REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy wspólnik spółki jawnej może być zwolniony z konieczności udziału w stratach?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
O tym jaki udział przypada poszczególnym wspólnikom w wypracowanym przez spółkę zysku może rozstrzygać zawarta umowa spółki.
O tym jaki udział przypada poszczególnym wspólnikom w wypracowanym przez spółkę zysku może rozstrzygać zawarta umowa spółki.

REKLAMA

REKLAMA

Każdy wspólnik w spółce jawnej ma prawo do równego udziału w zyskach. Każdy wspólnik obowiązany jest także uczestniczyć w stratach w tym samym stosunku i to bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Jednak przepisy prawa dają możliwość zwolnienia wspólnika od udziału w stratach. Co należy zrobić by zwolnić wspólnika od udziału w startach?

Udział wspólników w zysku spółki jawnej

REKLAMA

O tym jaki udział przypada poszczególnym wspólnikom w wypracowanym przez spółkę zysku może rozstrzygać zawarta umowa spółki, bowiem tę kwestię ustawodawca pozwolił określić wspólnikom samodzielnie. Dopiero w braku umownego zapisu roczny zysk brutto wykazany w sprawozdaniu finansowym dzieli się pomiędzy wspólników po równo w myśl zasady określonej w art. 51 § 1 kodeksu spółek handlowych stanowiącej, że każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach. Warto jednak pamiętać że zasada "równości udziałów w spółce" może zostać określona w umowie spółki w inny sposób np. w nawiązaniu do wysokości wniesionych przez wspólników wkładów.

REKLAMA

Doktryna przyjmuje, że nie jest możliwe wyłączenie wspólnika od udziału w zyskach spółki – takie postanowienia były by sprzeczne z postanowieniami kodeksu spółek handlowych a także celem (zarobkowym) w jakim prowadzone jest przedsiębiorstwo – spółka jawna. Dopuszcza się jednak postanowienia w spółce, w myśl których zysk nie będzie dzielony między wspólników a przeznaczany na określony cel.

Udział wspólnika w stratach

Koniecznie przeczytaj: Jak zarejestrować spółkę jawną?

Czy wspólnik może zostać zwolniony z udziału w stratach?
W tym przypadku również warto zadbać o stosowny zapis w umowie, przy czym nie ma żadnych przeciwwskazań aby określonego wspólnika zwolnić z udziału w stratach spółki. Jeżeli jednak umowa spółki stwarza problemy interpretacyjne i budzi wątpliwości, wówczas zgodnie z art. 51 § 2 kodeksu spółek handlowych określony w umowie spółki udział wspólnika w zysku odnosić będzie się, także do jego udziału w strach.

Polecamy serwis Przedsiębiorca w firmie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwolnienie wspólnika od udziału w stratach
Jak wskazano powyżej umowa spółki może zwolnić wspólnika od udziału w stratach, warto podkreślić, że może to dotyczyć jedynie częściowego zwolnienia od udziału w stratach.

Umowa spółki jawnej zawiera zapis w myśl, którego wspólnik Adam Kowalski zostanie zwolniony od udziału w stratach spółki w ten sposób, że strata będzie mu przypisywana do momentu, w którym saldo konta kapitału wyniesie zero, wspólnik zatem nie będzie miał udziału biernego a jednocześnie będzie on pozbawiony udziału w zyskach. Czy zapis taki jest dozwolony?
Umowa spółki może zwolnić wspólnika od udziału w startach, jednak nie jest dopuszczalne pozbawienie wspólnika udziału w zyskach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA