REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pozycja wspólników w spółce komandytowej

Adam Kret
Pozycję komplementariusza najłatwiej przyrównać do wspólnika spółki jawnej.
Pozycję komplementariusza najłatwiej przyrównać do wspólnika spółki jawnej.

REKLAMA

REKLAMA

Cechą charakterystyczną spółki komandytowej jest istnienie dwóch kategorii wspólników- o odrębnych funkcjach i obowiązkach w spółce.

Jakie typy wspólników przewiduje konstrukcja spółki komandytowej?

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych, aby spółkę uznać za spółkę komandytową musi w niej występować przynajmniej jeden komplementariusz (wspólnik zarządzający) i jeden komandytariusz. Sam kodeks nie precyzuje tego kto może być wspólnikiem spółki komandytowej- może być to zarówno osoba fizyczna, jak i prawna (w tym tzw. ułomne osoby prawne- np. inne spółki osobowe, czy wręcz inna spółka komandytowa). Pewne ograniczenia mogą wynikać z przepisów szczególnych.

REKLAMA

Ustawa o radcach prawnych prezentując formy wykonywania zawodu radcy prawnego przewiduje m.in. uczestnictwo w spółce komandytowej. Komplementariuszami tej spółki mogą jednak być jedynie radcowie prawni lub adwokaci (oraz prawnicy zagraniczni wykonujący zawód w Polsce). Ten rygor nie dotyczy już komandytariuszy, którzy nie muszą być członkami żadnej z powyższych korporacji zawodowych.

Kim jest komplementariusz

REKLAMA

Pozycję komplementariusza najłatwiej przyrównać do wspólnika spółki jawnej. Do jego uprawnień należy prowadzenie bieżących spraw spółki i jej reprezentacja w stosunku do osób trzecich. Komplementariusz ponosi pełną odpowiedzialność za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem osobistym. Podobnie jak ma to miejsce w spółce jawnej jest to odpowiedzialność subsydiarna (tj. uruchamia się dopiero wtedy jeśli spółka okaże się niewypłacalna). Odpowiedzialności tej nie można skutecznie wyłączyć.

Komplementariusz jest więc wspólnikiem zarządzającym z możliwie szerokimi uprawnieniami w spółce- łącznie z pełnymi uprawnieniami kontrolnymi. To komplementariusze podejmują uchwały dotyczące losów spółki (np. co do jej dalszego istnienia), nie są w żaden sposób ograniczeni wolą komandytariuszy.

Kim jest komandytariusz

Komandytariusz to wspólnik „kapitałowy”- jego udział w spółce de facto sprowadza się do wniesienia wkładu (w tym na tzw. sumę komandytową). W zamian za to może liczyć na wypracowany przez spółkę udział w zysku. W zamian za słabą pozycję jaką komandytariusz ma w spółce, radykalnie zmniejszono jego odpowiedzialność za zobowiązania spółki- jest ona limitowana wysokością sumy kapitałowej (ta ustalana jest arbitralnie w umowie spółki, kodeks spółek handlowych nie przewiduje tu żadnej wartości nominalnej). Odpowiedzialność zmniejsza się proporcjonalnie do wniesionego wkładu- jeśli wkład wyrówna lub przekroczy sumę komandytową, odpowiedzialność osobista komandytariusza wygasa (może stracić jedynie wartość wkładu wniesionego do spółki).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: prawnikow.pl/forum

REKLAMA

W zakresie funkcji kontrolnych komandytariusz ma prawo żądać odpisu sprawozdania finansowego za rok obrotowy oraz przeglądać księgi i dokumenty celem sprawdzenia jego rzetelności. Jeśli dostęp do dokumentów nie będzie mu zapewniony, na jego wniosek sąd rejestrowy może, z ważnych powodów, zarządzić ich udostępnienie. 

Komandytariusz nie jest uprawniony ani zobowiązany do prowadzenia spraw spółki (choć umowa może mu nadać te uprawnienia) nie może też reprezentować spółki w stosunku do osób trzecich (chyba że działa jako pełnomocnik).

W sytuacji, w której komandytariusz uzurpowałby sobie uprawnienia komplementariusza (np. do reprezentowania spółki- a więc m.in. zaciągania w jej imieniu zobowiązań) ponosi pełną odpowiedzialność za zaciągnięte zobowiązania (tak jak komplementariusz). Podobnie, jeśli jego nazwisko pojawi się w firmie spółki, również odpowiadać będzie za jej zobowiązania całym majątkiem osobistym.

Śmierć komandytariusza nie jest przesłanką rozwiązania spółki komandytowej (poza sytuacją, w której był jedynym komandytariuszem, wówczas należy uznać, że przestajemy mieć do czynienia ze spółką komandytową w rozumieniu art. 102 ksh). 

Więcej: Dziedziczenie po przedsiębiorcy/ wspólniku spółki

Współpraca komplementariuszy i komandytariuszy

Komandytariusz mimo słabszej pozycji nadal jest wspólnikiem spółki- jego głos również liczy się w sytuacji uchwał dotyczących spraw najistotniejszych w spółce (przekraczających zwykły zarząd), a także zmiany umowy spółki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA