REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o ogłoszenie upadłości - wymogi formalne wspólne dla wszystkich podmiotów

Wioletta Kucharczyk
Wniosek o ogłoszenie upadłości - wymogi formalne
Wniosek o ogłoszenie upadłości - wymogi formalne

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o ogłoszenie upadłości jest pismem procesowym, do którego, na podstawie art. 35 Prawa upadłościowego i naprawczego, stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. W związku z tym, wniosek powinien spełniać wymagania odnoszące się do wszystkich pism procesowych, określonych w art. 126 i następnych k.p.c.

Zgodnie z tymi przepisami wniosek powinien zawierać:

REKLAMA

  • oznaczenie sądu, do którego jest skierowany,
  • imię i nazwisko lub nazwę uczestników postępowania, czyli wnioskodawcy i dłużnika, ich przedstawicieli ustawowych (np. opiekunów, kuratorów) i pełnomocników,
  • oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby uczestników postępowania, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,
  • oznaczenie rodzaju pisma (wniosek o ogłoszenie upadłości),
  • osnowę wniosku (inaczej mówiąc żądanie ogłoszenia upadłości dłużnika),
  • własnoręczny podpis wnioskodawcy albo jego przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika,
  • wymienienie załączników.

Ponadto jeżeli wniosek składa pełnomocnik, należy dołączyć pełnomocnictwo.

Szczególne wymogi formalne wniosku o ogłoszenie upadłości wynikają z art. 22 Prawa upadłościowego.

Polecamy: Wniosek wierzyciela o ogłoszenie upadłości - wzór

Zgodnie ze wskazanym przepisem, wniosek powinien zawierać:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. imię i nazwisko dłużnika, jego nazwę albo firmę, miejsce zamieszkania albo siedzibę,

- ważne: jeżeli nie można wszcząć postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości na skutek braku lub wskazania nieprawidłowego adresu dłużnika, wniosek jest zwracany bez wzywania do uzupełnienia. 

2. w przypadku gdy dłużnikiem jest spółka osobowa lub osoba prawna – reprezentantów spółki lub osoby prawnej i likwidatorów, jeżeli są ustanowieni

- spółką osobową jest spółka jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna,

3. w przypadku spółki osobowej imiona i nazwiska oraz miejsce zamieszkania wspólników odpowiadających za zobowiązania spółki bez ograniczenia

- za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem odpowiadają wszyscy wspólnicy spółki jawnej, partnerzy, którzy w umowie spółki przyjęli na siebie taką odpowiedzialność, komplementariusze w spółce komandytowej lub komandytowo-akcyjnej,

4. oznaczenie miejsca, w którym znajduje się przedsiębiorstwo lub inny majątek dłużnika

- jest to istotne przede wszystkim dla określenia właściwości miejscowej sądu upadłościowego. Przypomnijmy, że sądem właściwym jest wydział gospodarczy sądu rejonowego, właściwego dla zakładu głównego przedsiębiorstwa dłużnika.

5. wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie

REKLAMA

- należy wykazać, że zaistniały podstawy ogłoszenia upadłości, czyli że dłużnik stał się niewypłacalny. Z niewypłacalnością mamy do czynienia wtedy, gdy dłużnik nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. W przypadku dłużnika, który jest osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, np. spółka jawna, spółka partnerska i inne spółki osobowe, mówimy o tzw. dodatkowej podstawie ogłoszenia upadłości. Dłużnika takiego uważa się za niewypłacalnego także wtedy, gdy jego zobowiązania przekroczą wartość jego majątku. Ma to miejsce nawet wtedy, gdy zobowiązania wykonuje na bieżąco. Okoliczności te należy uprawdopodobnić.

Uprawdopodobnienie nie jest udowodnieniem. Polega ono na wykazaniu prawdopodobieństwa, że dana okoliczność istnieje. Może to być np. pisemne oświadczenie osób trzecich. Do uprawdopodobnienia nie stosuje się szczególnych przepisów o postępowaniu dowodowym. Powoduje to, że uprawdopodobnienie jest mniej sformalizowane i tym samym łatwiejsze do przeprowadzenia.

6. informację, czy dłużnik jest uczestnikiem podlegającego prawu polskiemu lub prawu innego państwa członkowskiego systemu płatności lub systemu rozrachunku papierów wartościowych w rozumieniu ustawy z dn. 24 sierpnia 2001 r. o ostateczności rozrachunku w systemach płatności i systemach rozrachunku papierów wartościowych oraz zasadach nadzoru nad tymi systemami (tekst jednolity: Dz. U. 2010 r. Nr 112 poz. 743)

- informacja taka jest ważna dla sądu upadłościowego, ponieważ w przypadku ogłoszenia upadłości dłużnika będącego uczestnikiem takiego systemu, sąd musi zawiadomić o swoim postanowieniu Narodowy Bank Polski.

7. informację, czy dłużnik jest spółką publiczną w rozumieniu przepisów ustawy z dn. 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (tekst jednolity: Dz. U. 2009 r. Nr 185 poz. 1439).


Jeżeli dłużnikiem jest przedsiębiorca wpisany do właściwego rejestru, do wniosku o ogłoszenie upadłości należy dołączyć zaświadczenie (dokument wydany przez podmiot prowadzący rejestr lub inny uprawniony podmiot) albo oświadczenie (dokument pochodzący od wnioskodawcy) o wpisie do rejestru.

Polecamy: Wniosek dłużnika o ogłoszenie upadłości - wzór

REKLAMA

Oświadczenie powinno zawierać oznaczenie firmy lub nazwy przedsiębiorcy, formy prawnej, siedziby oraz numeru we właściwym rejestrze. Jeżeli dłużnik jest wnioskodawcą, powinien wskazać w oświadczeniu także osoby uprawnione do jego reprezentowania. Warto dodać, że oświadczenie takie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Osoba składająca oświadczenie powinna w nim zamieścić klauzulę następującej treści  „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula taka zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

W tym miejscu należy przypomnieć, że powyższe wymogi odnoszą się do wniosku o ogłoszenie upadłości składanego przez którykolwiek z uprawnionych podmiotów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

REKLAMA

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

REKLAMA

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

REKLAMA