Zasady reprezentacji

REKLAMA

Wątpliwości nie ma w przypadku, gdy zarząd jest jednoosobowy. Wtedy też oświadczenia prezesa zarządu i jedynego członka są oświadczeniami woli spółki. Bliższego określenia wymaga jednak sytuacja, kiedy to zarząd jest organem wieloosobowym, a więc składa się z dwóch lub większej liczby osób. Czy w takiej sytuacji do złożenia oświadczenia woli przez spółkę wymagana jest zgoda wszystkich członków? Takie oświadczenie może złożyć każdy z nich?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedź na to znajdziemy czytając art. 205 Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z jego treścią jeżeli zarząd  jest wieloosobowych, sposób reprezentowania określa umowa spółki. Jeżeli jednak umowa spółki nie zawiera żadnych postanowień w tej kwestii, to zastosowanie znajdzie ustawa, która dla składania przez spółkę oświadczeń woli wymaga współdziałania dwóch członków zarząd lub członka zarząd wraz z prokurentem. Z kolei oświadczenia składane spółce (np. przez jej kontrahenta) oraz doręczane pisma mogą być dokonywane wobec jednego członka.

Umowne zasady reprezentacji

Jak wynika z powyższego, kwestie reprezentacji mogą zostać określone przez samych udziałowców już w treści umowy spółki. Takie postanowienie może mieć szczególne działanie nie tylko dla samego zarządu ale też dla kontrahentów spółki. Nieprawidłowa reprezentacja (jeden członek zarządu zamiast wymaganych dwóch) będzie powodować nieważność zawieranej umowy.

Przed zawarciem umowy ze spółką należy sprawdzić w KRS sposób jej reprezentacji.

Zobacz serwis: Rejestr przedsiębiorców

Kwestia określenia sposobu reprezentacji jest tutaj swobodna. Strony mogą przykładowo określić, że do reprezentacji spółki wystarczy złożenie oświadczenia przez tylko jednego członka zarządu lub prokurenta.

REKLAMA

Co więcej strony mogą uzależnić sposób reprezentacji od wartości rozporządzenia, zastrzegając, że powyżej pewnego pułapu spółka musi być reprezentowana przez  dwóch członków zarządu lub członka zarządu i prokurenta. Taka możliwość, jeszcze na podstawie Kodeksu handlowego (poprzednik Kodeksu spółek handlowych) dopuścił Sąd Najwyższy (uchwała SN z 24 października 1996 r. o sygn. III CZP 112/96)

Do kwoty 1 mln zł spółka może być reprezentowana przez jednego członka zarządu lub prokurenta. Powyżej 1 mln zł wymagana jest reprezentacja dwóch członków zarządu lub jednego członka zarządu i prokurenta.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA