REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy spółka jawna powinna zostać rozwiązana?

Nie zawsze mimo zaistnienia przesłanek wspólnicy chcą zaprzestania działalności spółki.
Nie zawsze mimo zaistnienia przesłanek wspólnicy chcą zaprzestania działalności spółki.

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks spółek handlowych przewiduje sytuacje, w których spółka jawna powinna ulec rozwiązaniu. Dodatkowe okoliczności może przewidywać sama umowa spółki.

Przesłanki rozwiązania spółki

Kodeks spółek handlowych przewiduje kilka okoliczności, po zaistnieniu których powinno dojść do rozwiązania spółki jawnej.

REKLAMA

1) przyczyny przewidziane w umowie spółki,
Umowa spółki jawnej może przewidywać dodatkowe sytuacje, w których dochodzi do rozwiązania spółki. Najczęściej jest to- upływ czasu na jaki spółka została zawarta, lub osiągnięcie celu w jakim powstała (np. do wykonania określonych prac, po czym traci rację bytu).

2) jednomyślna uchwała wszystkich wspólników,
Wspólnicy nie muszą trwać w spółce- żadne prawo ich do tego nie zobowiązuje. Jeśli uznają, (z dowolnych przyczyn) że nie chcą już ze sobą współpracować- spółka ulega rozwiązaniu. Uchwała wymaga jednomyślności wszystkich wspólników- także tych, którzy zgodnie z umową spółki nie mają prawa prowadzenia jej spraw.

3) ogłoszenie upadłości spółki,
Ogłoszenie upadłości- zarówno likwidacyjne jak i z możliwością zawarcia układu może doprowadzić do rozwiązania spółki.

REKLAMA

4) śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości,
Spółki osobowe (w tym spółka jawna) są ściśle związane z osobami ich wspólników. W sytuacji, w której jeden z nich umiera lub ogłoszona jest jego upadłość (ta ma wpływ na zasadę ponoszenia przez niego odpowiedzialności za zobowiązania)- może uzasadniać rozwiązanie spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

5) wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika,
Jeśli spółka zawarta jest na czas nieokreślony- wspólnik może wypowiedzieć umowę spółki na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego. W przypadku wierzyciela dłużnika, może on wypowiedzieć umowę spółki jeżeli w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przeprowadzono bezskutecznie egzekucję z ruchomości wspólnika, wówczas jego wierzyciel, który na podstawie tytułu egzekucyjnego uzyskał zajęcie roszczeń służących wspólnikowi w przypadku jego wystąpienia lub rozwiązania spółki nawet gdy umowa spółki była zawarta na czas oznaczony

6) prawomocne orzeczenie sądu.
Każdy wspólnik może domagać się rozwiązania spółki przez sąd- muszą jednak zaistnieć ku temu ważne powody. Jeśli jednak przyczyny te dotyczą wyłącznie jednego wspólnika- sąd może orzec o jego wyłączeniu ze spółki (za spłatą jego udziału).

Porównaj: Co musi znaleźć się w umowie spółki jawnej?

Kiedy do rozwiązania spółki- mimo zaistnienia przesłanek nie musi dojść

Nie zawsze mimo zaistnienia przesłanek wspólnicy chcą zaprzestania działalności spółki.
W pierwszej kolejności dotyczy to przesłanek wynikających z umowy spółki- zgodnie bowiem z art. 59 spółkę uważa się za przedłużoną na czas nieoznaczony w przypadku, gdy pomimo istnienia przyczyn rozwiązania, przewidzianych w umowie, prowadzi ona swoją działalność za zgodą wszystkich wspólników (przedłużenie dorozumiane). Nie wymaga to zmiany umowy spółki.
Podobnie w przypadku niektórych innych przesłanek- stanowisko wspólników może przesądzić o tym, że spółka nadal będzie funkcjonować. W szczególności dotyczy to:

  •  śmierci lub upadłości wspólnika
  •  wypowiedzenia umowy przez wspólnika
  •  wypowiedzenia umowy przez wierzyciela niewypłacalnego wspólnika

Pomimo powyższych okoliczności, spółka trwa nadal pomiędzy pozostałymi wspólnikami, jeżeli umowa spółki tak stanowi lub pozostali wspólnicy tak postanowią.
Uzgodnienie takie powinno w przypadku śmierci lub ogłoszenia upadłości nastąpić niezwłocznie, a w przypadku wypowiedzenia – przed upływem terminu wypowiedzenia (co do zasady 6 miesięcy- choć umowa spółki może przewidywać krótszy termin. 

W przeciwnym razie spadkobierca, syndyk lub wspólnik, który wypowiedział umowę spółki, a także jego wierzyciel, mogą domagać się przeprowadzenia likwidacji.

Zobacz serwis: Kto reprezentuje spółkę cywilną?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA