REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o ogłoszenie upadłości - wymogi formalne wspólne dla wszystkich podmiotów

Wioletta Kucharczyk
Wniosek o ogłoszenie upadłości - wymogi formalne
Wniosek o ogłoszenie upadłości - wymogi formalne

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o ogłoszenie upadłości jest pismem procesowym, do którego, na podstawie art. 35 Prawa upadłościowego i naprawczego, stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. W związku z tym, wniosek powinien spełniać wymagania odnoszące się do wszystkich pism procesowych, określonych w art. 126 i następnych k.p.c.

Zgodnie z tymi przepisami wniosek powinien zawierać:

REKLAMA

  • oznaczenie sądu, do którego jest skierowany,
  • imię i nazwisko lub nazwę uczestników postępowania, czyli wnioskodawcy i dłużnika, ich przedstawicieli ustawowych (np. opiekunów, kuratorów) i pełnomocników,
  • oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby uczestników postępowania, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,
  • oznaczenie rodzaju pisma (wniosek o ogłoszenie upadłości),
  • osnowę wniosku (inaczej mówiąc żądanie ogłoszenia upadłości dłużnika),
  • własnoręczny podpis wnioskodawcy albo jego przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika,
  • wymienienie załączników.

Ponadto jeżeli wniosek składa pełnomocnik, należy dołączyć pełnomocnictwo.

Szczególne wymogi formalne wniosku o ogłoszenie upadłości wynikają z art. 22 Prawa upadłościowego.

Polecamy: Wniosek wierzyciela o ogłoszenie upadłości - wzór

Zgodnie ze wskazanym przepisem, wniosek powinien zawierać:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. imię i nazwisko dłużnika, jego nazwę albo firmę, miejsce zamieszkania albo siedzibę,

- ważne: jeżeli nie można wszcząć postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości na skutek braku lub wskazania nieprawidłowego adresu dłużnika, wniosek jest zwracany bez wzywania do uzupełnienia. 

2. w przypadku gdy dłużnikiem jest spółka osobowa lub osoba prawna – reprezentantów spółki lub osoby prawnej i likwidatorów, jeżeli są ustanowieni

- spółką osobową jest spółka jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna,

3. w przypadku spółki osobowej imiona i nazwiska oraz miejsce zamieszkania wspólników odpowiadających za zobowiązania spółki bez ograniczenia

- za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem odpowiadają wszyscy wspólnicy spółki jawnej, partnerzy, którzy w umowie spółki przyjęli na siebie taką odpowiedzialność, komplementariusze w spółce komandytowej lub komandytowo-akcyjnej,

4. oznaczenie miejsca, w którym znajduje się przedsiębiorstwo lub inny majątek dłużnika

- jest to istotne przede wszystkim dla określenia właściwości miejscowej sądu upadłościowego. Przypomnijmy, że sądem właściwym jest wydział gospodarczy sądu rejonowego, właściwego dla zakładu głównego przedsiębiorstwa dłużnika.

5. wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie

REKLAMA

- należy wykazać, że zaistniały podstawy ogłoszenia upadłości, czyli że dłużnik stał się niewypłacalny. Z niewypłacalnością mamy do czynienia wtedy, gdy dłużnik nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. W przypadku dłużnika, który jest osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, np. spółka jawna, spółka partnerska i inne spółki osobowe, mówimy o tzw. dodatkowej podstawie ogłoszenia upadłości. Dłużnika takiego uważa się za niewypłacalnego także wtedy, gdy jego zobowiązania przekroczą wartość jego majątku. Ma to miejsce nawet wtedy, gdy zobowiązania wykonuje na bieżąco. Okoliczności te należy uprawdopodobnić.

Uprawdopodobnienie nie jest udowodnieniem. Polega ono na wykazaniu prawdopodobieństwa, że dana okoliczność istnieje. Może to być np. pisemne oświadczenie osób trzecich. Do uprawdopodobnienia nie stosuje się szczególnych przepisów o postępowaniu dowodowym. Powoduje to, że uprawdopodobnienie jest mniej sformalizowane i tym samym łatwiejsze do przeprowadzenia.

6. informację, czy dłużnik jest uczestnikiem podlegającego prawu polskiemu lub prawu innego państwa członkowskiego systemu płatności lub systemu rozrachunku papierów wartościowych w rozumieniu ustawy z dn. 24 sierpnia 2001 r. o ostateczności rozrachunku w systemach płatności i systemach rozrachunku papierów wartościowych oraz zasadach nadzoru nad tymi systemami (tekst jednolity: Dz. U. 2010 r. Nr 112 poz. 743)

- informacja taka jest ważna dla sądu upadłościowego, ponieważ w przypadku ogłoszenia upadłości dłużnika będącego uczestnikiem takiego systemu, sąd musi zawiadomić o swoim postanowieniu Narodowy Bank Polski.

7. informację, czy dłużnik jest spółką publiczną w rozumieniu przepisów ustawy z dn. 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (tekst jednolity: Dz. U. 2009 r. Nr 185 poz. 1439).


Jeżeli dłużnikiem jest przedsiębiorca wpisany do właściwego rejestru, do wniosku o ogłoszenie upadłości należy dołączyć zaświadczenie (dokument wydany przez podmiot prowadzący rejestr lub inny uprawniony podmiot) albo oświadczenie (dokument pochodzący od wnioskodawcy) o wpisie do rejestru.

Polecamy: Wniosek dłużnika o ogłoszenie upadłości - wzór

REKLAMA

Oświadczenie powinno zawierać oznaczenie firmy lub nazwy przedsiębiorcy, formy prawnej, siedziby oraz numeru we właściwym rejestrze. Jeżeli dłużnik jest wnioskodawcą, powinien wskazać w oświadczeniu także osoby uprawnione do jego reprezentowania. Warto dodać, że oświadczenie takie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Osoba składająca oświadczenie powinna w nim zamieścić klauzulę następującej treści  „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula taka zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

W tym miejscu należy przypomnieć, że powyższe wymogi odnoszą się do wniosku o ogłoszenie upadłości składanego przez którykolwiek z uprawnionych podmiotów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA