| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Jak podejmowane są uchwały w spółce osobowej?

Jak podejmowane są uchwały w spółce osobowej?

Uchwały w spółce podejmuje się zgodnie z jej umową, co do zasady jednomyślnie, chyba że umowa stanowi inaczej. Podjęta przez wspólników uchwała może być uchwałą ważną, uchwałą dotkniętą nieważnością – nie służy wówczas prawo zaskarżenia, ale dwa powództwa: ustalenia nieistnienia uchwały lub uchylenia uchwały.

Przy podejmowaniu uchwały muszą być wszyscy wspólnicy – to jest zasada, ale umowa może wprowadzać kworum, gdzie celem podjęcia uchwały wymagana jest obecność minimalnej liczby wspólników. Głosowanie może się odbywać w dowolnej formie, z tym że muszą zostać wszyscy wspólnicy o terminie głosowania poinformowani. Sprawa jest prosta, kiedy wspólnicy współdziałają ze sobą.

Kiedy natomiast występuje brak porozumienia między nimi, wówczas zalecane jest odbycie głosowania w formie pisemnej. Mianowicie któryś ze wspólników przekazuje projekt uchwały pozostałym wspólnikom, zawiadamia, że oczekuje na głos w tej sprawie do określonego dnia - jeżeli jest odpowiednia liczba głosów to uchwała przechodzi.

Polecamy: Spółki osobowe

Uchwały wspólnicy mogą podejmować jedynie osobiście i bezpośrednio. Poprzez pełnomocnika wspólnicy mogą głosować jedynie wtedy, gdy umowa spółki tak stanowi. Umowa może nakładać na wspólników obowiązek głosowania jedynie w poszczególnych bądź też we wszystkich sprawach poddanych pod głosowanie.
W przypadku gdy wspólnik nie głosuje to, istnieje możliwość wniesienia powództwa do sądu o złożenie oświadczenia. Orzeczenie sądu wówczas może zastąpić głos wspólnika.

Polecamy: ABC spółek

Prawo głosu nie może również zostać przeniesione na zastawnika czy użytkownika bez przeniesienia udziału spółkowego i jest to przepis bezwzględnie obowiązujący.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »