REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest udział kapitałowy w spółkach osobowych?

Udział kapitałowy wspólnika spółki osobowej wyrażona w pieniądzu wartość wkładów wniesionych przez niego do spółki.
Udział kapitałowy wspólnika spółki osobowej wyrażona w pieniądzu wartość wkładów wniesionych przez niego do spółki.

REKLAMA

REKLAMA

Udziałem kapitałowym jest równowartość wkładów wniesionych przez wspólnika. Związanych jest z nim kilka istotnych uprawnień i obowiązków wspólnika.

Jaką wartość ma udział kapitałowy

Udział kapitałowy wspólnika spółki osobowej wyrażona w pieniądzu wartość wkładów wniesionych przez niego do spółki. O ile nie jest problematyczne określenie wartości wkładów pieniężnych (przyjmuje się po prostu ich wartość nominalną) o tyle w przypadku aportów wartość taka musi być wyliczona.
Zazwyczaj przyjmowana jest wartość zadeklarowana przez wspólnika przy wnoszeniu aportu- natomiast w przypadkach spornych konieczna jest wycena, pozwalająca na określenie wartości rynkowej wniesionego wkładu- zazwyczaj dokonywana przez odpowiedniego rzeczoznawcę (ew. biegłego sądowego, w przypadku sporu sądowego).

REKLAMA

Polecamy: Co może stanowić wkład w spółce komandytowej?

Jakie są funkcje udziału kapitałowego

REKLAMA

Udział kapitałowy (w odróżnieniu od udziału w spółce z o.o.) jako pewna wartość księgowa- nie jest samoistnie nośnikiem uprawnień wspólnika- tylko efektem wniesionego przez niego wkładu. Natomiast nie jest bez znaczenia dla jego finansów.

W pierwszej kolejności (najistotniejszej dla portfela) na koniec roku obrotowego, wspólnik może domagać się wypłacenia przez spółkę równowartości 5% udziału kapitałowego i to niezależnie od tego czy spółka wypracowała jakikolwiek zysk, a także niezależnie od innych świadczeń należnych wspólnikowi od spółki. Uprawnienie to należy rozumieć jako wynagrodzenie wspólnika za posługiwanie się wniesionym przez niego wkładem – kodeksowo (art. 53 ksh) określane jest jako odsetki od udziału.

W praktyce z uprawnienia tego rzadko się korzysta, wspólnicy zazwyczaj dzielą się wypracowanym zyskiem- a wypłata odsetek w przypadku straty tylko ją pogłębia. Regulacja ta sprawia wrażenie niedopracowanej- nie przewiduje środków, z których odsetki mają być wypłacone- a jednocześnie stworzono mechanizmy, które mają utrzymać wartość wkładów (udziału kapitałowego) na stałym poziomie (czyli odsetki nie mogą uszczuplać kapitału).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Pozycja wspólników w spółce komandytowej

Udział kapitałowy powinien mieć stałą wartość

REKLAMA

Kodeks spółek handlowych zawiera mechanizmy mające na celu utrzymanie wartości udziału kapitałowego (czyli de facto wartości wkładów). Zgodnie z art. 52§2 ksh, jeżeli wskutek poniesionej przez spółkę straty udział kapitałowy wspólnika został uszczuplony, zysk przeznacza się w pierwszej kolejności na uzupełnienie udziału wspólnika.

Podobnie, do uzupełnienia udziału, którego wartość jest ujemna, zobowiązani są następcy prawni wspólnika (zarówno wstępujący w jego miejsce na podstawie umowy jak i dziedziczenia).

Udział kapitałowy podstawą rozliczeń

Wartość udziału kapitałowego ustalana na dzień bilansowy, jest podstawą do wzajemnych rozliczeń wspólników w przypadku wystąpienia lub śmierci wspólnika (w tym ostatnim przypadku rozliczenie następuję pomiędzy spółką a spadkobiercami wspólnika).

W przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika albo jego spadkobiercy oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki. Udział kapitałowy powinien być w takiej sytuacji wypłacony w pieniądzu- jednakże rzeczy wniesione do spółki przez wspólnika tylko do używania zwraca się w naturze.

Oznacza to, że rzeczy wniesione do spółki na własność (jako aport) nie podlegają zwrotowi w naturze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA