| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Jak pozbawić wspólnika prawa reprezentacji?

Jak pozbawić wspólnika prawa reprezentacji?

W jakiej sytuacji można pozbawić wspólnika spółki osobowej prawa reprezentacji? A na jakich zasadach następuje przyjęcie nowego wspólnika do spółki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Pozbawienie prawa reprezentacji

Za zgodą wspólnika można zawsze pozbawić go prawa reprezentacji poprzez odpowiednią zmianę umowy spółki. Można również pozbawić prawa reprezentacji, jeżeli umowa spółki tak stanowi - podejmując stosowną uchwałę, która jest jednocześnie zmianą umowy spółki. Osoby uprawnione do reprezentacji spółki, są zgłoszone do rejestru przedsiębiorców, czyli należy pamiętać, że dokonując zmiany reprezentacji należy to zgłosić jednocześnie do rejestru.

Dodatkowo na podstawie wyroku sądowego można zawsze wspólnika pozbawić prawa reprezentacji bez względu na postanowienia zawarte w umowie. Może to nastąpić jedynie z ważnych powodów wywołanych stosunkami spółki. Mimo, że nie wynika to bezpośrednio z kodeksu spółek handlowych, nie można pozbawić wszystkich wspólników prawa reprezentacji, ponieważ spółka nie miałaby przedstawiciela ustawowego. W takim przypadku należałoby bowiem wystąpić do sądu o ustanowienie kuratora.

Dopuszczalna jest także możliwość wystąpienia o pobawienia prawa reprezentacji do sądu arbitrażowego bądź sądu polubownego, o ile zostało to przewidziane w umowie spółki.

Porównaj: Jak to jest z reprezentacją w spółkach handlowych?

W przypadku gdy umowa spółki stanowi, że reprezentacja spółki jest łączna np. przez dwóch wspólników, a następnie jeden z nich umiera, to występuje wówczas brak uniemożliwiający działanie spółki. Uprawnienie to bowiem nie przechodzi automatycznie na drugiego wspólnika. Trzeba dokonać wówczas zmiany umowy spółki i ustanowić inną osobęo uprawnioną do reprezentacji, bądź też wystąpić do sądu o ustanowienie kuratora. Wystąpić o pozbawienie wspólnika prawa prowadzenia spraw spółki, gdy brakuje kworum, bądź właściwej większości, może każdy ze wspólników - nawet pozbawiony prawa reprezentacji spółki. W takim wypadku stroną pozwaną jest zawsze wspólnik, którego zamierzamy pozbawić prawa reprezentacji i spółka. Pozostali wspólnicy mogą wystąpić jedynie w charakterze interwenientów ubocznych.

Przystąpienie nowego wspólnika do spółki

Przyjęcie nowego wspólnika do spółki następuje na podstawie umowy zawartej między wspólnikiem ustępującym, a przejmującym ogół jego praw i obowiązków. Wystarczy do tego umowa w formie pisemnej ad probationem (zastrzeżonej dla celów dowodowych). Kodeks spółek handlowych nie wymaga tutaj szczególnej formy jak np. przy zbyciu udziałów spółki.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dopuszczalna jest także możliwość wystąpienia o pobawienia prawa reprezentacji do sądu arbitrażowego bądź sądu polubownego, o ile zostało to przewidziane w umowie spółki.
Dopuszczalna jest także możliwość wystąpienia o pobawienia prawa reprezentacji do sądu arbitrażowego bądź sądu polubownego, o ile zostało to przewidziane w umowie spółki.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Stelmaszczyk

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »