| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Jak biegły rewident przeprowadza badanie sprawozdania finansowego w spółce z o.o.?

Jak biegły rewident przeprowadza badanie sprawozdania finansowego w spółce z o.o.?

Ekspert wyjaśnia w jaki sposób biegły rewident bada sprawozdanie w spółce z o.o., w przypadku gdy jednostka dokonała wprowadzenia składników majątku wykorzystywanych na podstawie umowy leasingu finansowego.

Biegły rewident przeprowadza po raz kolejny badanie sprawozdania finansowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która nie podlega obligatoryjnemu badaniu w myśl art. 64, ust. 1 ustawy o rachunkowości. Jednak badana jednostka dobrowolnie wprowadza do sprawozdania finansowego składniki majątku wykorzystywane w oparciu o umowę leasingu finansowego według brzmienia art. 3, ust. 4 ustawy o rachunkowości.

W poprzednich latach spółka korzystała z pewnych uproszczeń w sporządzaniu sprawozdania finansowego, na które zezwala ustawa, i nie ustalała wartości aktywów oraz rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Podmiot uprawniony do badania zatrudniający biegłego rewidenta posiada wewnętrzne regulacje w zakresie rachunkowości i rewizji finansowej, które stanowią, że niezależnie czy badanie sprawozdania finansowego ma charakter obligatoryjny czy fakultatywny, zaleca się, aby wszystkie jednostki objęte badaniem podlegały temu samemu prawu i nie stosowały uproszczeń. Uzasadnia się to tym, że nie powinno być spółek, które sporządzają sprawozdania finansowe według dwóch różnych zestawów regulacji rachunkowości (według pełnych i uproszczonych zasad wyceny).

Ustalenia biegłego rewidenta są następujące:
• nastąpiła zmiana polityki rachunkowości spółki, nakazująca stosowanie uproszczenia wynikającego z art. 3., ust. 6 ustawy o rachunkowości,
• skutki tych zmian wprowadzono w taki sposób, że zachowana jest porównywalność danych z danymi z roku poprzedniego,
• wartość składników majątkowych wykorzystywanych przez spółkę na podstawie umowy leasingu (w tym traktowanych dla potrzeb bilansowych jako leasing finansowy) wzrosła w badanym okresie ponad dwukrotnie.

Biegły rewident przyjmując do wstępnej akceptacji zmianę w polityce rachunkowości w zakresie identyfikacji umów leasingowych, postanowił przeprowadzić procedurę spotkania z zarządem w celu wyjaśnienia nowelizacji polityki rachunkowości. W jej trakcie okazało się, że głównym motywem zmian w polityce rachunkowości było uniknięcie nadmiernego zwiększenia się sumy bilansowej na koniec poprzedniego roku obrotowego. Gdyby spółka stosowała dotychczasowe zasady, wartość aktywów na dzień bilansowy przekroczyłaby równowartość w złotych 2,5 mln euro i tym samym spółka miałaby obowiązek badania i ogłaszania sprawozdania finansowego ze wszelkimi tego konsekwencjami. Jednocześnie zarząd spółki wyjaśnił biegłemu, że nie chce publikować danych finansowych (ze względu na „obnażenie” się w stosunku do konkurencji) oraz narażać się na dodatkowe prace związane z kalkulacją podatku odroczonego i dodatkowe koszty związane z ogłaszaniem sprawozdania.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Biegły rewident przyjmując do wstępnej akceptacji zmianę w polityce rachunkowości w zakresie identyfikacji umów leasingowych, postanowił przeprowadzić procedurę spotkania z zarządem w celu wyjaśnienia nowelizacji polityki rachunkowości.
Biegły rewident przyjmując do wstępnej akceptacji zmianę w polityce rachunkowości w zakresie identyfikacji umów leasingowych, postanowił przeprowadzić procedurę spotkania z zarządem w celu wyjaśnienia nowelizacji polityki rachunkowości.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »