REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozycja wspólników w spółce komandytowej

Adam Kret

REKLAMA

REKLAMA

Cechą charakterystyczną spółki komandytowej jest istnienie dwóch kategorii wspólników- o odrębnych funkcjach i obowiązkach w spółce.

Jakie typy wspólników przewiduje konstrukcja spółki komandytowej?

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych, aby spółkę uznać za spółkę komandytową musi w niej występować przynajmniej jeden komplementariusz (wspólnik zarządzający) i jeden komandytariusz. Sam kodeks nie precyzuje tego kto może być wspólnikiem spółki komandytowej- może być to zarówno osoba fizyczna, jak i prawna (w tym tzw. ułomne osoby prawne- np. inne spółki osobowe, czy wręcz inna spółka komandytowa). Pewne ograniczenia mogą wynikać z przepisów szczególnych.

REKLAMA

Ustawa o radcach prawnych prezentując formy wykonywania zawodu radcy prawnego przewiduje m.in. uczestnictwo w spółce komandytowej. Komplementariuszami tej spółki mogą jednak być jedynie radcowie prawni lub adwokaci (oraz prawnicy zagraniczni wykonujący zawód w Polsce). Ten rygor nie dotyczy już komandytariuszy, którzy nie muszą być członkami żadnej z powyższych korporacji zawodowych.

Kim jest komplementariusz

REKLAMA

Pozycję komplementariusza najłatwiej przyrównać do wspólnika spółki jawnej. Do jego uprawnień należy prowadzenie bieżących spraw spółki i jej reprezentacja w stosunku do osób trzecich. Komplementariusz ponosi pełną odpowiedzialność za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem osobistym. Podobnie jak ma to miejsce w spółce jawnej jest to odpowiedzialność subsydiarna (tj. uruchamia się dopiero wtedy jeśli spółka okaże się niewypłacalna). Odpowiedzialności tej nie można skutecznie wyłączyć.

Komplementariusz jest więc wspólnikiem zarządzającym z możliwie szerokimi uprawnieniami w spółce- łącznie z pełnymi uprawnieniami kontrolnymi. To komplementariusze podejmują uchwały dotyczące losów spółki (np. co do jej dalszego istnienia), nie są w żaden sposób ograniczeni wolą komandytariuszy.

Kim jest komandytariusz

Komandytariusz to wspólnik „kapitałowy”- jego udział w spółce de facto sprowadza się do wniesienia wkładu (w tym na tzw. sumę komandytową). W zamian za to może liczyć na wypracowany przez spółkę udział w zysku. W zamian za słabą pozycję jaką komandytariusz ma w spółce, radykalnie zmniejszono jego odpowiedzialność za zobowiązania spółki- jest ona limitowana wysokością sumy kapitałowej (ta ustalana jest arbitralnie w umowie spółki, kodeks spółek handlowych nie przewiduje tu żadnej wartości nominalnej). Odpowiedzialność zmniejsza się proporcjonalnie do wniesionego wkładu- jeśli wkład wyrówna lub przekroczy sumę komandytową, odpowiedzialność osobista komandytariusza wygasa (może stracić jedynie wartość wkładu wniesionego do spółki).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: prawnikow.pl/forum

REKLAMA

W zakresie funkcji kontrolnych komandytariusz ma prawo żądać odpisu sprawozdania finansowego za rok obrotowy oraz przeglądać księgi i dokumenty celem sprawdzenia jego rzetelności. Jeśli dostęp do dokumentów nie będzie mu zapewniony, na jego wniosek sąd rejestrowy może, z ważnych powodów, zarządzić ich udostępnienie. 

Komandytariusz nie jest uprawniony ani zobowiązany do prowadzenia spraw spółki (choć umowa może mu nadać te uprawnienia) nie może też reprezentować spółki w stosunku do osób trzecich (chyba że działa jako pełnomocnik).

W sytuacji, w której komandytariusz uzurpowałby sobie uprawnienia komplementariusza (np. do reprezentowania spółki- a więc m.in. zaciągania w jej imieniu zobowiązań) ponosi pełną odpowiedzialność za zaciągnięte zobowiązania (tak jak komplementariusz). Podobnie, jeśli jego nazwisko pojawi się w firmie spółki, również odpowiadać będzie za jej zobowiązania całym majątkiem osobistym.

Śmierć komandytariusza nie jest przesłanką rozwiązania spółki komandytowej (poza sytuacją, w której był jedynym komandytariuszem, wówczas należy uznać, że przestajemy mieć do czynienia ze spółką komandytową w rozumieniu art. 102 ksh). 

Więcej: Dziedziczenie po przedsiębiorcy/ wspólniku spółki

Współpraca komplementariuszy i komandytariuszy

Komandytariusz mimo słabszej pozycji nadal jest wspólnikiem spółki- jego głos również liczy się w sytuacji uchwał dotyczących spraw najistotniejszych w spółce (przekraczających zwykły zarząd), a także zmiany umowy spółki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

    Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

    Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

    Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

    Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

    Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

    Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

    Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

    REKLAMA

    MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

    MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

    Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

    Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

    Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

    Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

    Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

    W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

    REKLAMA

    Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

    Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

    Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

    Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

    REKLAMA