REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
dr Anna Pułka
Doktor nauk prawnych, radca prawny, partner w Pułka i Partnerzy Radcowie Prawni sp.p., certyfikowany specjalista ds. Compliance
Co trzeba wiedzieć o VOB/B?
Co trzeba wiedzieć o VOB/B?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

Czym jest VOB?

REKLAMA

Chcąc poruszyć temat robót budowlanych w prawie niemieckim, nie można pominąć VOB, czyli znormalizowanych warunków zlecenia i wykonania robót budowlanych (Vergabe – und Vertragsordung für Bauleistungen, dalej: ,,VOB”). W Niemczech stosowane są różne wzory kontraktów budowlanych, ale to właśnie VOB, a w szczególności Ogólne warunki umowne dotyczące wykonywania robót budowlanych (Allgemeine Vertragsbedingungen für die Ausführung von Bauleistungen, dalej: ,,VOB/B”), stanowi bazę wzorcowych warunków kontraktowych. Co ciekawe, tak popularne w Polsce Warunki Kontraktowe przygotowane przez Międzynarodową Federację Inżynierów Konsultantów (dalej: ,,FIDIC”), w Niemczech są mało znane i rzadko stosowane przez branżę budowlaną. W Polsce strony umowy o roboty budowlane, na zasadzie swobody umów uregulowanej w art. 3531 k.c., mogą ułożyć swój stosunek zobowiązaniowy, implementując, w ustalonym przez siebie zakresie, zapisy formularzy umów, takich jak FIDIC. Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 6.02.2015 r. (sygn. II CSK 327/14, LEX nr 1652381), strony umowy, decydując się na zastosowanie wzorca FIDIC, działają w ramach zasady swobody umów. A na skutek inkorporacji FIDIC do łączącego je stosunku obligacyjnego, postanowienia FIDIC stały się dla nich wiążące.

REKLAMA

Za tworzenie zapisów i modyfikacje VOB odpowiedzialna jest niemiecka Komisja ds. Zamówień i Umów w Zakresie Usług Budowlanych (deutscher Vergabe – und Vertragausschuss fur Bauleistungen /DVA/). W jej skład wchodzą przedstawiciele ważnych zleceniodawców publicznych, resortów federalnych poszczególnych krajów związkowych, regionalnych związków gospodarczych i stowarzyszeń technicznych. Pierwsza wersja VOB powstała w 1926 r. Ww. komisja stawia sobie za cel, aby przepisy dotyczące udzielania zamówień publicznych i umów budowlanych (VOB) odzwierciedlały aktualny stan techniczny branży budowlanej. Dla zrozumienia, czym jest VOB, nie można pominąć faktu, że VOB zostało przygotowane po pierwszej wojnie światowej, a celem było stworzenie jasnych i jednolitych zasad i przepisów dotyczących udzielania i realizacji zamówień publicznych na roboty budowlane.

VOB dzieli się na trzy części (VOB/A; VOB/B; VOB/C).

1/ VOB/A: Ogólne postanowienia dotyczące udzielania zamówień budowlanych (Allgemeine Bestimmungen für die Vergabe von Bauaufträgen),

2/ VOB/B: Ogólne warunki umowne dotyczące wykonywania robót budowlanych (Allgemeine Vertragsbedingungen für die Ausführung von Bauleistungen),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3/ VOB/C: Ogólne warunki techniczne umowy (Allgemeine Technische Vertragsbedingungen).

Czyli można powiedzieć w dużym uproszczeniu, że VOB/A odnosi się do udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane, VOB/B wyposaża strony umów o roboty budowlane w zestaw klauzul umownych, a VOB/C zawiera wykonawcze przepisy techniczne dotyczące robót budowlanych.

Co trzeba wiedzieć o VOB/B?

REKLAMA

VOB/A i VOB/C obejmują częściowo niezależne obszary, ale to VOB/B stanowi sedno postanowień umownych między zamawiającym a wykonawcą i ma dla przemysłu budowlanego najistotniejsze znaczenie. Dlatego warto przyjrzeć się regulacjom, jakie zawiera VOB/B oraz wskazówkom interpretacyjnym, jakie wypracowały sądy niemieckie rozpatrujące dosyć częste w praktyce spory na tle stosowania VOB/B.

VOB/B nie jest ustawą, ale zbiorem warunków umownych, które obowiązują jako ogólne warunki handlowe (OWH). Aby skutecznie włączyć VOB/B do umowy, należy wyraźnie to uzgodnić, a kontrahent musi otrzymać tekst VOB/B. Aktualną wersją jest VOB/B 2019.

Co ważne, ustawodawca niemiecki w § 310 ust. 1 zdanie trzecie niemieckiego kodeksu cywilnego (Bürgerliches Gesetzbuch, dalej: ,,BGB”) wprowadził zasadę, że umowy implementujące w całości VOB/B nie podlegają kontroli treści zgodnie z prawem dotyczącym ogólnych warunków handlowych (zgodnie z § 305ff BGB). W konsekwencji, co do zasady, strona nie może powoływać się na to, że postanowienie VOB/B jest niezgodne z wymogami dobrej wiary, nakazem zaufania, ponadto jest niejasne i niezrozumiałe oraz nadmiernie krzywdzi jedną ze stron i bez uzasadnienia wzmacnia pozycję jednego z partnerów stosunku umownego. Przy czym przepisy BGB albo przepisy niemieckiego kodeksu handlowego (Handelsgesetzbuch) mogą być posiłkowo stosowane, jeżeli VOB/B nie reguluje danej sprawy wyczerpująco. Również wtedy, gdy w treści VOB/B znajdują się odwołania do konkretnych przepisów BGB. W orzecznictwie wskazuje się bowiem, że VOB/B zawiera ogólne warunki umowy i jeśli stanowi część umowy o roboty budowlane, modyfikuje przepisy ustawowe. A jednocześnie VOB/B nie zawiera jednak na przykład żadnego przepisu odpowiadającego § 650c ust. 3 BGB. § 16 ust. 1 VOB/B zawiera wprawdzie przepisy dotyczące płatności zaliczkowych, ale nie zawiera tymczasowego jednostronnego prawa przedsiębiorcy do ustalania ceny. W związku z tym VOB/B nie zawiera żadnych zmian w odniesieniu do § 650c ust. 3 BGB. § 650c ust. 3 BGB pozostaje w mocy (zob. postanowienie Wyższego Sądu Krajowego w Monachium z dnia 12.03.2024 r., sygn. 9 U 3791/23).

Tym samym partnerzy biznesowi, biorąc powyższy skutek pod uwagę, zanim zaakceptują umowę, w której znajduje się zapis o stosowaniu do niej VOB/B, powinni dokonać analizy wszystkich plusów i minusów oraz ryzyk, jakie wynikają z takiego rozwiązania. Dlatego odradzam automatyczną akceptację, bez takiej wcześniejszej analizy, tylko z tego względu, że nasz niemiecki partner biznesowy nalega na takie rozwiązanie lub wręcz stawia warunek, że bez akceptacji implementacji VOB/B nie wyrazi on zgody na zawarcie z nami umowy.

Umowy o roboty budowlane w BGB

Z dniem 1.01.2018 r. weszła w życie nowelizacja przepisów BGB dotycząca umowy o roboty budowlane (§§ 631 – 650p BGB). Co ciekawe dopiero w efekcie tej nowelizacji została zdefiniowana umowa o roboty budowlane.

Zgodnie z definicją zawartą w § 650a BGB umowa o roboty budowlane to umowa o budowę, renowację, usunięcie lub zmianę budynku, obiektu zewnętrznego lub jego części. Umowa o roboty budowlane może również dotyczyć prac konserwacyjnych, serwisowych i inspekcyjnych, o ile mają one istotne znaczenie dla konstrukcji, stanu lub przeznaczenia obiektu budowlanego. W konsekwencji, większość umów zawieranych przez przedsiębiorców z branży budowlanej stanowi tzw. „umowę o roboty budowlane”.

Podsumowanie

Pomimo prawie 100-letniej historii, VOB/B pozostaje w Niemczech praktycznym, sprawdzonym i często stosowanym narzędziem prawnym. Jednocześnie nie można zapominać, że aktualne orzecznictwo pokazuje, iż wiele tradycyjnych założeń wymaga ponownego przemyślenia. Profesjonalne sporządzanie umów z uwzględnieniem aktualnego stanu prawnego oraz staranne przeprowadzanie budowy są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek.

Nie można zapominać, że firmy chcące stosować VOB/B, powinny nie tylko znać jego przepisy, ale także rozumieć jego ograniczenia i pułapki. Tylko w ten sposób można w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko. Zasada ta odnosi się również do polskich firm, które bądź to działają na rynku niemieckim, bądź też współpracują z firmami niemieckimi i w zawieranych z nimi umowach stosują odesłania do VOB/B.

Nie inaczej jest w przypadku umów, do których mają zastosowanie przepisy BGB. Czyli w tych przypadkach, w których strony nie zdecydowały się na stosowanie VOB/B. Polscy przedsiębiorcy z branży budowlanej powinni zapoznać się z nimi w odpowiednim czasie, przynajmniej w zakresie podstawowych zasad, już na etapie ofertowania. A w przypadku podjęcia decyzji o zwarciu umowy, w stopniu pogłębionym przed złożeniem podpisu pod jej treścią. Pozwoli to na zminimalizowanie ryzyk.

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA