Wkłady w spółkach osobowych

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W spółkach osobowych, w przeciwieństwie do spółek kapitałowych, wkładem do spółki może być również świadczenie usług na rzecz spółki np. obsługa prawna spółki bądź świadczenie pracy. W spółkach osobowych przy wnoszeniu wkładów do spółek wspólnicy korzystają z pełnej swobody przy ustalaniu co jest przedmiotem wkładu, oraz czy wnoszą je na własność czy tylko do korzystania. Istnieje w tym przypadku domniemanie, że przy wnoszeniu wkładu wnosi się go na własność, zaś w spółkach kapitałowych istnieją bezwzględnie obowiązujące przepisy dotyczące wnoszenia wkładów i ich szacowania, minimalnej wysokości kapitału i terminu wnoszenia.
REKLAMA
Sporządzona została umowa spółki jawnej, wspólnik wnosi w formie wkładu świadczenie usług prawnych do tej spółki. W umowie wówczas należy napisać, iż wspólnik A wnosi tytułem wkładu do spółki świadczoną pracę czy świadczone usługi prawne na rzecz spółki, które to zostają wycenione na wartość 1 000 zł czy 10 000 zł w skali roku obrotowego.
Różnica pomiędzy wkładami a udziałami
Przez udział wspólnika w spółce rozumiemy wiązkę uprawnień i obowiązków wspólnika, a także jego udział w startach i zyskach. Tylko w spółce akcyjnej udział wspólnika akcjonariusza określa dokument zwany akcją (papier wartościowy). Problem współudziału istnieje szczególnie w spółkach osobowych, w których majątek spółki - to co wspólnicy wnoszą w formie udziałów jak i to co spółka wypracowała, stanowi wspólność łączną. Nie można tutaj mówić, że istnieje wyodrębniona wiązka uprawnień poszczególnych wspólników, dlatego też operuje się pojęciem wkładu w kapitale spółki dla poszczególnych wspólników. Wykazuje się to poprzez prowadzenie odpowiednich zapisów w księgach handlowych.
Przeczytaj także: Kto może prowadzić sprawy w spółce osobowej?
W księgach handlowych wkład do kapitału zakładowego dla poszczególnych wspólników jest zaznaczony. Wkład ten w kapitale spółki jest wielkością zmienną, za każdy rok obrotowy jest to wartość inna.
Przykładowo jeżeli wnosi się do spółki środki trwałe to podlegają one tzw. amortyzacji co oznacza, że w czasie trwania amortyzacji odpisuje się ich wartość, czyli zmniejsza się ich wartość i tą różnicę między zmniejszeniem wartości tego środka trwałego, a tym co wpisano do ksiąg spółki jako udział pokrywa się z zysku po każdym roku obrotowym.
Polecamy serwis Odszkodowania
Aportem do spółki jest wszelkie mienie pochodzące z majątku wspólnika bądź osoby trzeciej mające wymierną wartość rynkową (księgową). Oznacza to, że istnieje możliwość jego wykazywania w aktywach spółki i mienie to jest przydatne dla celów spółki. Aportami wnoszonymi do spółki muszą być prawa zbywalne (niezbywalne to te prawa, których obrót został wyłączony przez przepisy). Z zasady zbywalne są – prawa majątkowe, natomiast prawa osobiste z zasady są niezbywalne, chyba że przepis stanowi inaczej. Majątkowymi prawami niezbywalnymi są dla przykładu użytkowanie, służebności osobiste, dożywocie.
Autorka artykułu jest prawnikiem, specjalistą w zakresie prawa prasowego, gospodarczego, autorskiego oraz własności przemysłowej - kancelaria@mbrzozowska.pl, www.mbrzozowska.pl
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA