| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Ustanowienie zastawu rejestrowego na udziale w spółce osobowej

Ustanowienie zastawu rejestrowego na udziale w spółce osobowej

Często wspólnicy, przy formułowaniu umowy spółki, nie odnoszą się wprost do możliwości ustanowienia zastawu na jej udziałach. W takim przypadku należy sprawdzić czy umowa spółki zezwala na zbycie jej udziałów (rozumiane jako przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika na rzecz osoby trzeciej). Ponadto, zgodnie z treścią art. 10 ksh, zbycie udziałów spółki jest możliwe – o ile umowa spółki nie stanowi inaczej - po uzyskaniu zgody pozostałych udziałowców.

Zastaw dopuszczalny, gdy udział można zbyć

Teoretycznie bowiem, zgodnie z treścią art. 57 § 1 Kodeksu cywilnego. w zw. z art. 2 ksh, zgoda na zbycie udziałów – czyli dokonanie czynności prawnej, której efektem jest najdalej idące w skutkach rozporządzeniem swym prawem – umożliwia inne rozporządzenie swym udziałem, które jednak nie prowadzi do jego zbycia lecz np. obciążenia.

Co do zasady więc, udziały w spółce osobowej jako prawa zbywalne, mające wartość majątkową i oznaczalne w sposób wystarczający, mogą stanowić przedmiot zastawu rejestrowego.

Zobacz: Jak przekształcić spółki prawa handlowego?

Należy jednak wskazać, iż uprawnienia korporacyjne, które trudno wycenić, jak i obowiązki jakie obciążają wspólnika, raczej nie mają zdolności zastawniczej. Zgodnie z dominująca opinią doktryny przedmiotem zastawu nie będzie zatem „ogół praw i obowiązków” wynikających z posiadania udziałów lecz tylko te jego elementy, które maja charakter majątkowy (np. roszczenie o wypłatę zysku, zapłatę odsetek od udziału kapitałowego).

Jak ustanowić zastaw?

Zgodnie z treścią art. 2 ust 1 ustawy z dnia 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów do ustanowienia zastawu rejestrowego jest koniecznym zawarcie na piśmie - pod rygorem nieważności - umowy zastawniczej i dokonanie konstytutywnego wpisu do rejestru zastawów.

Umowa zastawnicza, w której opisano zbyt szeroko przedmiot zastawu (obejmując jego zakresem np. obowiązki i uprawnienia korporacyjne wspólnika), co do zasady, jest nieważna. Za nieprawidłowe należy zatem uznać sformułowanie, na mocy którego przedmiotem zastawu stają się np.: „prawa i obowiązki wspólnika wynikające z jego udziału w spółce XYZ”. Należy jednak pamiętać, iż w sytuacji gdy nieważna jest jedynie część umowy, w pozostałym zakresie może ona pozostać w mocy.

Zobacz: Jak pozbawić wspólnika prawa reprezentacji?

Czytaj także

Autor:

aplikant adwokacki z Kancelarii Adwokackiej Connexus

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Uprawnienia korporacyjne, które trudno wycenić, jak i obowiązki jakie obciążają wspólnika, raczej nie mają zdolności zastawniczej.
Uprawnienia korporacyjne, które trudno wycenić, jak i obowiązki jakie obciążają wspólnika, raczej nie mają zdolności zastawniczej.

Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK