| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Jak podejmowane są uchwały w spółce osobowej?

Jak podejmowane są uchwały w spółce osobowej?

Uchwały w spółce podejmuje się zgodnie z jej umową, co do zasady jednomyślnie, chyba że umowa stanowi inaczej. Podjęta przez wspólników uchwała może być uchwałą ważną, uchwałą dotkniętą nieważnością – nie służy wówczas prawo zaskarżenia, ale dwa powództwa: ustalenia nieistnienia uchwały lub uchylenia uchwały.

Przy podejmowaniu uchwały muszą być wszyscy wspólnicy – to jest zasada, ale umowa może wprowadzać kworum, gdzie celem podjęcia uchwały wymagana jest obecność minimalnej liczby wspólników. Głosowanie może się odbywać w dowolnej formie, z tym że muszą zostać wszyscy wspólnicy o terminie głosowania poinformowani. Sprawa jest prosta, kiedy wspólnicy współdziałają ze sobą.

Kiedy natomiast występuje brak porozumienia między nimi, wówczas zalecane jest odbycie głosowania w formie pisemnej. Mianowicie któryś ze wspólników przekazuje projekt uchwały pozostałym wspólnikom, zawiadamia, że oczekuje na głos w tej sprawie do określonego dnia - jeżeli jest odpowiednia liczba głosów to uchwała przechodzi.

Polecamy: Spółki osobowe

Uchwały wspólnicy mogą podejmować jedynie osobiście i bezpośrednio. Poprzez pełnomocnika wspólnicy mogą głosować jedynie wtedy, gdy umowa spółki tak stanowi. Umowa może nakładać na wspólników obowiązek głosowania jedynie w poszczególnych bądź też we wszystkich sprawach poddanych pod głosowanie.
W przypadku gdy wspólnik nie głosuje to, istnieje możliwość wniesienia powództwa do sądu o złożenie oświadczenia. Orzeczenie sądu wówczas może zastąpić głos wspólnika.

Polecamy: ABC spółek

Prawo głosu nie może również zostać przeniesione na zastawnika czy użytkownika bez przeniesienia udziału spółkowego i jest to przepis bezwzględnie obowiązujący.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »