Wniosek o ogłoszenie upadłości - jak prawidłowo złożyć?
REKLAMA
REKLAMA
Co należy zrobić w pierwszej kolejności?
Pierwszym warunkiem skuteczności wniosku jest złożenie go przez uprawniony podmiot.
REKLAMA
Prawo złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przysługuje przede wszystkim dłużnikowi oraz każdemu z jego wierzycieli. Krąg uprawnionych podmiotów został wskazany w art. 20 ustawy z dn. 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (tekst jednolity: Dz.U. 2009 r. Nr 175 poz. 1361).
Kto jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w spółkach?
Warto dodać, że niektóre podmioty mają nie tylko prawo, ale także obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Powinny to zrobić w ciągu 14 dni od dnia, w którym dłużnik stał się niewypłacalny. Za niedopełnienie takiego obowiązku grozi odpowiedzialność prawna, zarówno o charakterze cywilnym, jak i karnym.
Właściwy sąd upadłościowy
Wniosek o ogłoszenie upadłości powinien zostać złożony do właściwego sądu. Sądem tym jest wydział gospodarczy sądu rejonowego, właściwy dla zakładu głównego przedsiębiorstwa dłużnika.
REKLAMA
Sytuacja wygląda inaczej, jeżeli dłużnik ma kilka zakładów. Może być tak, że znajdują się one w obszarze właściwości różnych sądów i trudno jest ustalić, który z nich jest zakładem głównym. W takim wypadku właściwy jest każdy z tych sądów.
Może mieć miejsce także sytuacja, w której dłużnik nie ma w Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorstwa. Wtedy właściwy jest sąd miejsca zamieszkania albo siedziby dłużnika. Jeżeli także w taki sposób nie można ustalić właściwości sądu, właściwym pozostaje sąd, w którego obszarze znajduje się majątek dłużnika. Mimo wniesienia wniosku do sądu niewłaściwego, postępowanie zostanie wszczęte.
Sąd niewłaściwy obowiązany jest przekazać sprawę sądowi właściwemu. Może to jednak spowodować znaczne wydłużenie postępowania. Wniosek może zostać złożony w biurze podawczym sądu lub przesłany pocztą, ponieważ nadanie pisma w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.
Wniosek wierzyciela o ogłoszenie upadłości - wzór
Wniosek dłużnika o ogłoszenie upadłości - wzór
Ile to kosztuje?
REKLAMA
Pismo procesowe, jakim jest wniosek o ogłoszenie upadłości, spowoduje wszczęcie postępowania, jeżeli zostanie należycie opłacone. Zgodnie z art. 74 ustawy z dn. 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst jednolity: Dz. U. 2010 r. Nr 90 poz. 594) opłata ta wynosi 1 000 zł. Dowód jej wniesienia należy dołączyć do wniosku.
W tym miejscu należy dodać, że dłużnik nie może być zwolniony od kosztów sądowych, a więc także od opłaty od wniosku. Nie dotyczy to innych osób uprawnionych do żądania wszczęcia postępowania. Mogą one jednocześnie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych.
Wymogi formalne wniosku o upadłość
Wszczęcie postępowania zależy także od zachowania wymogów formalnych wniosku. Elementy tego pisma zostały ściśle określone przez przepisy Prawa upadłościowego i naprawczego, ale wynikają także z przepisów ustawy z dn. 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 1964 r. Nr 43 poz. 296 z pózn. zm.).
Treść wniosku jest zróżnicowana w zależności od tego, kto go składa. Odrębności występują w stosunku do pisma pochodzącego od wierzyciela i dłużnika. Pewne elementy są jednak wspólne dla wniosków wszystkich uprawnionych podmiotów.
Zobacz: Co to znaczy być niewypłacalnym i kiedy należy "ogłosić upadłość"?
Niezachowanie wymogów formalnych wniosku o ogłoszenie upadłości może pociągnąć za sobą negatywne skutki. Jeżeli wniosek nie spełnia wymagań określonych przez prawo lub nie został należycie opłacony, mogą mieć miejsce dwie sytuacje.
Po pierwsze, uchybienie wymogom formalnym może polegać na mylnym oznaczeniu wniosku (np. pozew o bankructwo) lub innych oczywistych niedokładnościach. Wtedy wniosek spowoduje wszczęcie postępowania i zostanie rozpoznany przez sąd.
Jeżeli wniosek zawiera inne uchybienia, zachodzi niemożność wszczęcia postępowania. W takiej sytuacji przewodniczący wydziału wezwie wnioskodawcę do poprawienia, uzupełnienia lub opłacenia wniosku w terminie tygodniowym.
Jeżeli składający wniosek tego nie zrobi, pismo zostanie zwrócone. Nie zostaną wywołane żadne skutki prawne, a więc postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości nie zostanie rozpoczęte. Jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do zarządzenia przewodniczącego w wyznaczonym terminie, wniosek wywoła skutki od daty jego wniesienia (a nie od daty uzupełnienia).
Skutki niezachowania wymogów określonych w ustawie lub nienależytego opłacenia wniosku są inne w przypadku, gdy pismo jest składane przez wnioskodawcę reprezentowanego przez adwokata lub radcę prawnego. W takim wypadku wniosek zwracany jest bez wzywania do uzupełnienia lub opłacenia.
Zobacz: Wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej małego przedsiębiorcy
Może się jednak zdarzyć, że wnioskodawca złoży ponownie wniosek, który będzie odpowiadał wymogom formalnym i zostanie opłacony w terminie tygodnia od doręczenia mu zarządzenia o zwrocie wniosku. W takiej sytuacji zostanie wywołany skutek w postaci wszczęcia postępowania od daty pierwotnego zgłoszenia. W przypadku, gdy pismo zostanie zwrócone ponownie z tego samego powodu, kolejny wniosek nie wywoła już skutków od dnia pierwotnego złożenia.
Warto pamiętać, że wniesienie wniosku, który został zwrócony, nie zwalnia osoby zobowiązanej do jego wniesienia od odpowiedzialności za niedopełnienie obowiązku złożenia wniosku o głoszenie upadłości w terminie.
Podsumowując powyższe rozważania, należy podkreślić, że osoby zamierzające złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości, powinny pamiętać, że pismo takie spowoduje wszczęcie postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości, jeżeli:
- zostanie złożone przez podmiot uprawniony,
- trafi do właściwego sądu,
- będzie spełniać wymogi formalne określone w Prawie upadłościowym i naprawczy oraz Kodeksie postępowania cywilnego,
- zostanie należycie opłacone.
Sprawdź: Jak ogłosić upadłość jednoosobowej firmy?
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.