REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak biegły rewident przeprowadza badanie sprawozdania finansowego w spółce z o.o.?

Biegły rewident przyjmując do wstępnej akceptacji zmianę w polityce rachunkowości w zakresie identyfikacji umów leasingowych, postanowił przeprowadzić procedurę spotkania z zarządem w celu wyjaśnienia nowelizacji polityki rachunkowości.
Biegły rewident przyjmując do wstępnej akceptacji zmianę w polityce rachunkowości w zakresie identyfikacji umów leasingowych, postanowił przeprowadzić procedurę spotkania z zarządem w celu wyjaśnienia nowelizacji polityki rachunkowości.

REKLAMA

REKLAMA

Ekspert wyjaśnia w jaki sposób biegły rewident bada sprawozdanie w spółce z o.o., w przypadku gdy jednostka dokonała wprowadzenia składników majątku wykorzystywanych na podstawie umowy leasingu finansowego.

REKLAMA

Biegły rewident przeprowadza po raz kolejny badanie sprawozdania finansowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która nie podlega obligatoryjnemu badaniu w myśl art. 64, ust. 1 ustawy o rachunkowości. Jednak badana jednostka dobrowolnie wprowadza do sprawozdania finansowego składniki majątku wykorzystywane w oparciu o umowę leasingu finansowego według brzmienia art. 3, ust. 4 ustawy o rachunkowości.

REKLAMA

W poprzednich latach spółka korzystała z pewnych uproszczeń w sporządzaniu sprawozdania finansowego, na które zezwala ustawa, i nie ustalała wartości aktywów oraz rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Podmiot uprawniony do badania zatrudniający biegłego rewidenta posiada wewnętrzne regulacje w zakresie rachunkowości i rewizji finansowej, które stanowią, że niezależnie czy badanie sprawozdania finansowego ma charakter obligatoryjny czy fakultatywny, zaleca się, aby wszystkie jednostki objęte badaniem podlegały temu samemu prawu i nie stosowały uproszczeń. Uzasadnia się to tym, że nie powinno być spółek, które sporządzają sprawozdania finansowe według dwóch różnych zestawów regulacji rachunkowości (według pełnych i uproszczonych zasad wyceny).

REKLAMA

Ustalenia biegłego rewidenta są następujące:
• nastąpiła zmiana polityki rachunkowości spółki, nakazująca stosowanie uproszczenia wynikającego z art. 3., ust. 6 ustawy o rachunkowości,
• skutki tych zmian wprowadzono w taki sposób, że zachowana jest porównywalność danych z danymi z roku poprzedniego,
• wartość składników majątkowych wykorzystywanych przez spółkę na podstawie umowy leasingu (w tym traktowanych dla potrzeb bilansowych jako leasing finansowy) wzrosła w badanym okresie ponad dwukrotnie.

Biegły rewident przyjmując do wstępnej akceptacji zmianę w polityce rachunkowości w zakresie identyfikacji umów leasingowych, postanowił przeprowadzić procedurę spotkania z zarządem w celu wyjaśnienia nowelizacji polityki rachunkowości. W jej trakcie okazało się, że głównym motywem zmian w polityce rachunkowości było uniknięcie nadmiernego zwiększenia się sumy bilansowej na koniec poprzedniego roku obrotowego. Gdyby spółka stosowała dotychczasowe zasady, wartość aktywów na dzień bilansowy przekroczyłaby równowartość w złotych 2,5 mln euro i tym samym spółka miałaby obowiązek badania i ogłaszania sprawozdania finansowego ze wszelkimi tego konsekwencjami. Jednocześnie zarząd spółki wyjaśnił biegłemu, że nie chce publikować danych finansowych (ze względu na „obnażenie” się w stosunku do konkurencji) oraz narażać się na dodatkowe prace związane z kalkulacją podatku odroczonego i dodatkowe koszty związane z ogłaszaniem sprawozdania.

Wnioski: biegły rewident powinien ocenić, czy zastosowany przez spółkę manewr, polegający na zmianie polityki rachunkowości w celu uniknięcia obowiązku publikowania sprawozdania (ten motyw był najważniejszy przy podejmowaniu decyzji o zmianie wewnętrznych regulacji rachunkowych), jest zgodny z prawem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Odliczanie przez spółki darowizn na cele pożytku publicznego - porada

Z jednej strony, spółka ma możliwość wyboru uproszczeń dopuszczonych przez ustawę o rachunkowości w przypadku, gdy nie podlega obligatoryjnemu badaniu. Nie ma więc znaczenia, jakie są wewnętrzne procedury firmy audytorskiej przeprowadzającej badanie sprawozdania finansowego.

Z drugiej jednak strony, taka zmiana wypacza jedną z głównych idei sprawozdania finansowego – zasadę ciągłości. Co więcej, zmiana polityki rachunkowości nie nastąpiła w celu lepszego zaprezentowania składników majątku w bilansie, lecz jedynie w celu uniknięcia obowiązku publikowania sprawozdania finansowego.

Wydaje się, ze w przedstawionej sytuacji biegły rewident powinien odwołać się do swojego doświadczenia oraz ogólnej linii prawa bilansowego i mimo wszystko starać się nakłonić kierownictwo spółki do sporządzenia sprawozdania finansowego za badany rok bez stosowania uproszczeń.

Polecamy: Na czym polega strategia transferu kosztów nabycia udziałów między spółką matką a spółką córką?

Powyższy fragment pochodzi z książki „Dokumentacja biegłego rewidenta z badania sprawozdań finansowych” Agnieszki Piechockiej-Kałużnej, Agnieszki Kryśkiewicz-Burnos, Radosława Kałużnego (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA