REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wkłady w spółkach osobowych

Monika Brzozowska
Monika Brzozowska
Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.
Aportem do spółki jest wszelkie mienie pochodzące z majątku wspólnika bądź osoby trzeciej mające wymierną wartość rynkową (księgową).
Aportem do spółki jest wszelkie mienie pochodzące z majątku wspólnika bądź osoby trzeciej mające wymierną wartość rynkową (księgową).
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Istnieje różnica między wkładami wnoszonymi w spółkach osobowych oraz w spółkach kapitałowych, przy czym zarówno wkłady w spółkach kapitałowych jak i osobowych cechuje to, że muszą mieć określoną wartość księgową. Oznacza to, że muszą one znaleźć odzwierciedlenie w tzw. księgach handlowych każdej spółki.

REKLAMA

W spółkach osobowych, w przeciwieństwie do spółek kapitałowych, wkładem do spółki może być również świadczenie usług na rzecz spółki np. obsługa prawna spółki bądź świadczenie pracy. W spółkach osobowych przy wnoszeniu wkładów do spółek wspólnicy korzystają z pełnej swobody przy ustalaniu co jest przedmiotem wkładu, oraz czy wnoszą je na własność czy tylko do korzystania. Istnieje w tym przypadku domniemanie, że przy wnoszeniu wkładu wnosi się go na własność, zaś w spółkach kapitałowych istnieją bezwzględnie obowiązujące przepisy dotyczące wnoszenia wkładów i ich szacowania, minimalnej wysokości kapitału i terminu wnoszenia.

REKLAMA

Sporządzona została umowa spółki jawnej, wspólnik wnosi w formie wkładu świadczenie usług prawnych do tej spółki. W umowie wówczas należy napisać, iż wspólnik A wnosi tytułem wkładu do spółki świadczoną pracę czy świadczone usługi prawne na rzecz spółki, które to zostają wycenione na wartość 1 000 zł czy 10 000 zł w skali roku obrotowego.

Różnica pomiędzy wkładami a udziałami

Przez udział wspólnika w spółce rozumiemy wiązkę uprawnień i obowiązków wspólnika, a także jego udział w startach i zyskach. Tylko w spółce akcyjnej udział wspólnika akcjonariusza określa dokument zwany akcją (papier wartościowy). Problem współudziału istnieje szczególnie w spółkach osobowych, w których majątek spółki - to co wspólnicy wnoszą w formie udziałów jak i to co spółka wypracowała, stanowi wspólność łączną. Nie można tutaj mówić, że istnieje wyodrębniona wiązka uprawnień poszczególnych wspólników, dlatego też operuje się pojęciem wkładu w kapitale spółki dla poszczególnych wspólników. Wykazuje się to poprzez prowadzenie odpowiednich zapisów w księgach handlowych.

Przeczytaj także: Kto może prowadzić sprawy w spółce osobowej?

W księgach handlowych wkład do kapitału zakładowego dla poszczególnych wspólników jest zaznaczony. Wkład ten w kapitale spółki jest wielkością zmienną, za każdy rok obrotowy jest to wartość inna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowo jeżeli wnosi się do spółki środki trwałe to podlegają one tzw. amortyzacji co oznacza, że w czasie trwania amortyzacji odpisuje się ich wartość, czyli zmniejsza się ich wartość i tą różnicę między zmniejszeniem wartości tego środka trwałego, a tym co wpisano do ksiąg spółki jako udział pokrywa się z zysku po każdym roku obrotowym.

Polecamy serwis Odszkodowania

Aportem do spółki jest wszelkie mienie pochodzące z majątku wspólnika bądź osoby trzeciej mające wymierną wartość rynkową (księgową). Oznacza to, że istnieje możliwość jego wykazywania w aktywach spółki i mienie to jest przydatne dla celów spółki. Aportami wnoszonymi do spółki muszą być prawa zbywalne (niezbywalne to te prawa, których obrót został wyłączony przez przepisy). Z zasady zbywalne są – prawa majątkowe, natomiast prawa osobiste z zasady są niezbywalne, chyba że przepis stanowi inaczej. Majątkowymi prawami niezbywalnymi są dla przykładu użytkowanie, służebności osobiste, dożywocie.

Autorka artykułu jest prawnikiem, specjalistą w zakresie prawa prasowego, gospodarczego, autorskiego oraz własności przemysłowej - kancelaria@mbrzozowska.pl, www.mbrzozowska.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA