reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka jawna > Kiedy wspólnik spółki jawnej może żądać rozwiązania spółki?

Kiedy wspólnik spółki jawnej może żądać rozwiązania spółki?

Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują, że każdy wspólnik z ważnych powodów może żądać rozwiązania spółki jawnej. Jeżeli zajdą ważne powody ku rozwiązaniu spółki, wspólnik może złożyć do sądu pozew z żądaniem rozwiązania spółki, a spółka ulegnie rozwiązaniu wraz z uprawomocnieniem się wyroku sądowego wydanego w tej sprawie.

Kiedy wspólnik może żądać rozwiązania spółki jawnej?

Zgodnie z art. 63 § 1 kodeksu spółek handlowych każdy wspólnik może z ważnych powodów żądać rozwiązania spółki przez sąd. Zatem przesłanką jaką sąd bierze pod uwagę rozpoznając sprawę o rozwiązanie spółki jawnej jest konieczność aby w danym przypadku zachodziły ważne powody.

Co może być ważnym powodem uzasadniającym żądanie przez wspólnika rozwiązania spółki?

Przepisy kodeksu spółek handlowych nie określają w tym przypadku co należy rozumieć przez ważne powody. O tym czy w danym przypadku zachodzą ważne powody rozstrzyga sąd badając całokształt okoliczności sprawy. Ogólnie można mówić o okolicznościach uzasadniających rozwiązanie spółki, które mają charakter:

  • obiektywny (okoliczności te nie mają związku z żadnym wspólnikiem jak na przykład niemożność osiągnięcia przez spółkę zamierzonego celu, ciągłe ponoszenie przez spółkę strat) lub
  • subiektywny (związane są wprost z osobą danego wspólnika, przykładowo stała nieobecność wspólnika, który wyprowadził się z kraju i nie interesuje się losami spółki).

Przeczytaj także: Jaką wybrać firmę dla spółki jawnej

W każdy razie przyczynami uzasadniającymi rozwiązanie spółki będą okoliczności, które:

  • uniemożliwiają albo poważnie utrudniają dalszą działalność spółki,
  • powodują niecelowym lub bezprzedmiotowym dalsze istnienie spółki.

Wspólnicy nie mogą w umowie spółki pozbawić któregokolwiek ze wspólników prawa żądania rozwiązania spółki. W przypadku przyjęcia takiego rozwiązania, umowa spółki w tej części będzie nieważna.

Polecamy serwis Odszkodowania

Gdzie należy złożyć pozew?

Pozew o rozwiązanie spółki jawnej z ważnych powodów należy złożyć do sądu gospodarczego właściwego według siedziby spółki. Powodem jest wspólnik wnoszący pozew, jako pozwanych wskazać należy pozostałych wspólników spółki. W pozwie należy wnieść o rozwiązanie spółki zawartej między powodem a pozwanymi i wskazać w uzasadnieniu na ważne powody uzasadniające wydanie orzeczenia zgodnie z pozwem a także przedstawić wszystkie dowody w tej sprawie. Zgodnie z art. 29 pkt 1) ustawy koszty sądowe w sprawach cywilnych od pozwu w sprawie o rozwiązanie spółki pobiera się opłatę stałą w kwocie 2 000 zł.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wspólnicy nie mogą w umowie spółki pozbawić któregokolwiek ze wspólników prawa żądania rozwiązania spółki.
Wspólnicy nie mogą w umowie spółki pozbawić któregokolwiek ze wspólników prawa żądania rozwiązania spółki.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama