REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pożyczki udzielane spółkom kapitałowym przez ich wspólników lub akcjonariuszy

Udzielanie pożyczek spółkom kapitałowym przez ich wspólników lub akcjonariuszy
Udzielanie pożyczek spółkom kapitałowym przez ich wspólników lub akcjonariuszy

REKLAMA

REKLAMA

W panujących realiach gospodarczych spółki kapitałowe coraz częściej poszukują taniego źródła finansowania ich działalności, a w szczególności sposobu na poprawę płynności finansowej. Popularnością cieszą się w tym zakresie pożyczki udzielane spółkom przez ich wspólników. Wspólnicy, mając w perspektywie zwrot nie tylko pożyczonego kapitału, ale także ewentualny udział w wypracowanym przez spółkę zysku – skłonni są udzielać pożyczek spółkom przy bardzo atrakcyjnym ich oprocentowaniu.

Udzielając pożyczki spółce kapitałowej jej wspólnicy lub akcjonariusze powinni jednak zachować szczególną ostrożność i przed zawarciem umowy pożyczki dokładnie rozeznać sytuację finansową spółki, zwłaszcza pod kątem występowania lub prawdopodobieństwa wystąpienia przesłanek do ogłoszenia jej upadłości.

REKLAMA

Zgodnie bowiem z art. 14 § 3 Kodeksu spółek handlowych wierzytelności z tytułu tych pożyczek będą uważane za wkład do spółki, jeżeli w terminie 2 lat od zawarcia umowy pożyczki zostanie ogłoszona upadłość spółki.

REKLAMA

W tym miejscu wypada jedynie zasygnalizować, że zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1361 ze zm.) upadłość spółki kapitałowej może zostać ogłoszona w razie jej niewypłacalności, rozumianej jako brak wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jak również w przypadku, gdy suma zobowiązań przewyższy wartość majątku spółki.

Regulacja powyższa oznacza, że niezależnie od postanowień umowy pożyczki wspólnik lub akcjonariusz, który jej udzielił, traci prawo żądania zwrotu pożyczki i to zarówno w czasie trwania spółki w upadłości, jak również po zakończeniu postępowania upadłościowego, chociażby pozostał po spółce majątek, który nie został przeznaczony na spłatę wierzytelności.

Inaczej mówiąc, z dniem ogłoszenia upadłości wierzytelność wspólnika lub akcjonariusza z tytułu pożyczki wygasa, wobec czego nie będzie on traktowany jako wierzyciel upadłej spółki, a w konsekwencji nie będzie uczestniczył w podziale funduszy masy upadłości, niezależnie od tego, czy ogłoszona upadłość miała charakter likwidacyjnej, czy też z możliwością zawarcia układu z wierzycielami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Umorzenie pożyczki spółce w upadłości - czy to jest przychód w CIT?

REKLAMA

Stanowisko powyższe potwierdził w niedawnym wyroku Sąd Apelacyjny w Krakowie (sygn. akt I ACa 947/11). W rozpoznawanej sprawie powód domagał się zasądzenia na jego rzecz określonej kwoty tytułem zwrotu pożyczki udzielonej spółce akcyjnej, której był akcjonariuszem, a której upadłość likwidacyjna została ogłoszona półtorej roku od dnia zawarcia umowy pożyczki.

W uzasadnieniu pozwu oraz apelacji od wyroku sądu I instancji oddalającego jego powództwo powód argumentował, że po roku trwania upadłości sąd upadłościowy zmienił sposób prowadzenia upadłości z likwidacyjnej na upadłość z możliwością zawarcia układu, wobec czego odpadła podstawa do traktowania udzielonej przez niego pożyczki, jako wkładu do spółki. Twierdził bowiem powód, że w rozumieniu art. 14 § 3 Kodeksu spółek handlowych pojęcie ogłoszenia upadłości należy interpretować zawężająco i rozumieć przez nie wyłącznie upadłość likwidacyjną.

Rozpoznający apelację Sąd Apelacyjny w Krakowie nie podzielił jednak stanowiska powoda. W  uzasadnieniu wyroku wskazał, że pożyczka udzielona spółce kapitałowej przez jej wspólnika lub akcjonariusza przed upływem 2 lat od dnia zawarcia umowy pożyczki, ulega konwersji na wkład na kapitał zapasowy spółki, jak również, że art. 14 § 3 Kodeksu spółek handlowych znajduje zastosowanie zarówno w przypadkach, gdy ogłoszono upadłość likwidacyjną spółki, jak również gdy ogłoszono upadłość z możliwością zawarcia układu.

Zobacz także: Co powinna zawierać umowa spółki z o.o.?

Skoro więc wobec spółki, której powód udzielił pożyczki pierwotnie ogłoszona została upadłość likwidacyjna, chociażby zmieniona następnie na upadłość z możliwością zawarcia układu, nie można mówić o odżyciu wierzytelności pożyczkodawcy, która stała się wkładem do spółki, nie podlegającym zwrotowi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  REKLAMA

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  REKLAMA