REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Skróty s.k. i S.K.A. - co one oznaczają i dlaczego coraz częściej je spotykamy?

Kioskprawny.pl
Kancelaria prawnicza
Skróty s.k. i S.K.A.
Skróty s.k. i S.K.A.

REKLAMA

REKLAMA

Coraz częściej spotkać można nazwy firm typu MediaSklep sp. z.o.o. S.K.A. Do skrótu z o.o., który oznacza formę prawną spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, dawno już przywykliśmy. Nie każdy jednak radzi sobie z rozszyfrowaniem skrótu S.K.A. lub s.k.

S.K.A. lub s.k.

REKLAMA

Sprawa się dodatkowo komplikuje, jeżeli taki skrót występuje obok popularnego w obrocie skrótu sp. z o.o.Warto, moim zdaniem, przyjrzeć się im bliżej. Zwłaszcza, że kryją się za nimi coraz bardziej popularne w obrocie prawnym i gospodarczym formy prowadzenia działalności gospodarczej, a mianowicie spółka komandytowo – akcyjna i spółka komandytowa. Przyczyn popularności doszukiwać się należy w przepisach kodeksu spółek handlowych, określających zasady odpowiedzialności za zobowiązania, jak również w przepisach podatkowych.

REKLAMA

Między tymi spółkami zachodzą pewne podobieństwa, ale także różnice. Przede wszystkim w obu spółkach występować musi komplementariusz. Komplementariuszem jest wspólnik, który ponosi nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Może nim być zarówno osoba fizyczna, jak również osoba prawna (np. spółka z o.o.). Przyjmuje się także, chociaż nie wynika to bezpośrednio z kodeksu spółek handlowych, że komplementariuszem może być  handlowa spółka osobowa (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo – akcyjna). Nie może być komplementariuszem spółka cywilna, która nie ma podmiotowości prawnej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby komplementariuszami byli wspólnicy spółki cywilnej.

Zobacz: Obligacje czyli sposób na finansowanie działalności gospodarczej

Zgodnie z art. 125 kodeksu spółek handlowych spółką komandytowo-akcyjną jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. 

Natomiast zgodnie z art. 102 kodeksu spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zalety spółek komandytowych i komandytowo – akcyjnych

REKLAMA

Zazwyczaj wskazuje się, spółki komandytowe i komandytowo – akcyjne umożliwiają pozyskiwanie inwestorów godzących się na duże ryzyko w zamian za ponadprzeciętne zyski (tzw. fundusze venture capital). Myślę, że ta forma prawna jest użyteczna nie tylko w przypadku nowatorskich i ryzykownych przedsięwzięć, ale także w przypadku tych przedsiębiorców, których siłą jest tradycja i zdobyta przez pokolenia renoma.

W Europie, również w Polsce, znaczna część firm to przedsięwzięcia rodzinne, często o bogatej tradycji. Czasami jednak  rozwój oparty o wypracowane przez firmę środki, może być zbyt wolny. Aby nie odstawać od konkurencji i utrzymać dynamiczny wzrost biznesu i związaną z nim  pozycję rynkową, przedsiębiorcy sięgają po kapitał z zewnątrz, od inwestorów. Wprowadzenie spółki na giełdę może jednak spowodować w pewnej perspektywie czasu utratę nad nią kontroli. Upublicznienie spółki wiąże się także z uciążliwymi obowiązkami informacyjnymi.  W związku z tym doskonałym sposobem na dokapitalizowanie rodzinnego biznesu jest utworzenie spółki komandytowej lub komandytowo – akcyjnej. W takim przypadku firma rodzinna może zostać komplementariuszem.

Przykład: Firma Jan Kowalski i Synowie sp. z o.o. potrzebuje pieniędzy na rozwój, aby sprostać konkurencji.  Przedsiębiorcza rodzina chce przenieść część produkcji do Chin i potrzebuje kapitału na inwestycje w Państwie Środka. Kowalscy jednak boją się utraty kontroli nad spółką. W związku z tym, wraz ze znajomymi, którzy zaproponowali, że zaangażują się kapitałowo w ich biznes,  założyli spółkę komandytową. Komplementariuszem jest w niej spółka Jan Kowalski i Synowie sp. z o.o, inwestorzy zaś są komandytariuszami.

Kowalscy dzięki temu nie stracą kontroli nad spółką, a zyskają kapitał na rozwój biznesu. Inwestorzy natomiast mają szansę na pomnożenie wniesionego do spółki kapitału. Nowa spółka działać będzie pod firmą  Jan Kowalski i Synowie sp. z o.o. sp. k. Wynika to z art. 104 § 3 kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym jeżeli komplementariuszem jest osoba prawna, firma spółki komandytowej powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) tej osoby prawnej z dodatkowym oznaczeniem „spółka komandytowa”. Nie wyklucza to zamieszczenia nazwiska komplementariusza, który jest osobą fizyczną. A co z odpowiedzialnością inwestorów?

Kup książkę: Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

W spółce Jan Kowalski i Synowie sp. z o.o. sp.k. będą oni komandytariuszami. Komandytariusze ponoszą odpowiedzialność osobistą do wysokości sumy komandytowej. Jeżeli jednak wniosą wkład w wysokości równej lub wyższej od sumy komandytowej, wówczas odpowiedzialność osobista zastąpiona zostanie ryzykiem majątkowym z wniesionych do spółki wkładów. W ten sposób ich pozycja będzie niemal analogiczna, jak w przypadku wspólników w spółce z o.o. Jednak znacznie korzystniejsza będzie ich sytuacja pod względem podatkowym.

Sytuacja akcjonariuszy w spółce komandytowo – akcyjnej jest podobna do sytuacji akcjonariuszy w spółce akcyjnej. W związku z tym nie ponoszą oni odpowiedzialności nawet w ograniczonym zakresie, a jedynie ryzyko majątkowe z wniesionych do spółki wkładów.

Udogodnienia podatkowe

Spółka komandytowa, podobnie jak komandytowo – akcyjna, mimo że mają podmiotowość prawną, nie są osobami prawnymi. Ich dochody nie są więc obciążone podatkiem CIT. Spółki osobowe nie podlegają również podatkowi od osób fizycznych. W związku z tym dochód wspólników (komplementariuszy oraz – w zależności od rodzaju spółki – komandytariuszy lub akcjonariuszy) spółki  (w tym komandytowej i komandytowo- akcyjnej) opodatkowany jest tylko jeden raz. Wspólnik taki, jeżeli jest osobą fizyczną, może płacić podatek według skali 18 i 32%, ewentualnie 19 – procentowy podatek liniowy. W  pierwszym przypadku będzie mógł rozliczać się z małżonkiem, korzystać z ulgi na dzieci itd. Dochód wspólnika spółki z o.o. pomniejszony jest natomiast o CIT, jaki musi zapłacić spółka. 

Spółki komandytowe i komandytowo - akcyjne doceniane są również dlatego, że inwestorzy będący osobami fizycznymi lub prawnymi, mogą rozliczać dochody oraz straty ze stratami i dochodami z innych spółek osobowych. Często zdarza się, że biznes w początkowej fazie rozwoju przynosi straty. Inwestor może o kwoty strat zmniejszyć dochód do opodatkowania z działalności gospodarczej w innej, dochodowej spółce osobowej. Właśnie dlatego sieci sklepów, które dużo inwestują, bardzo często stosują wehikuły inwestycyjne z zastosowaniem omawianych konstrukcji prawnych. Strata wykazana przez nowo utworzoną placówkę pomniejsza dochód do opodatkowania całej sieci.

Polecamy: Spółka komandytowo-akcyjna sposobem na rodzinny biznes

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA