REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o ogłoszenie upadłości - wymogi szczególne dla wniosku składanego przez dłużnika

Wioletta Kucharczyk
Wniosek o ogłoszenie upadłości - wymogi szczególne dla wniosku składanego przez dłużnika
Wniosek o ogłoszenie upadłości - wymogi szczególne dla wniosku składanego przez dłużnika

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli wniosek o ogłoszenie upadłości pochodzi od dłużnika, powinien spełniać wymagania odnoszące się do wniosku każdego z uprawnionych podmiotów. Ponadto powinien zawierać określenie, czy dłużnik żąda ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku, czy upadłości z możliwością zawarcia układu.

Upadłość likwidacyjna polega na tym, że w toku postępowania upadłościowego dochodzi do spieniężenia majątku dłużnika. Środki uzyskane w ten sposób podlegają podziałowi między wierzycieli.

REKLAMA

W toku upadłości układowej dochodzi do zawarcia przez wierzycieli układu. Określają oni w nim  sposób restrukturyzacji zobowiązań upadłego, a tym samym sposób i zakres zaspokojenia roszczeń w postępowaniu upadłościowym.

Dłużnik ponadto powinien dołączyć do wniosku określone w art. 23 Prawa upadłościowego i naprawczego załączniki. Są to następujące dokumenty:

1. aktualny wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników

- wykaz majątku powinien być aktualny. Nie musi być to wykaz sporządzony wyłącznie dla celów postępowania upadłościowego. Dłużnik może wykorzystać także wykaz sporządzony w innym celu, jeżeli odpowiada on rzeczywistości i jest aktualny. Dokument ten powinien obejmować wszystkie aktywa majątku dłużnika, czyli nieruchomości, rzeczy ruchome oraz prawa majątkowe przysługujące dłużnikowi (np. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych). Wycena zawarta w tym dokumencie jest wyceną szacunkową. Nie musi więc zawierać wartości bilansowej, ani zostać dokonana przez rzeczoznawcę. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. bilans sporządzony dla celów tego postępowania, na dzień nie późniejszy niż trzydzieści dni przed dniem złożenia wniosku

- przykład: Wniosek zostaje złożony 7 maja 2011 r. Dołączony do niego bilans musi uwzględniać stan z dnia nie późniejszego, niż 7 kwietnia 2011 r., 

3. spis wierzycieli z podaniem ich adresów i wysokości wierzytelności każdego z nich oraz terminów zapłaty,

4. lista zabezpieczeń dokonanych przez wierzycieli na majątku dłużnika wraz z datami ich ustanowienia - np. hipoteki, zastawy, poręczenia,

5. oświadczenie o spłatach wierzytelności lub innych długów dokonanych w terminie sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku,

6. spis podmiotów zobowiązanych majątkowo wobec dłużnika wraz z adresami, z określeniem wierzytelności, daty ich powstania i terminów zapłaty,

7. wykaz tytułów egzekucyjnych oraz tytułów wykonawczych przeciwko dłużnikowi

REKLAMA

- należy pamiętać, że tytułem egzekucyjnym jest nie tylko prawomocne orzeczenie sądu, ale także wyrok sądu polubownego, ugoda zawarta przed mediatorem, akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji oraz inne, wymienione w art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego tytuły. Pod pojęciem tytułów wykonawczych należy rozumieć nie tylko wspomniane tytuły egzekucyjne zaopatrzone w klauzulę wykonalności, ale także administracyjne tytuły wykonawcze.  

8. informację o postępowaniach dotyczących ustanowienia na majątku dłużnika hipotek, zastawów, zastawów rejestrowych i zastawów skarbowych oraz innych obciążeń podlegających wpisowi w księdze wieczystej lub w rejestrze, jak również o prowadzonych innych postępowaniach sądowych lub administracyjnych dotyczących majątku dłużnika;

- innymi obciążeniami podlegającymi wpisowi w księdze wieczystej lub rejestrze mogą być np. użytkowania lub służebności. Informacje o innych postępowaniach sądowych powinny dotyczyć zarówno postępowań, w których dłużnik jest pozwanym, jak również powodem.

9. informację o miejscu zamieszkania reprezentantów spółki lub osoby prawnej i likwidatorów, jeżeli są ustanowieni.

Wniosek dłużnika o ogłoszenie upadłości - wzór

Dodatkowo, jeżeli dłużnik wnosi o ogłoszenie upadłości układowej, powinien do wniosku dołączyć:

  • propozycje układowe oraz propozycje finansowania wykonania układu

- propozycje układowe mogą zawierać np. odroczenie wykonania zobowiązania, rozłożenie spłaty długów na raty lub zmniejszenie sumy długów. Propozycje finansowania natomiast powinny wskazywać, czy środki pieniężne będą pochodzić z działalności przedsiębiorstwa dłużnika czy ze źródeł zewnętrznych (np. kredyt bankowy).

  • rachunek przepływów pieniężnych za ostatnie dwanaście miesięcy, jeżeli obowiązany był do prowadzenia dokumentacji umożliwiającej sporządzenie takiego rachunku.

W przypadku, gdy dłużnik nie może dołączyć do wniosku któregoś z wymaganych załączników, powinien podać przyczyny takiego niedołączenia i je uprawdopodobnić (czyli wykazać prawdopodobieństwo).


Jeżeli dłużnik nie dołączy innych wymaganych załączników i jednocześnie nie poda przyczyn lub ich nie uprawdopodobni, zostanie wezwany do uzupełnienia braków (procedura przewidziana dla braków formalnych wniosku przedstawiona w części dotyczącej wymogów formalnych wniosku wspólnych dla wszystkich wnioskodawców).

Wniosek o ogłoszenie upadłości - jak prawidłowo złożyć?

Ostatnim załącznikiem wymaganym od dłużnika jest oświadczenie złożone na piśmie co do prawdziwości danych zawartych we wniosku. Oświadczenie to nie może być złożone przez pełnomocnika. Jeżeli dłużnik jest osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną (np. spółki osobowe), oświadczenie składa reprezentant dłużnika, składający wniosek.

Kto jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w spółkach?

Jakie są skutki zaniechania złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości?

REKLAMA

Może dojść do sytuacji, że w toku postępowania zostanie ustalone (np. przez sąd lub sędziego komisarza), że mimo złożenia oświadczenia, dłużnik podał we wniosku nieprawdziwe dane. W takim przypadku, będzie on ponosił odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną na skutek podania we wniosku informacji niezgodnych z prawdą.

Niedołączenie oświadczenia o prawdziwości danych powoduje zwrot wniosku bez wzywania do jego uzupełnienia. Jest to więc surowsza sankcja w stosunku do niedołączenia innego załącznika.

Jak wynika z powyższych rozważań, sporządzenie wniosku dłużnika o ogłoszenie upadłości oraz przygotowanie szeregu wymaganych załączników, może się okazać skomplikowanym zadaniem. Prawidłowość wnoszonego wniosku jest jednak istotna dla dłużnika z punktu widzenia skutecznego wszczęcia postępowania upadłościowego i wywiązania się dłużnika z obowiązku złożenia wniosku w terminie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA