REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto reprezentuje spółkę jawną?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Co do zasady, przepisy kodeksu spółek handlowych określają, że prawo do reprezentowania spółki jawnej ma każdy wspólnik.
Co do zasady, przepisy kodeksu spółek handlowych określają, że prawo do reprezentowania spółki jawnej ma każdy wspólnik.

REKLAMA

REKLAMA

W spółce jawnej będącej spółką osobową prowadzącą przedsiębiorstwo pod własną firmą każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami i ze spółką, ale czy również każdy wspólnik ma prawo podpisywać w imieniu spółki umowy?

Czym jest reprezentacja?

Reprezentacja spółki obejmuje prawo do składania oświadczeń woli i dokonywania czynności prawnych w stosunkach zewnętrznych ze skutkiem dla spółki. Przepisy kodeksu spółek handlowych określają, że prawo do reprezentacji obejmuje prawo do wszelkich czynności sądowych i pozasądowych spółki.

REKLAMA

Kto ma prawo reprezentować spółkę jawną?

REKLAMA

Co do zasady, przepisy kodeksu spółek handlowych określają, że prawo do reprezentowania spółki jawnej ma każdy wspólnik. Oznacza to, że umocowanie wspólników do reprezentacji spółki jawnej wynika wprost z ustawy (przedstawicielstwo ustawowe).

Przykład czynności wchodzących w zakres reprezentacji:
Wspólnik spółki jawnej nie pozbawiony prawa reprezentacji podpisuje w imieniu spółki umowę na podstawie której spółka zobowiązała się wykonać roboty budowlane, wypowiada umowę najmu nieruchomości, występuje w imieniu spółki w sądzie w postępowaniach sądowych, w także przed organami w postępowaniach administracyjnych, składa w imieniu spółki oświadczenia woli.

Porównaj: Uprawnienia wspólników spółki jawnej

Czy wspólnik posiadający prawo reprezentowania spółki jawnej musi mieć pełnomocnictwo?

Nie. Co już wskazano powyżej prawo reprezentacji spółki jawnej przez wspólników co do zasady wynika z przepisów ustawy. Wobec ustawowego umocowania wspólnika, dodatkowe pełnomocnictwo od spółki nie jest potrzebne. Niemniej wspólnik występujący w imieniu spółki jawnej powinien wykazać swoje umocowanie do działania w imieniu i na rzecz spółki. Potwierdzeniem tego umocowania jest aktualny odpis z rejestru przedsiębiorców (rejestr przedsiębiorców KRS). Wspólnicy uprawnieni do reprezentacji oraz sposób reprezentacji spółki jawnej są wskazane w dziale 2 rejestru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Umowy

Czy można pozbawić wspólnika prawa reprezentacji?

Tak. Już na etapie konstruowania umowy spółki jawnej można wprowadzić zapis w myśl którego prawo do reprezentacji danego wspólnika zostanie wyłączone. Jeżeli chcemy zaś jedynie ograniczyć prawo reprezentacji wspólnika możemy w umowie spółki jawnej wprowadzić wymóg łącznej reprezentacji spółki z innym wspólnikiem lub też prokurentem. Strony mogą również później, po zawarciu umowy spółki jawnej, zadecydować o pozbawieniu prawa reprezentacji w stosunku do danego wspólnika – w celu tym potrzebna jest zgoda wszystkich wspólników. W przypadku braku zgody wszystkich wspólników, wspólnik może zostać pozbawiony prawa reprezentacji jedynie z ważnych powodów na mocy prawomocnego orzeczenia sądu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA