REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Odliczanie przez spółki darowizn na cele pożytku publicznego - porada

Kancelaria Prawnicza Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy sp.k.
Samą wartość darowizny łatwo ustalić, jeśli przybiera ona formę pieniężną.
Samą wartość darowizny łatwo ustalić, jeśli przybiera ona formę pieniężną.

REKLAMA

REKLAMA

Przekazywanie darowizn na cele społeczne to nie tylko satysfakcja z pełnionej misji spółki. To również korzyść podatkowa. Kwoty takich darowizn mogą być odliczone od dochodu spółki kapitałowej, podlegającego opodatkowaniu, co stanowi wymierną korzyść dla przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych spółka może odliczyć od dochodu między innymi kwoty darowizn: na. cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom, o którym mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy.

REKLAMA

REKLAMA

Cele, wskazane w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego oraz wolontariacie to stosunkowo długa i pojemna lista. Do zadań publicznych, stanowiących działalność pożytku publicznego, należy m.in.: pomoc społeczna i działalność charytatywna, wspieranie postaw patriotycznych, równouprawnienie, nauka, edukacja, oświata i wychowanie, ochrona i promocja zdrowia, kultura i sztuka, porządek i bezpieczeństwo publiczne, wspieranie rodziny, wreszcie upowszechnianie kultury fizycznej i sportu.

Z listy wskazanej w przepisach ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie każdy zainteresowany będzie w stanie wybrać cel, jaki zechce wspierać – mimo, że teoretycznie lista ta ma charakter zamknięty.

Aby darowizna mogła zostać odliczona od podatku, powinna być przekazana nie tylko na konkretne społecznie użyteczne cele, ale również konkretnej jednostce: organizacji pożytku publicznego. Organizacje takie, , są organizacjami pozarządowymi. To osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia, a które:
- nie są jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu ustawy o finansach publicznych,
- nie działają w celu osiągnięcia zysku.

Przeczytaj również: Wspierasz pożyteczne cele - możesz odliczyć te darowizny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kwalifikowanymi podmiotami mogą być również:
- osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego,
- stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego,
- spółdzielnie socjalne oraz
- spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie .

Warunkiem jest jednak, że te podmioty nie działają w celu osiągnięcia zysku, a całość dochodu przeznaczają na realizację celów statutowych i nie przeznaczają zysku do podziału między swoich członków, udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.

Przepisów o działalności pożytku publicznego nie stosuje się do partii politycznych, związków zawodowych i organizacji pracodawców, samorządów zawodowych i fundacji utworzonych przez partie polityczne. A zatem darowizny na rzecz tych podmiotów nie dają prawa do odliczenia od dochodu.

Warto przy tym zauważyć, że okoliczność, czy obdarowany jest formalnie wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego jako organizacja pożytku publicznego, nie rozstrzyga o prawie podatnika do odliczenia tej darowizny od dochodu. Jeżeli tylko obdarowany spełnia wymogi ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, darowizna poczyniona na jego rzecz (przy spełnieniu pozostałych warunków) może pomniejszyć dochód do opodatkowania (zob. pismo Ministerstwa Finansów z dnia 15.04.2004r. – PB3/8214-108/WK/04, interpretacja IS w Bydgoszczy z dnia 5.10.2007r. ITPB1/423-21/07/RS, pismo Naczelnika I Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 7.02.2007r. 1471/DPR2/423-25/07JB/4). Co jednak ważne, w przypadku darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego posiadających stosowny wpis do KRS, nie mamy wątpliwości, czy obdarowany jest kwalifikowanym beneficjentem. Natomiast darowizna na rzecz podmiotów nie posiadających takiego wpisu może wiązać się z pewnym ryzykiem, że status obdarowanego, jako formalnie nie potwierdzony, może zostać zakwestionowany.

Polecamy serwis Podatki

Odliczeniu od dochodu podlega kwota nieprzekraczająca 10% tego dochodu, ustalonego jako nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania w danym roku podatkowym (art. 7 ust., 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

W praktyce kłopotliwe wydaje się ustalenie kwoty tego limitu w momencie dokonywania darowizny, ponieważ nie jest wówczas znana ogólna kwota dochodu w danym roku podatkowym. Odliczeniu od dochodu za dany rok podlega darowizna dokonana właśnie w tym roku, a konkretna kwota dochodu ustalana jest dopiero po jego zakończeniu (dla celów podatkowych – najpóźniej do końca trzeciego miesiąca, po zakończeniu roku podatkowego). A zatem podatnicy kalkulując kwotę darowizny, jakiej zamierzają dokonać, siłą rzeczy będą opierać się na prognozach, a nie konkretnych danych. To z kolei oznacza, że niemal na pewno kwota poczynionej darowizny przekroczy ustawowy limit, albo limit ten nie zostanie w całości wykorzystany.

Samą wartość darowizny łatwo ustalić, jeśli przybiera ona formę pieniężną. Tutaj oczywiście kwota darowizny stanowi jej wartość. Możliwe jest jednak (nierzadkie w praktyce) dokonanie darowizny w formie rzeczowej. W takim wypadku wartość świadczenia darczyńcy ustala się jako „wartość rynkową”, którą określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca transakcji. Jeżeli darowizna opodatkowana jest podatkiem VAT, za kwotę darowizny uważa się wartość przedmiotu darowizny wraz z podatkiem VAT, jednak tylko w takiej części, w jakiej VAT należny przekracza kwotę podatku naliczonego, którą darczyńca ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny (art. 18 ust 1b w zw. z art. 14 ustawy o CIT).

Darowizna to umowa dwustronna, przy czym teoretycznie oświadczenie darczyńcy powinno być w formie aktu notarialnego. Jednak darowizna zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli darczyńca spełnił swoje świadczenie (art. 888 i art. 890 Kodeksu cywilnego). Jedynie w celu skorzystania z możliwości odliczenia od dochodu, należy ją odpowiednio udokumentować. Darowiznę pieniężną można odliczyć, jeżeli jej wysokość jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. W przypadku darowizny rzeczowej konieczny jest dokument, z którego wynika jej wartość(np. faktura VAT wystawiona w związku z tą darowizną) oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu (art. 18 ust 1c ustawy o CIT).

Uwaga! Nie podlegają odliczeniu od dochodu darowizny, które uprzednio zostały zaliczone przez podatnika do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem zasadą jest, że wszelkiego rodzaju darowizny i inne ofiary nie są uznawane za podatkowe koszty uzyskania przychodu. Przepis ten jednak przewiduje kilka wyjątków: m.in. kosztem uzyskania przychodów są koszty wytworzenia lub cena nabycia produktów spożywczych, przekazanych przez producenta na rzecz organizacji pożytku publicznego, z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje. Zaliczenie wartości darowizny zgodnie z tymi przepisami do podatkowych kosztów uzyskania przychodów powoduje, że podatnik nie może już powtórnie odliczyć tych kwot od dochodu na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

Dla porządku warto zauważyć, że na analogicznych zasadach odliczeniu od dochodu podlegają darowizny dokonywane przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, zgodnie z art. 26 ustawy o PIT. Dodatkowo w podatku dochodowym od osób fizycznym możliwe jest przekazanie przez podatnika sumy pieniężnej do wysokości 1% kwoty podatku za dany rok podatkowy na rzecz jednej, wybranej organizacji pożytku publicznego. Tego przekazania środków dokonuje technicznie naczelnik właściwego urzędu podatkowego. Tutaj jednak krąg uprawnionych beneficjentów jest ograniczony do organizacji pożytku publicznego ujętych w wykazie prowadzonym przez Ministra Finansów (zob art. 45c ustawy o PIT i art. 27 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie).

Łukasz Wojtkowiak doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA