REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obligacje czyli sposób na finansowanie działalności gospodarczej

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Obligacje korporacyjne, to dogodna alternatywa dla kredytu bankowego/ Fot. Fotolia
Obligacje korporacyjne, to dogodna alternatywa dla kredytu bankowego/ Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Emisja obligacji komercyjnych jest w działalności gospodarczej jedną z alternatyw dla kredytu bankowego. Co warto wiedzieć o obligacjach?

Obligacje komercyjne

Termin „obligacja” większości kojarzy się wyłącznie z papierami wartościowymi emitowanymi przez Skarb Państwa w celu finansowania deficytu budżetowego. Nie należy jednak zapominać o tym, że to także często wygodna alternatywa wobec kredytu bankowego w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Nie dotyczy to jednak wszystkich podmiotów prowadzących działalność, o czym w dalszej części.

REKLAMA

REKLAMA

W czasach, gdy sytuacja gospodarcza jest dynamiczna, a system bankowy w wielu krajach znajduje się na etapie kryzysu, emisja obligacji może być ciekawą perspektywą, zwłaszcza dla tych spółek, które dysponują odpowiednim majątkiem. Emisja obligacji daje bowiem emitentowi pewną swobodę. W zależności od sytuacji można bowiem zachęcić inwestorów do zakupu obligacji udziałem w zyskach, czy nawet wejściem w krąg akcjonariuszy.

XYZ spółka akcyjna wykorzystując okres przeceny zamierza zainwestować w nieruchomości pod budowę nowej fabryki. Nie dysponuje jednak wystarczającym zasobem wolnych środków finansowych, stąd też niezbędne jest znalezienie innych źródeł finansowania. Spółka nie spełnia warunków, które umożliwiałyby otrzymanie kredytu bankowego. W majątku posiada jednak odpowiedniej wartości nieruchomości. W takiej sytuacji może ona spróbować pozyskać kapitał emitując obligacje zabezpieczone hipoteką na tych nieruchomościach.

Zobacz serwis: Spółki

Finansowanie działalności

Prowadzący działalność gospodarczą niejednokrotnie stają przed wyborem sposobu finansowania inwestycji. Nie zawsze bowiem spółka dysponuje dostatecznymi środkami finansowymi, by własnymi siłami sfinalizować inwestycję. W przypadku spółek kapitałowych częstym sposobem jest zebranie dodatkowych kapitałów wśród akcjonariatu. Inną alternatywą może być także zaciągnięcie kredytu w banku. Nie należy jednak zapominać o możliwości emisji obligacji korporacyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 2 pkt. 1 ustawy o obligacjach taka możliwość będzie zarezerwowana jedynie dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, które są wyposażone w osobowość prawną. Wśród spółek prawa handlowego wymogi te spełniają spółki kapitałowe, czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna. Spółki osobowe, poza spółką komandytowo-akcyjną, nie mają możliwości emisji obligacji.

Wśród spółek, możliwość emisji obligacji mają spółka komandytowo-akcyjna, spółka z o.o. oraz spółka akcyjna. Osoby fizyczne nie mogą emitować obligacji.

Dlaczego obligacje?

Emitowane przez spółki obligacje są papierami wartościowymi, na podstawie których emitent (spółka) zobowiązuje się względem obligatariusza (podmiotu kupującego obligacje) do określonych świadczeń pieniężnych lub niepieniężnych.

Zobacz: Co to są obligacje korporacyjne?

Obligacje mogą być imienne, jak i na okaziciela. Z tymi pierwszymi mamy do czynienia przeważnie wtedy, gdy z obligacją wiąże się określone uprawnienie, a spółka pragnie zachować kontrolę .

REKLAMA

Dużą zaletą jest możliwość dość swobodnego określenia świadczeń, jakie wiążą się z obligacjami. Konstrukcja tego papieru wartościowego nie musi ograniczać się jedynie do prostego świadczenia pieniężnego w postaci spłaty wartości obligacji powiększonej o oprocentowanie stanowiące zysk obligatariusza.

Emitując obligacje spółka może bowiem zachęcić obligatariuszy do zakupu jej papierów poprzez przyznaniem wierzycielom posiadającym obligacje prawa do udziału w zysku, czy możliwości zamiany obligacji na akcje.

Spółka przymierza się do podjęcia inwestycji, która w określonym czasie ma jej przynieść spore zyski. Aby zachęcić inwestorów do wykupu jej obligacji, przyznaje każdemu obligatariuszowi prawo do udziału w spodziewanym zysku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  REKLAMA

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  REKLAMA

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA