| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka jawna > Co oznacza śmierć wspólnika dla spółki jawnej?

Co oznacza śmierć wspólnika dla spółki jawnej?

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych śmierć wspólnika powoduje rozwiązanie spółki. Oznacza to, że spółka musi zostać zlikwidowana. Czy w każdej sytuacji śmierć wspólnika będzie wiązała się z koniecznością rozwiązania spółki i przeprowadzeniem likwidacji? Jak spółka jawna może mimo śmierci wspólnika uniknąć przymusowego rozwiązania?

Przyczyny rozwiązania spółki jawnej

Zgodnie z przepisem art. 58 pkt 4 kodeksu spółek handlowych śmierć wspólnika jest jedną z przyczyn rozwiązania spółki jawnej. Należy jednak pamiętać, że samo rozwiązanie spółki jawnej nie oznacza jeszcze ustania jej bytu prawnego, bowiem spółka jawna utraci swój byt dopiero z chwilą jej wykreślenia z rejestru przedsiębiorców. Zatem przed wykreśleniem spółki jawnej z rejestru należy przeprowadzić postępowanie likwidacyjne, po zakończeniu którego likwidatorzy powinni złożyć wniosek do sądu o wykreślenie spółki z rejestru.

Czy spółka mimo śmierci wspólnika może istnieć dalej?

Zgodnie z przepisem art. 64 § 1 kodeksu spółek handlowych pomimo śmierci wspólnika, spółka trwa nadal pomiędzy pozostałymi wspólnikami, jeżeli umowa spółki tak stanowi lub pozostali wspólnicy tak postanowią. Zgodnie z przywołanym wyżej przepisem, spółka mimo śmierci wspólnika będzie mogła trwać dalej, pomiędzy pozostałymi wspólnikami jeżeli:

  • umowa spółki tak stanowi (w umowie musi być zapis przewidujący, że spółka jawna nie ulega rozwiązaniu pomimo śmierci wspólnika) lub gdy;
  • pozostali wspólnicy niezwłocznie postanowią, że spółka, mimo śmierci wspólnika nie ulega rozwiązaniu (oczywiście ta druga sytuacja może nastąpić w przypadku, gdy umowa spółki jawnej nie zawiera zapisu dopuszczającego dalsze istnienie spółki. Postanowienie wspólników o dalszym istnieniu spółki powinno zostać sporządzone na piśmie, można także dokonać zmiany umowy spółki poprzez wpisanie do niej takiego zapisu).

Przeczytaj: Czym jest zakaz konkurencji w spółce jawnej?

Czy w razie śmierci wspólnika do spółki mogą wstąpić jego spadkobiercy?

W umowie spółki jawnej wspólnicy mogą postanowić, że w razie śmierci wspólnika spółka będzie dalej istniała, a jego spadkobiercy wstąpią w prawa zmarłego wspólnika. W takim przypadku spadkobiercy mogą stać się wspólnikami spółki jawnej. Jeżeli umowa spółki stanowi, że prawa jakie miał zmarły wspólnik, służą wszystkim spadkobiercom wspólnie, a nie zawiera w tym względzie szczególnych postanowień, wówczas do wykonywania tych praw spadkobiercy powinni wskazać spółce jedną osobę. Czynności dokonane przez pozostałych wspólników przed takim wskazaniem wiążą spadkobierców wspólnika.

Polecamy serwis Przedsiębiorca w sądzie

Umowa spółki jawnej nie zawierała żadnych postanowień odnoszących się do jej bytu w przypadku śmierci jednego ze wspólników. Czy w przypadku śmierci wspólnika spółka musi ulec rozwiązaniu? Nie. Mimo, iż jedną z przyczyn przewidzianą w kodeksie spółek handlowych uzasadniających rozwiązanie spółki jawnej jest śmierć wspólnika, to nie oznacza to od razu konieczności rozwiązani spółki nawet jeżeli umowa spółki nie zawiera w tym przedmiocie żadnych postanowień. Wystarczy, że pozostali wspólnicy spółki postanowią, że spółka trwa nadal pomiędzy nimi.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »