reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka jawna > Kiedy wspólnik spółki jawnej może być zwolniony z konieczności udziału w stratach?

Kiedy wspólnik spółki jawnej może być zwolniony z konieczności udziału w stratach?

Każdy wspólnik w spółce jawnej ma prawo do równego udziału w zyskach. Każdy wspólnik obowiązany jest także uczestniczyć w stratach w tym samym stosunku i to bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Jednak przepisy prawa dają możliwość zwolnienia wspólnika od udziału w stratach. Co należy zrobić by zwolnić wspólnika od udziału w startach?

Udział wspólników w zysku spółki jawnej

O tym jaki udział przypada poszczególnym wspólnikom w wypracowanym przez spółkę zysku może rozstrzygać zawarta umowa spółki, bowiem tę kwestię ustawodawca pozwolił określić wspólnikom samodzielnie. Dopiero w braku umownego zapisu roczny zysk brutto wykazany w sprawozdaniu finansowym dzieli się pomiędzy wspólników po równo w myśl zasady określonej w art. 51 § 1 kodeksu spółek handlowych stanowiącej, że każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach. Warto jednak pamiętać że zasada "równości udziałów w spółce" może zostać określona w umowie spółki w inny sposób np. w nawiązaniu do wysokości wniesionych przez wspólników wkładów.

Doktryna przyjmuje, że nie jest możliwe wyłączenie wspólnika od udziału w zyskach spółki – takie postanowienia były by sprzeczne z postanowieniami kodeksu spółek handlowych a także celem (zarobkowym) w jakim prowadzone jest przedsiębiorstwo – spółka jawna. Dopuszcza się jednak postanowienia w spółce, w myśl których zysk nie będzie dzielony między wspólników a przeznaczany na określony cel.

Udział wspólnika w stratach

Koniecznie przeczytaj: Jak zarejestrować spółkę jawną?

Czy wspólnik może zostać zwolniony z udziału w stratach?
W tym przypadku również warto zadbać o stosowny zapis w umowie, przy czym nie ma żadnych przeciwwskazań aby określonego wspólnika zwolnić z udziału w stratach spółki. Jeżeli jednak umowa spółki stwarza problemy interpretacyjne i budzi wątpliwości, wówczas zgodnie z art. 51 § 2 kodeksu spółek handlowych określony w umowie spółki udział wspólnika w zysku odnosić będzie się, także do jego udziału w strach.

Polecamy serwis Przedsiębiorca w firmie

Zwolnienie wspólnika od udziału w stratach
Jak wskazano powyżej umowa spółki może zwolnić wspólnika od udziału w stratach, warto podkreślić, że może to dotyczyć jedynie częściowego zwolnienia od udziału w stratach.

Umowa spółki jawnej zawiera zapis w myśl, którego wspólnik Adam Kowalski zostanie zwolniony od udziału w stratach spółki w ten sposób, że strata będzie mu przypisywana do momentu, w którym saldo konta kapitału wyniesie zero, wspólnik zatem nie będzie miał udziału biernego a jednocześnie będzie on pozbawiony udziału w zyskach. Czy zapis taki jest dozwolony?
Umowa spółki może zwolnić wspólnika od udziału w startach, jednak nie jest dopuszczalne pozbawienie wspólnika udziału w zyskach.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

O tym jaki udział przypada poszczególnym wspólnikom w wypracowanym przez spółkę zysku może rozstrzygać zawarta umowa spółki.
O tym jaki udział przypada poszczególnym wspólnikom w wypracowanym przez spółkę zysku może rozstrzygać zawarta umowa spółki.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama