REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o ogłoszenie upadłości - wymogi szczególne dla wniosku składanego przez dłużnika

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wioletta Kucharczyk
Wniosek o ogłoszenie upadłości - wymogi szczególne dla wniosku składanego przez dłużnika
Wniosek o ogłoszenie upadłości - wymogi szczególne dla wniosku składanego przez dłużnika

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli wniosek o ogłoszenie upadłości pochodzi od dłużnika, powinien spełniać wymagania odnoszące się do wniosku każdego z uprawnionych podmiotów. Ponadto powinien zawierać określenie, czy dłużnik żąda ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku, czy upadłości z możliwością zawarcia układu.

Upadłość likwidacyjna polega na tym, że w toku postępowania upadłościowego dochodzi do spieniężenia majątku dłużnika. Środki uzyskane w ten sposób podlegają podziałowi między wierzycieli.

REKLAMA

W toku upadłości układowej dochodzi do zawarcia przez wierzycieli układu. Określają oni w nim  sposób restrukturyzacji zobowiązań upadłego, a tym samym sposób i zakres zaspokojenia roszczeń w postępowaniu upadłościowym.

Dłużnik ponadto powinien dołączyć do wniosku określone w art. 23 Prawa upadłościowego i naprawczego załączniki. Są to następujące dokumenty:

1. aktualny wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników

- wykaz majątku powinien być aktualny. Nie musi być to wykaz sporządzony wyłącznie dla celów postępowania upadłościowego. Dłużnik może wykorzystać także wykaz sporządzony w innym celu, jeżeli odpowiada on rzeczywistości i jest aktualny. Dokument ten powinien obejmować wszystkie aktywa majątku dłużnika, czyli nieruchomości, rzeczy ruchome oraz prawa majątkowe przysługujące dłużnikowi (np. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych). Wycena zawarta w tym dokumencie jest wyceną szacunkową. Nie musi więc zawierać wartości bilansowej, ani zostać dokonana przez rzeczoznawcę. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. bilans sporządzony dla celów tego postępowania, na dzień nie późniejszy niż trzydzieści dni przed dniem złożenia wniosku

- przykład: Wniosek zostaje złożony 7 maja 2011 r. Dołączony do niego bilans musi uwzględniać stan z dnia nie późniejszego, niż 7 kwietnia 2011 r., 

3. spis wierzycieli z podaniem ich adresów i wysokości wierzytelności każdego z nich oraz terminów zapłaty,

4. lista zabezpieczeń dokonanych przez wierzycieli na majątku dłużnika wraz z datami ich ustanowienia - np. hipoteki, zastawy, poręczenia,

5. oświadczenie o spłatach wierzytelności lub innych długów dokonanych w terminie sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku,

6. spis podmiotów zobowiązanych majątkowo wobec dłużnika wraz z adresami, z określeniem wierzytelności, daty ich powstania i terminów zapłaty,

7. wykaz tytułów egzekucyjnych oraz tytułów wykonawczych przeciwko dłużnikowi

REKLAMA

- należy pamiętać, że tytułem egzekucyjnym jest nie tylko prawomocne orzeczenie sądu, ale także wyrok sądu polubownego, ugoda zawarta przed mediatorem, akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji oraz inne, wymienione w art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego tytuły. Pod pojęciem tytułów wykonawczych należy rozumieć nie tylko wspomniane tytuły egzekucyjne zaopatrzone w klauzulę wykonalności, ale także administracyjne tytuły wykonawcze.  

8. informację o postępowaniach dotyczących ustanowienia na majątku dłużnika hipotek, zastawów, zastawów rejestrowych i zastawów skarbowych oraz innych obciążeń podlegających wpisowi w księdze wieczystej lub w rejestrze, jak również o prowadzonych innych postępowaniach sądowych lub administracyjnych dotyczących majątku dłużnika;

- innymi obciążeniami podlegającymi wpisowi w księdze wieczystej lub rejestrze mogą być np. użytkowania lub służebności. Informacje o innych postępowaniach sądowych powinny dotyczyć zarówno postępowań, w których dłużnik jest pozwanym, jak również powodem.

9. informację o miejscu zamieszkania reprezentantów spółki lub osoby prawnej i likwidatorów, jeżeli są ustanowieni.

Wniosek dłużnika o ogłoszenie upadłości - wzór

Dodatkowo, jeżeli dłużnik wnosi o ogłoszenie upadłości układowej, powinien do wniosku dołączyć:

  • propozycje układowe oraz propozycje finansowania wykonania układu

- propozycje układowe mogą zawierać np. odroczenie wykonania zobowiązania, rozłożenie spłaty długów na raty lub zmniejszenie sumy długów. Propozycje finansowania natomiast powinny wskazywać, czy środki pieniężne będą pochodzić z działalności przedsiębiorstwa dłużnika czy ze źródeł zewnętrznych (np. kredyt bankowy).

  • rachunek przepływów pieniężnych za ostatnie dwanaście miesięcy, jeżeli obowiązany był do prowadzenia dokumentacji umożliwiającej sporządzenie takiego rachunku.

W przypadku, gdy dłużnik nie może dołączyć do wniosku któregoś z wymaganych załączników, powinien podać przyczyny takiego niedołączenia i je uprawdopodobnić (czyli wykazać prawdopodobieństwo).


Jeżeli dłużnik nie dołączy innych wymaganych załączników i jednocześnie nie poda przyczyn lub ich nie uprawdopodobni, zostanie wezwany do uzupełnienia braków (procedura przewidziana dla braków formalnych wniosku przedstawiona w części dotyczącej wymogów formalnych wniosku wspólnych dla wszystkich wnioskodawców).

Wniosek o ogłoszenie upadłości - jak prawidłowo złożyć?

Ostatnim załącznikiem wymaganym od dłużnika jest oświadczenie złożone na piśmie co do prawdziwości danych zawartych we wniosku. Oświadczenie to nie może być złożone przez pełnomocnika. Jeżeli dłużnik jest osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną (np. spółki osobowe), oświadczenie składa reprezentant dłużnika, składający wniosek.

Kto jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w spółkach?

Jakie są skutki zaniechania złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości?

REKLAMA

Może dojść do sytuacji, że w toku postępowania zostanie ustalone (np. przez sąd lub sędziego komisarza), że mimo złożenia oświadczenia, dłużnik podał we wniosku nieprawdziwe dane. W takim przypadku, będzie on ponosił odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną na skutek podania we wniosku informacji niezgodnych z prawdą.

Niedołączenie oświadczenia o prawdziwości danych powoduje zwrot wniosku bez wzywania do jego uzupełnienia. Jest to więc surowsza sankcja w stosunku do niedołączenia innego załącznika.

Jak wynika z powyższych rozważań, sporządzenie wniosku dłużnika o ogłoszenie upadłości oraz przygotowanie szeregu wymaganych załączników, może się okazać skomplikowanym zadaniem. Prawidłowość wnoszonego wniosku jest jednak istotna dla dłużnika z punktu widzenia skutecznego wszczęcia postępowania upadłościowego i wywiązania się dłużnika z obowiązku złożenia wniosku w terminie.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

Blisko LUDZI i dla LUDZI. Czym Emtor wyróżnia się jako pracodawca na rynku wózków widłowych?

Na przestrzeni lat firma Emtor udowodniła, że sukces w biznesie nie zależy wyłącznie od produktów czy wyników finansowych, ale przede wszystkim od ludzi, którzy ten biznes tworzą. To dzięki zaangażowaniu, lojalności i codziennej pracy zespołów połączenie tradycji z nowoczesnością jest możliwe. Emtor stawia na człowieka – nie tylko jako pracownika, ale jako partnera w budowaniu wspólnej przyszłości. Bo gdy ludzie czują się docenieni, chcą zostać na dłużej. Jak zatem firma buduje swoją przewagę na konkurencyjnym rynku?

Poczta Polska nawiązuje partnerstwo z Temu. Wszyscy dołożymy się do chińskiego giganta?

Poczta Polska poinformowała o nawiązaniu współpracy logistycznej z platformą Temu. Państwowe przedsiębiorstwo rozwija obsługę przesyłek e-commerce. Przesyłki zakupione na chińskiej platformie zakupowej będą dostarczane do klientów w ciągu kilku dni.

REKLAMA

6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają 6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny zakładający uproszczenie prowadzenia działalności nierejestrowanej czy milczącą zgodę w wyszczególnionych w ustawie zagadnieniach gospodarczych, ale to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć.

Warto udzielić pełnomocnictwa lub prokury w CEIDG

Prowadzenie własnej firmy to nie tylko pasja i satysfakcja, ale także szereg obowiązków, które co do zasady przedsiębiorca powinien wykonywać osobiście sprawując zarząd nad swoim przedsiębiorstwem. Chodzi tu przede wszystkim o zawieranie umów, czy kontakty z urzędami i sądami. Wraz z rozwojem firmy może okazać się, że konieczne będzie delegowanie części zadań związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem na inne osoby. Aktualnie, każdy przedsiębiorca wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) może ustanowić pełnomocnika lub prokurenta, który będzie reprezentować go w sprawach pozostających w związku z prowadzoną przez tego przedsiębiorcę działalnością gospodarczą.

Biznesowy challenge z dala od zgiełku

Rozmowa z Agnieszką Najberek, dyrektorką sprzedaży MICE w Hotelu Arłamów, o trendach w budowaniu dobrostanu i integracji pracowników.

Outsourcing obsługi prawnej firmy

Ciągle następujące, dynamiczne i nieprzewidywalne zmiany rynkowe wymuszają na przedsiębiorcach konieczność nieustannego dostosowywania swoich strategii do zmieniających się realiów. W obliczu takich wyzwań, wiele firm zwraca uwagę na konieczność optymalizacji funkcjonowania pozaoperacyjnej części swojej działalności. Niczym nowym nie będzie wskazanie, że takim narzędziem jest właśnie outsourcing, który coraz częściej obejmuje także pracę prawników.

REKLAMA

Polubownie czy przez sąd – jak najlepiej dochodzić należności w TSL?

W branży TSL nawet niewielkie opóźnienia w płatnościach mogą prowadzić do utraty płynności, a w skrajnych przypadkach – do upadłości firmy. Skuteczna windykacja to często kwestia przetrwania, a nie tylko egzekwowania prawa. Co zatem wybrać: sąd czy polubowne rozwiązanie?

KPO ruszyło z kopyta: prawie 112 mld zł rozdysponowane, kolejne miliardy w drodze

Prawie 112 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy już zakontraktowane, ale to dopiero początek. Polska szykuje się na kolejną wypłatę – aż 28 mld zł może trafić do kraju jeszcze przed jesienią. Tymczasem wszystkie inwestycje z KPO są już uruchomione, a wypłaty nabierają tempa.

REKLAMA