Jak podejmowane są uchwały w spółce osobowej?
REKLAMA
REKLAMA
Przy podejmowaniu uchwały muszą być wszyscy wspólnicy – to jest zasada, ale umowa może wprowadzać kworum, gdzie celem podjęcia uchwały wymagana jest obecność minimalnej liczby wspólników. Głosowanie może się odbywać w dowolnej formie, z tym że muszą zostać wszyscy wspólnicy o terminie głosowania poinformowani. Sprawa jest prosta, kiedy wspólnicy współdziałają ze sobą.
REKLAMA
Kiedy natomiast występuje brak porozumienia między nimi, wówczas zalecane jest odbycie głosowania w formie pisemnej. Mianowicie któryś ze wspólników przekazuje projekt uchwały pozostałym wspólnikom, zawiadamia, że oczekuje na głos w tej sprawie do określonego dnia - jeżeli jest odpowiednia liczba głosów to uchwała przechodzi.
Polecamy: Spółki osobowe
Uchwały wspólnicy mogą podejmować jedynie osobiście i bezpośrednio. Poprzez pełnomocnika wspólnicy mogą głosować jedynie wtedy, gdy umowa spółki tak stanowi. Umowa może nakładać na wspólników obowiązek głosowania jedynie w poszczególnych bądź też we wszystkich sprawach poddanych pod głosowanie.
W przypadku gdy wspólnik nie głosuje to, istnieje możliwość wniesienia powództwa do sądu o złożenie oświadczenia. Orzeczenie sądu wówczas może zastąpić głos wspólnika.
Polecamy: ABC spółek
Prawo głosu nie może również zostać przeniesione na zastawnika czy użytkownika bez przeniesienia udziału spółkowego i jest to przepis bezwzględnie obowiązujący.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.