reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka komandytowa > Co może być wkładem do spółki komandytowej?

Co może być wkładem do spółki komandytowej?

Wkład wnoszony przez komandytariusza nie tylko stanowi podstawę dla rozpoczęcia działalności spółki, ale także określa jego udział w zyskach oraz ogranicza odpowiedzialność za jej zobowiązania. Niesie to za sobą pewne ograniczenia w zakresie przedmiotów wkładu.

Wkłady komandytariusza

Świadczenia niepieniężne wnoszone tytułem wkładu komandytariusza (aporty) podlegają pewnym ustawowym ograniczeniom. W pierwszej kolejność aport musi być sprecyzowany w umowie. Nie może być sytuacji pozwalającej na blankietowe wniesienie wkładu niepieniężnego określonej wartości. Umowa musi określać zarówno przedmiot wkładu (określenie rodzaju świadczenia niepieniężnego- czy jest to przeniesienie własności lub innego prawa, czy np. udostępnienie spółce do użytkowania), jak i osobę zobowiązaną do jego wniesienia.

Polecamy: Wnoszenie wkładu w postaci nieruchomości

W stosunku do statusu wspólnika spółki jawnej (oraz partnerskiej) komandytariusz co do zasady nie może wnieść tytułem wkładu:

  •  zobowiązania do wykonania pracy na rzecz spółki;
  •  zobowiązania do świadczenia usług na rzecz spółki;
  •  wynagrodzenia za usługi świadczone przy powstaniu spółki.

Jedynym wyjątkiem pozwalającym na taką formę wkładu jest sytuacja, w której pozostałe wkłady wniesione przez komandytariusza swoją wartością odpowiadają sumie komandytowej.

Inne ograniczenie postaci aportu zachodzi w sytuacji, w której komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna, zaś komandytariuszem jest wspólnik tej spółki. Wkładu komandytariusza nie mogą wówczas stanowić jego udziały w tej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcje tej spółki akcyjnej.

Wkłady komplementariusza

Wskazane powyżej ograniczenia nie mają zastosowania do komplementariuszy spółki komandytowej (ale także komandytowo- akcyjnej). Ich wkład może przybrać praktycznie dowolną postać, mającą określoną wartość pieniężną. Ich aport może więc polegać m.in. na świadczeniu usług na rzecz spółki (a więc np. dostarczenie know-how, poszukiwanie klientów czy kontrahentów, za co nie przysługuje mu dodatkowe wynagrodzenie).

Polecamy: Zasady odpowiedzialności za zobowiązania spółki komandytowej

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Sadowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama