REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak pozbawić wspólnika spółki jawnej możliwości działania?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Należy pamiętać, że pozbawienie prawa reprezentowania spółki na mocy orzeczenia sądowego może nastąpić jedynie z ważnych powodów.
Należy pamiętać, że pozbawienie prawa reprezentowania spółki na mocy orzeczenia sądowego może nastąpić jedynie z ważnych powodów.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W spółce jawnej każdy wspólnik ma prawo reprezentować spółkę. Jeżeli wspólnicy nie pozbawią wspólnika tego prawa w umowie – zostaje tylko jedna możliwość aby pozbawić wspólnika prawa reprezentacji – droga postępowania sądowego.

REKLAMA

Przepisy kodeksu spółek handlowych przyznają prawo reprezentacja spółki każdemu wspólnikowi spółki jawnej. Prawo to obejmuje uprawnienie do składania oświadczeń woli i dokonywania czynności prawnych w stosunkach zewnętrznych ze skutkiem dla spółki a także prawo do wykonywania wszelkich czynności sądowych i pozasądowych spółki. Zatem jeżeli wspólnicy w umowie spółki nie wprowadzą zapisu o pozbawieniu prawa reprezentacji w stosunku do danego wspólnika, na późniejszym etapie pozbawienie tego prawa może być znacznie utrudnione. Jeżeli zatem już na początku - na etapie tworzenia umowy spółki – wspólnicy zadecydują, że prawo reprezentacji powinno przysługiwać tylko określonym wspólnikom warto wprowadzić do umowy odpowiedni zapis.

REKLAMA

Jako przykład zapisu pozbawiającego wspólnika prawa reprezentacji jaki można zawrzeć w umowie spółki jawnej można wskazać poniższe sformułowanie:
- Wspólnicy Jan Kowalski i Adam Nowak nie mają prawa reprezentacji.
Dopuszczalna jest też inna forma postanowienia pozbawiającego wspólników prawa reprezentacji - poprzez wskazanie, którym wspólnikom przysługuje prawo reprezentacji:
- Prawo reprezentowania spółki przysługuje wspólnikom Janinie Kowalskiej i Annie Nowak.

Porównaj: Czym są dobre praktyki spółek publicznych?

Pozbawienie prawa reprezentacji poprzez wprowadzenie stosownych zapisów w pierwotnym brzmieniu mowy spółki jawnej stanowi najprostszy sposób pozbawienia danego wspólnika możliwości składania w imieniu spółki oświadczeń woli, podpisywania w imieniu spółki umów a także dokonywania czynności sądowych i pozasądowych. Po zawarciu umowy spółki jawnej, w trakcie jej trwania, istnieją dwie możliwości pozbawienia wspólnika prawa reprezentacji:

 • zmiana umowy;
 • wystąpienie na drogę sądową.

Pierwszy ze sposobów - zmiana umowy spółki, wymaga zgodnie z postanowieniami art. 9 Kodeksu spółek handlowych zgody wszystkich wspólników, chyba że umowa stanowi inaczej. Druga możliwość jest w znacznie trudniejsza ponieważ wymaga wystąpienia na drogę sądową, a uzyskanie korzystnego wyroku w tym przedmiocie zależy od spełnienia przesłanki jaką jest istnienie ważnych powodów przemawiających za pozbawieniem wspólnika prawa reprezentacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Leasing

Kiedy jest dopuszczalne sądowe wyłączenie wspólnika?

Należy pamiętać, że pozbawienie prawa reprezentowania spółki na mocy orzeczenia sądowego może nastąpić jedynie z ważnych powodów. Do ważnych powodów zaliczyć możemy wszelkie okoliczności dotyczące wspólnika, które powodują, że nie może on reprezentować spółki bez uszczerbku dla jej interesu. Do okoliczności takich zaliczyć można: chorobę psychiczną, nieudolność, brak należytej dbałości o interesy spółki, nieuczciwość względem kontrahentów, która naraża na szwank reputację spółki a także inne okoliczności, które nie leżą po stronie wspólnika. Do tych drugich, które nie leża po stronie wspólnika zaliczyć można zaistnienie sytuacji gdy dalsza reprezentacja spółki przez wspólnika nie daje się pogodzić z jej interesami np. z uwagi na zmianę profilu działalności czy też ekspansję spółki na nowe rynki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA