REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaką wybrać firmę dla spółki jawnej?

Firmę w spółce jawnej należy wybrać zanim podpisana zostanie umowa spółki. Firma jest bowiem koniecznym elementem umowy spółki.
Firmę w spółce jawnej należy wybrać zanim podpisana zostanie umowa spółki. Firma jest bowiem koniecznym elementem umowy spółki.

REKLAMA

REKLAMA

To firmą posługuje się spółka jawna w obrocie gospodarczym i po firmie jej działalność będzie identyfikowana przez inne podmioty, dlatego zakładając spółkę jawną warto zadbać o to by jej brzmienie wywoływało pozytywne skojarzenia i by mogło być łatwo rozpoznawane na rynku. Niestety wyboru firmy spółki jawnej nie zawsze można dokonać w sposób całkowicie dowolny.

Czym jest firma?

Warto pamiętać, że prawnicze znaczenie pojęcia firmy odbiega od tego, potocznie przyjętego. O ile w języku potocznym pod pojęciem prowadzenia, posiadania firmy rozumie się posiadanie własnej działalności czy przedsiębiorstwa, o tyle w języku prawniczym oznacza po prostu nazwę pod jaką jest prowadzona działalność gospodarczą i która to nazwa podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego. Jednak wybór nazwy – firmy dla prowadzonej działalności nie jest prosty – prawo w tym zakresie przewiduje liczne obwarowania, różne dla różnych form prowadzenia działalności gospodarczej. Również w przypadku gdy przedsiębiorstwo prowadzone jest w formie spółki jawnej, oznaczenie w obrocie tego przedsiębiorstw – czyli firmy – musi spełniać określone wymagania.

REKLAMA

Firma spółki jawnej

Firmę w spółce jawnej należy wybrać zanim podpisana zostanie umowa spółki. Firma jest bowiem koniecznym elementem umowy spółki.

Firma spełnia podobną funkcję jak nazwisko osoby fizycznej, i tak samo jak w przypadku nazwiska – nie często można mieć wpływ na jego brzmienie. Bowiem w przypadku firmy spółki jawnej ustawodawca zadecydował, że powinna ona zawierać nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko albo firmę (nazwę) jednego albo kilku wspólników oraz dodatkowe oznaczenie “spółka jawna”. Przy czym w obrocie dopuszczalne jest także używanie skrótu “sp.j.” Wybór firmy jest ważny również z tego względu, że spółka będzie zobowiązana używać wybranej firmy przy wielu okazjach np. w pisemnych oświadczeniach spółki składanych innym osobom, umowach, ofertach jak i w sądzie.

Przeczytaj koniecznie Jak rozliczyć wspólników w delegacji?

Czy można w firmie zawrzeć dodatkowy element, oprócz nazwiska wspólnika?

Można stwierdzić, że poza obowiązkowymi elementami, jakie zawierać musi każda firma spółki jawnej, można w firmie zamieścić także dodatkowe oznaczenia, jednak należy pamiętać aby dane te były prawdziwe i nie wprowadzała w błąd. Z pewnością dopuszczalnymi dodatkami do elementów obligatoryjnych firmy będą: oznaczenia mające na celu bliższe oznaczenie wspólników lub przedsiębiorstwa spółki, imiona wspólników, informacje o przedmiocie działalności spółki, zawodzie wspólników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Mała firma

Przyszli wspólnicy spółki jawnej zadecydowali, że nazwa ich firmy (firma) nie będzie zawierała nazwiska żadnego ze wspólników. Wspólnicy zdecydowali się nadać prowadzonej przez siebie działalności nazwę, która ich zdaniem jest bardziej chwytliwa i lepiej oddaje przedmiot wykonywanej działalności tj. “Szybki Remont w Warszawie i okolicach”. Czy taka firma zostanie wpisana do KRS? Nie. Firma spółki jawnej powinna zawierać nazwisko choćby jednego wspólnika oraz znaczenie “spółka jawna”, w przeciwnym razie nie będzie możliwe wpisanie jej do rejestru przedsiębiorców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA