reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka jawna > Jaką wybrać firmę dla spółki jawnej?

Jaką wybrać firmę dla spółki jawnej?

To firmą posługuje się spółka jawna w obrocie gospodarczym i po firmie jej działalność będzie identyfikowana przez inne podmioty, dlatego zakładając spółkę jawną warto zadbać o to by jej brzmienie wywoływało pozytywne skojarzenia i by mogło być łatwo rozpoznawane na rynku. Niestety wyboru firmy spółki jawnej nie zawsze można dokonać w sposób całkowicie dowolny.

Czym jest firma?

Warto pamiętać, że prawnicze znaczenie pojęcia firmy odbiega od tego, potocznie przyjętego. O ile w języku potocznym pod pojęciem prowadzenia, posiadania firmy rozumie się posiadanie własnej działalności czy przedsiębiorstwa, o tyle w języku prawniczym oznacza po prostu nazwę pod jaką jest prowadzona działalność gospodarczą i która to nazwa podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego. Jednak wybór nazwy – firmy dla prowadzonej działalności nie jest prosty – prawo w tym zakresie przewiduje liczne obwarowania, różne dla różnych form prowadzenia działalności gospodarczej. Również w przypadku gdy przedsiębiorstwo prowadzone jest w formie spółki jawnej, oznaczenie w obrocie tego przedsiębiorstw – czyli firmy – musi spełniać określone wymagania.

Firma spółki jawnej

Firmę w spółce jawnej należy wybrać zanim podpisana zostanie umowa spółki. Firma jest bowiem koniecznym elementem umowy spółki.

Firma spełnia podobną funkcję jak nazwisko osoby fizycznej, i tak samo jak w przypadku nazwiska – nie często można mieć wpływ na jego brzmienie. Bowiem w przypadku firmy spółki jawnej ustawodawca zadecydował, że powinna ona zawierać nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko albo firmę (nazwę) jednego albo kilku wspólników oraz dodatkowe oznaczenie “spółka jawna”. Przy czym w obrocie dopuszczalne jest także używanie skrótu “sp.j.” Wybór firmy jest ważny również z tego względu, że spółka będzie zobowiązana używać wybranej firmy przy wielu okazjach np. w pisemnych oświadczeniach spółki składanych innym osobom, umowach, ofertach jak i w sądzie.

Przeczytaj koniecznie Jak rozliczyć wspólników w delegacji?

Czy można w firmie zawrzeć dodatkowy element, oprócz nazwiska wspólnika?

Można stwierdzić, że poza obowiązkowymi elementami, jakie zawierać musi każda firma spółki jawnej, można w firmie zamieścić także dodatkowe oznaczenia, jednak należy pamiętać aby dane te były prawdziwe i nie wprowadzała w błąd. Z pewnością dopuszczalnymi dodatkami do elementów obligatoryjnych firmy będą: oznaczenia mające na celu bliższe oznaczenie wspólników lub przedsiębiorstwa spółki, imiona wspólników, informacje o przedmiocie działalności spółki, zawodzie wspólników.

Polecamy serwis Mała firma

Przyszli wspólnicy spółki jawnej zadecydowali, że nazwa ich firmy (firma) nie będzie zawierała nazwiska żadnego ze wspólników. Wspólnicy zdecydowali się nadać prowadzonej przez siebie działalności nazwę, która ich zdaniem jest bardziej chwytliwa i lepiej oddaje przedmiot wykonywanej działalności tj. “Szybki Remont w Warszawie i okolicach”. Czy taka firma zostanie wpisana do KRS? Nie. Firma spółki jawnej powinna zawierać nazwisko choćby jednego wspólnika oraz znaczenie “spółka jawna”, w przeciwnym razie nie będzie możliwe wpisanie jej do rejestru przedsiębiorców.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama