Firma spółki komandytowej
REKLAMA
REKLAMA
Nazwa jako element odróżniający może być dowolna
Firma przedsiębiorcy (czyli jego nazwa) powinna wystarczająco odróżniać go od innych uczestników rynku, co zazwyczaj osiąga się poprzez wprowadzenie określonej nazwy własnej (np. Hurtownia obuwnicza „Chodak” J. Kowalski sp. k). Ta o ile, nie stanowi naruszenia praw osób trzecich (np. poprzez celowe podobieństwo do bardziej znanego konkurenta)- może być dowolna i kodeks spółek handlowych nie przewiduje tu większych ograniczeń (choć problematyczne mogą być nazwy uznane za obraźliwe).
REKLAMA
Zobacz: Kiedy może nastąpić rozwiązanie spółki?
Oprócz jednak składników dowolnych, kodeks przewiduje pewne elementy, których nie można pominąć. Jest to charakterystyczne dla spółek osobowych (w przypadku spółek kapitałowych rygory firmy są mniejsze).
W firmie musi być oznaczenie formy prawnej
REKLAMA
Ten wymóg jest uniwersalny dla wszystkich spółek prawa handlowego. Nie można stworzyć firmy bez oznaczenia, z jakim typem spółki mamy do czynienia. W opisywanym przypadku oznaczeniem jest „spółka komandytowa”, choć w obrocie dopuszczalne jest posługiwanie się skrótem sp. k.
Co ważne- to oznaczenie dozwolone jest jedynie w spółce komandytowej- co oznacza, że nie można podszywać się pod tą formę prawną, wprowadzając np. w oznaczeniu spółki cywilnej skrótu sp. k. , czy tym bardziej "spółka komandytowa".
W firmie spółki komandytowej, musi znaleźć się firma (nazwisko) komplementariusza.
Zobacz więcej na temat wspólników spółki komandytowej
Jest to jeden z wymogów firmy, charakterystyczny dla wszystkich spółek osobowych. Firma spółki, musi zawierać nazwisko (firmę) co najmniej jednego z komplementariuszy. Jeśli komplementariuszem jest jednostka organizacyjna, konieczne jest podanie jej pełnej firmy.
„Hurtownia Chodak sp. z o.o. spółka komandytowa”
W firmie spółki komandytowej nie może znaleźć się nazwisko (firma) komandytariusza. Jeśli tak się stanie (przez nieuwagę, czy celowe działanie) komandytariusz, będzie ponosił taką odpowiedzialność za zobowiązania jak komplementariusz.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA