Jak pozbawić wspólnika prawa reprezentacji?
Pozbawienie prawa reprezentacji
Za zgodą wspólnika można zawsze pozbawić go prawa reprezentacji poprzez odpowiednią zmianę umowy spółki. Można również pozbawić prawa reprezentacji, jeżeli umowa spółki tak stanowi - podejmując stosowną uchwałę, która jest jednocześnie zmianą umowy spółki. Osoby uprawnione do reprezentacji spółki, są zgłoszone do rejestru przedsiębiorców, czyli należy pamiętać, że dokonując zmiany reprezentacji należy to zgłosić jednocześnie do rejestru.
Dodatkowo na podstawie wyroku sądowego można zawsze wspólnika pozbawić prawa reprezentacji bez względu na postanowienia zawarte w umowie. Może to nastąpić jedynie z ważnych powodów wywołanych stosunkami spółki. Mimo, że nie wynika to bezpośrednio z kodeksu spółek handlowych, nie można pozbawić wszystkich wspólników prawa reprezentacji, ponieważ spółka nie miałaby przedstawiciela ustawowego. W takim przypadku należałoby bowiem wystąpić do sądu o ustanowienie kuratora.
Dopuszczalna jest także możliwość wystąpienia o pobawienia prawa reprezentacji do sądu arbitrażowego bądź sądu polubownego, o ile zostało to przewidziane w umowie spółki.
Porównaj: Jak to jest z reprezentacją w spółkach handlowych?
W przypadku gdy umowa spółki stanowi, że reprezentacja spółki jest łączna np. przez dwóch wspólników, a następnie jeden z nich umiera, to występuje wówczas brak uniemożliwiający działanie spółki. Uprawnienie to bowiem nie przechodzi automatycznie na drugiego wspólnika. Trzeba dokonać wówczas zmiany umowy spółki i ustanowić inną osobęo uprawnioną do reprezentacji, bądź też wystąpić do sądu o ustanowienie kuratora. Wystąpić o pozbawienie wspólnika prawa prowadzenia spraw spółki, gdy brakuje kworum, bądź właściwej większości, może każdy ze wspólników - nawet pozbawiony prawa reprezentacji spółki. W takim wypadku stroną pozwaną jest zawsze wspólnik, którego zamierzamy pozbawić prawa reprezentacji i spółka. Pozostali wspólnicy mogą wystąpić jedynie w charakterze interwenientów ubocznych.
Przystąpienie nowego wspólnika do spółki
Przyjęcie nowego wspólnika do spółki następuje na podstawie umowy zawartej między wspólnikiem ustępującym, a przejmującym ogół jego praw i obowiązków. Wystarczy do tego umowa w formie pisemnej ad probationem (zastrzeżonej dla celów dowodowych). Kodeks spółek handlowych nie wymaga tutaj szczególnej formy jak np. przy zbyciu udziałów spółki.
Osoba przystępująca do spółki odpowiada za wszelkie zobowiązania powstałe przed przystąpieniem jak i po przystąpieniu, z tym, że odpowiedzialność jest solidarna z ustępującym wspólnikiem. Za długi wewnątrz-spółkowe powstałe przed przystąpieniem nowy wspólnik natomiast nie odpowiada.
Przy sukcesji generalnej czyli przy spadkobiercach (o ile umowa taką sukcesje dopuszcza) spadkobiercy składają jedynie oświadczenie o przystąpieniu do spółki przedkładając postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Następnie ustanawiają swojego przedstawiciela bądź pełnomocnika do wykonywania praw spółkowych - czyli praw majątkowych i korporacyjnych.
Polecamy serwis Umowy
Jeżeli nowy wspólnik zostanie pozwany do sądu za długi spółki to może on podnosić wszystkie zarzuty które przysługują spółce. Na nim jednak spoczywa ciężar, że spółka takie zarzuty posiada, zaś spółka jest zobowiązana wówczas do złożenia odpowiedniego oświadczenia. Oświadczenie to spółka składa nie na żądanie wspólnika, ale na żądanie wierzyciela wspólnika w ciągu dwóch tygodni od zgłoszenia tego żądania, zaś wspólnik odpowiadający za długi spółkowe zawsze może zarzucić w tym wypadku nadużycie prawa z art. 5 kodeksu cywilnego.
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
Komentarze(0)
Pokaż: