REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co powinieneś wiedzieć będąc kontrahentem spółki jawnej?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
O ile postanowienia umowy spółki jawnej nie stanowią inaczej, każdy wspólnik ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki.
O ile postanowienia umowy spółki jawnej nie stanowią inaczej, każdy wspólnik ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki.

REKLAMA

REKLAMA

Każdy kto prowadzi działalność gospodarczą wie, że wybór dobrego kontrahenta może oznaczać połowę drogi do sukcesu. Kiedy kontrahent nie wywiązuje się z zawartej umowy, wówczas dobrze skonstruowana umowa i fachowa pomoc prawna pomogą w walce, ale co w przypadku, gdy zawieramy umowę z osobą nie umocowaną do działania w imieniu spółki, na jaką pomoc możemy liczyć w takim przypadku, jak ustrzec się takich sytuacji? Z pewnością warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę zawierając umowę ze spółką jawną.

Kto działa za spółkę jawną?

Co do zasady każdy wspólnik ma prawo reprezentować spółkę jawną, przy czym prawo to dotyczy wszystkich czynności sądowych i pozasądowych spółki. Reprezentacja spółki obejmuje prawo do składania oświadczeń woli i dokonywania czynności prawnych w stosunkach zewnętrznych ze skutkiem dla spółki i nie może być utożsamiana z prowadzeniem spraw spółki. Bowiem prowadzenie spraw spółki obejmuje wszelkie czynności, które zmierzają do realizacji celu spółki, czyli właśnie prowadzenia działalności gospodarczej, z wyjątkiem reprezentacji spółki, jak na przykład prowadzenie księgowości spółki.

REKLAMA

Kto może prowadzić sprawy spółki jawnej?

O ile postanowienia umowy spółki jawnej nie stanowią inaczej, każdy wspólnik ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki. Umowa może zawierać odmienne postanowienia jednak nie jest dopuszczalne powierzenie prowadzenia spraw spółki osobom trzecim z wyłączeniem wszystkich wspólników.

Przeczytaj również: Czy zakaz konkurencji obowiązuje wspólników spółki z o.o.?

Komu przysługuje prawo reprezentacji?

Również prawo reprezentacji spółki jawnej, co wyżej zaznaczono co do zasady przysługuje każdemu wspólnikowi. Jednak odnośnie prawa reprezentacji umowa spółki może zawierać inne postanowienia, takie jak:

  • wyłączenie prawa reprezentacji w stosunku do określonego wspólnika, albo
  • ograniczenie prawa reprezentacji poprzez wprowadzenie wymogu łącznej reprezentacji z innym wspólnikiem lub prokurentem spółki.

W przypadku zawierania umowy z osobą działającą w imieniu spółki jawnej należy upewnić się, że przysługuje jej prawo reprezentacji spółki i czy nie zostało ono ograniczone przez wprowadzenie wymogu reprezentacji łącznej z innym wspólnikiem lub prokurentem spółki. Informację o osobach uprawnionych do reprezentacji a także o sposobie reprezentacji spółki ujawnione są w dziale drugim rejestru Krajowego Rejestru Sądowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Spółki

Kiedy kontrahent jest chroniony?

REKLAMA

Częstokroć zdarza się, że wspólnicy dokonują wewnętrznych podziałów zadań i kompetencji określając odpowiedzialność określonego wspólnika za dany dział. Wspólnicy dochodzą do wniosku, że w danej dziedzinie spółka będzie reprezentowana wyłącznie przez tego wspólnika. W świetle prawa takie postanowienia nie odnoszą jednak skutku wobec osób trzecich, bowiem stanowiłyby ograniczenie reprezentacji, a przepis art. art. 29 § 3 kodeksu spółek handlowych stanowi, że prawa reprezentacji nie można ograniczyć ze skutkiem wobec osób trzecich.

W spółce jawnej X każdy wspólnik ma prawo reprezentacji spółki – informacja taka wynika z aktualnego odpisu KRS. Jednak wspólnicy, z uwagi na złożoność podejmowanych przez spółkę czynności podzielili się zadaniami wchodzącymi w zakres reprezentacji i postanowili, że wspólnikiem uprawnionym do podpisywanie umów w zakresie zakupu określonych produktów będzie wyłącznie wspólnik Jan Kowalski. Wspólnik Adam Nowak postanowił korzystając z nadarzającej się okazji dokonać transakcji ze stałym kontrahentem spółki, który jednak wiedząc dobrze, że uprawnionym do tego rodzaju czynności jest wspólnik Jan Kowalki, obawiał się, że zawarta umowa nie będzie skuteczna. Czy obawy kontrahenta spółki są uzasadnione?
Nie. W spółce prawo reprezentacji przysługuje każdemu wspólnikowi, a zgodnie z art. 29 § 3 prawa reprezentowania spółki nie można ograniczyć ze skutkiem wobec osób trzecich.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA