REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o ogłoszenie upadłości - wymogi formalne wspólne dla wszystkich podmiotów

Wioletta Kucharczyk
Wniosek o ogłoszenie upadłości - wymogi formalne
Wniosek o ogłoszenie upadłości - wymogi formalne

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o ogłoszenie upadłości jest pismem procesowym, do którego, na podstawie art. 35 Prawa upadłościowego i naprawczego, stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. W związku z tym, wniosek powinien spełniać wymagania odnoszące się do wszystkich pism procesowych, określonych w art. 126 i następnych k.p.c.

Zgodnie z tymi przepisami wniosek powinien zawierać:

REKLAMA

  • oznaczenie sądu, do którego jest skierowany,
  • imię i nazwisko lub nazwę uczestników postępowania, czyli wnioskodawcy i dłużnika, ich przedstawicieli ustawowych (np. opiekunów, kuratorów) i pełnomocników,
  • oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby uczestników postępowania, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,
  • oznaczenie rodzaju pisma (wniosek o ogłoszenie upadłości),
  • osnowę wniosku (inaczej mówiąc żądanie ogłoszenia upadłości dłużnika),
  • własnoręczny podpis wnioskodawcy albo jego przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika,
  • wymienienie załączników.

Ponadto jeżeli wniosek składa pełnomocnik, należy dołączyć pełnomocnictwo.

Szczególne wymogi formalne wniosku o ogłoszenie upadłości wynikają z art. 22 Prawa upadłościowego.

Polecamy: Wniosek wierzyciela o ogłoszenie upadłości - wzór

Zgodnie ze wskazanym przepisem, wniosek powinien zawierać:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. imię i nazwisko dłużnika, jego nazwę albo firmę, miejsce zamieszkania albo siedzibę,

- ważne: jeżeli nie można wszcząć postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości na skutek braku lub wskazania nieprawidłowego adresu dłużnika, wniosek jest zwracany bez wzywania do uzupełnienia. 

2. w przypadku gdy dłużnikiem jest spółka osobowa lub osoba prawna – reprezentantów spółki lub osoby prawnej i likwidatorów, jeżeli są ustanowieni

- spółką osobową jest spółka jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna,

3. w przypadku spółki osobowej imiona i nazwiska oraz miejsce zamieszkania wspólników odpowiadających za zobowiązania spółki bez ograniczenia

- za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem odpowiadają wszyscy wspólnicy spółki jawnej, partnerzy, którzy w umowie spółki przyjęli na siebie taką odpowiedzialność, komplementariusze w spółce komandytowej lub komandytowo-akcyjnej,

4. oznaczenie miejsca, w którym znajduje się przedsiębiorstwo lub inny majątek dłużnika

- jest to istotne przede wszystkim dla określenia właściwości miejscowej sądu upadłościowego. Przypomnijmy, że sądem właściwym jest wydział gospodarczy sądu rejonowego, właściwego dla zakładu głównego przedsiębiorstwa dłużnika.

5. wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie

REKLAMA

- należy wykazać, że zaistniały podstawy ogłoszenia upadłości, czyli że dłużnik stał się niewypłacalny. Z niewypłacalnością mamy do czynienia wtedy, gdy dłużnik nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. W przypadku dłużnika, który jest osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, np. spółka jawna, spółka partnerska i inne spółki osobowe, mówimy o tzw. dodatkowej podstawie ogłoszenia upadłości. Dłużnika takiego uważa się za niewypłacalnego także wtedy, gdy jego zobowiązania przekroczą wartość jego majątku. Ma to miejsce nawet wtedy, gdy zobowiązania wykonuje na bieżąco. Okoliczności te należy uprawdopodobnić.

Uprawdopodobnienie nie jest udowodnieniem. Polega ono na wykazaniu prawdopodobieństwa, że dana okoliczność istnieje. Może to być np. pisemne oświadczenie osób trzecich. Do uprawdopodobnienia nie stosuje się szczególnych przepisów o postępowaniu dowodowym. Powoduje to, że uprawdopodobnienie jest mniej sformalizowane i tym samym łatwiejsze do przeprowadzenia.

6. informację, czy dłużnik jest uczestnikiem podlegającego prawu polskiemu lub prawu innego państwa członkowskiego systemu płatności lub systemu rozrachunku papierów wartościowych w rozumieniu ustawy z dn. 24 sierpnia 2001 r. o ostateczności rozrachunku w systemach płatności i systemach rozrachunku papierów wartościowych oraz zasadach nadzoru nad tymi systemami (tekst jednolity: Dz. U. 2010 r. Nr 112 poz. 743)

- informacja taka jest ważna dla sądu upadłościowego, ponieważ w przypadku ogłoszenia upadłości dłużnika będącego uczestnikiem takiego systemu, sąd musi zawiadomić o swoim postanowieniu Narodowy Bank Polski.

7. informację, czy dłużnik jest spółką publiczną w rozumieniu przepisów ustawy z dn. 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (tekst jednolity: Dz. U. 2009 r. Nr 185 poz. 1439).


Jeżeli dłużnikiem jest przedsiębiorca wpisany do właściwego rejestru, do wniosku o ogłoszenie upadłości należy dołączyć zaświadczenie (dokument wydany przez podmiot prowadzący rejestr lub inny uprawniony podmiot) albo oświadczenie (dokument pochodzący od wnioskodawcy) o wpisie do rejestru.

Polecamy: Wniosek dłużnika o ogłoszenie upadłości - wzór

REKLAMA

Oświadczenie powinno zawierać oznaczenie firmy lub nazwy przedsiębiorcy, formy prawnej, siedziby oraz numeru we właściwym rejestrze. Jeżeli dłużnik jest wnioskodawcą, powinien wskazać w oświadczeniu także osoby uprawnione do jego reprezentowania. Warto dodać, że oświadczenie takie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Osoba składająca oświadczenie powinna w nim zamieścić klauzulę następującej treści  „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula taka zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

W tym miejscu należy przypomnieć, że powyższe wymogi odnoszą się do wniosku o ogłoszenie upadłości składanego przez którykolwiek z uprawnionych podmiotów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA