reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Obligacje czyli sposób na finansowanie działalności gospodarczej

Obligacje czyli sposób na finansowanie działalności gospodarczej

Emisja obligacji komercyjnych jest w działalności gospodarczej jedną z alternatyw dla kredytu bankowego. Co warto wiedzieć o obligacjach?

Obligacje komercyjne

Termin „obligacja” większości kojarzy się wyłącznie z papierami wartościowymi emitowanymi przez Skarb Państwa w celu finansowania deficytu budżetowego. Nie należy jednak zapominać o tym, że to także często wygodna alternatywa wobec kredytu bankowego w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Nie dotyczy to jednak wszystkich podmiotów prowadzących działalność, o czym w dalszej części.

W czasach, gdy sytuacja gospodarcza jest dynamiczna, a system bankowy w wielu krajach znajduje się na etapie kryzysu, emisja obligacji może być ciekawą perspektywą, zwłaszcza dla tych spółek, które dysponują odpowiednim majątkiem. Emisja obligacji daje bowiem emitentowi pewną swobodę. W zależności od sytuacji można bowiem zachęcić inwestorów do zakupu obligacji udziałem w zyskach, czy nawet wejściem w krąg akcjonariuszy.

XYZ spółka akcyjna wykorzystując okres przeceny zamierza zainwestować w nieruchomości pod budowę nowej fabryki. Nie dysponuje jednak wystarczającym zasobem wolnych środków finansowych, stąd też niezbędne jest znalezienie innych źródeł finansowania. Spółka nie spełnia warunków, które umożliwiałyby otrzymanie kredytu bankowego. W majątku posiada jednak odpowiedniej wartości nieruchomości. W takiej sytuacji może ona spróbować pozyskać kapitał emitując obligacje zabezpieczone hipoteką na tych nieruchomościach.

Zobacz serwis: Spółki

Finansowanie działalności

Prowadzący działalność gospodarczą niejednokrotnie stają przed wyborem sposobu finansowania inwestycji. Nie zawsze bowiem spółka dysponuje dostatecznymi środkami finansowymi, by własnymi siłami sfinalizować inwestycję. W przypadku spółek kapitałowych częstym sposobem jest zebranie dodatkowych kapitałów wśród akcjonariatu. Inną alternatywą może być także zaciągnięcie kredytu w banku. Nie należy jednak zapominać o możliwości emisji obligacji korporacyjnych.

Zgodnie z art. 2 pkt. 1 ustawy o obligacjach taka możliwość będzie zarezerwowana jedynie dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, które są wyposażone w osobowość prawną. Wśród spółek prawa handlowego wymogi te spełniają spółki kapitałowe, czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna. Spółki osobowe, poza spółką komandytowo-akcyjną, nie mają możliwości emisji obligacji.

Wśród spółek, możliwość emisji obligacji mają spółka komandytowo-akcyjna, spółka z o.o. oraz spółka akcyjna. Osoby fizyczne nie mogą emitować obligacji.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama