REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co powinieneś wiedzieć będąc kontrahentem spółki jawnej?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
O ile postanowienia umowy spółki jawnej nie stanowią inaczej, każdy wspólnik ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki.
O ile postanowienia umowy spółki jawnej nie stanowią inaczej, każdy wspólnik ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki.

REKLAMA

REKLAMA

Każdy kto prowadzi działalność gospodarczą wie, że wybór dobrego kontrahenta może oznaczać połowę drogi do sukcesu. Kiedy kontrahent nie wywiązuje się z zawartej umowy, wówczas dobrze skonstruowana umowa i fachowa pomoc prawna pomogą w walce, ale co w przypadku, gdy zawieramy umowę z osobą nie umocowaną do działania w imieniu spółki, na jaką pomoc możemy liczyć w takim przypadku, jak ustrzec się takich sytuacji? Z pewnością warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę zawierając umowę ze spółką jawną.

Kto działa za spółkę jawną?

Co do zasady każdy wspólnik ma prawo reprezentować spółkę jawną, przy czym prawo to dotyczy wszystkich czynności sądowych i pozasądowych spółki. Reprezentacja spółki obejmuje prawo do składania oświadczeń woli i dokonywania czynności prawnych w stosunkach zewnętrznych ze skutkiem dla spółki i nie może być utożsamiana z prowadzeniem spraw spółki. Bowiem prowadzenie spraw spółki obejmuje wszelkie czynności, które zmierzają do realizacji celu spółki, czyli właśnie prowadzenia działalności gospodarczej, z wyjątkiem reprezentacji spółki, jak na przykład prowadzenie księgowości spółki.

REKLAMA

Kto może prowadzić sprawy spółki jawnej?

O ile postanowienia umowy spółki jawnej nie stanowią inaczej, każdy wspólnik ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki. Umowa może zawierać odmienne postanowienia jednak nie jest dopuszczalne powierzenie prowadzenia spraw spółki osobom trzecim z wyłączeniem wszystkich wspólników.

Przeczytaj również: Czy zakaz konkurencji obowiązuje wspólników spółki z o.o.?

Komu przysługuje prawo reprezentacji?

Również prawo reprezentacji spółki jawnej, co wyżej zaznaczono co do zasady przysługuje każdemu wspólnikowi. Jednak odnośnie prawa reprezentacji umowa spółki może zawierać inne postanowienia, takie jak:

 • wyłączenie prawa reprezentacji w stosunku do określonego wspólnika, albo
 • ograniczenie prawa reprezentacji poprzez wprowadzenie wymogu łącznej reprezentacji z innym wspólnikiem lub prokurentem spółki.

W przypadku zawierania umowy z osobą działającą w imieniu spółki jawnej należy upewnić się, że przysługuje jej prawo reprezentacji spółki i czy nie zostało ono ograniczone przez wprowadzenie wymogu reprezentacji łącznej z innym wspólnikiem lub prokurentem spółki. Informację o osobach uprawnionych do reprezentacji a także o sposobie reprezentacji spółki ujawnione są w dziale drugim rejestru Krajowego Rejestru Sądowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Spółki

Kiedy kontrahent jest chroniony?

REKLAMA

Częstokroć zdarza się, że wspólnicy dokonują wewnętrznych podziałów zadań i kompetencji określając odpowiedzialność określonego wspólnika za dany dział. Wspólnicy dochodzą do wniosku, że w danej dziedzinie spółka będzie reprezentowana wyłącznie przez tego wspólnika. W świetle prawa takie postanowienia nie odnoszą jednak skutku wobec osób trzecich, bowiem stanowiłyby ograniczenie reprezentacji, a przepis art. art. 29 § 3 kodeksu spółek handlowych stanowi, że prawa reprezentacji nie można ograniczyć ze skutkiem wobec osób trzecich.

W spółce jawnej X każdy wspólnik ma prawo reprezentacji spółki – informacja taka wynika z aktualnego odpisu KRS. Jednak wspólnicy, z uwagi na złożoność podejmowanych przez spółkę czynności podzielili się zadaniami wchodzącymi w zakres reprezentacji i postanowili, że wspólnikiem uprawnionym do podpisywanie umów w zakresie zakupu określonych produktów będzie wyłącznie wspólnik Jan Kowalski. Wspólnik Adam Nowak postanowił korzystając z nadarzającej się okazji dokonać transakcji ze stałym kontrahentem spółki, który jednak wiedząc dobrze, że uprawnionym do tego rodzaju czynności jest wspólnik Jan Kowalki, obawiał się, że zawarta umowa nie będzie skuteczna. Czy obawy kontrahenta spółki są uzasadnione?
Nie. W spółce prawo reprezentacji przysługuje każdemu wspólnikowi, a zgodnie z art. 29 § 3 prawa reprezentowania spółki nie można ograniczyć ze skutkiem wobec osób trzecich.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA

  Szynka ze zmodyfikowanej genetycznie świni już za kilka lat?

  Dzięki edycji genów metodą CRISPR udało się uzyskać świnie odporne na zespół rozrodczo-oddechowy, chorobę powodującą wielkie straty w hodowli – informuje „The CRISPR Journal”.

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra. Wartość naszych złóż to 127 miliardów USD

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra, tak wynika z danych United States Geological Survey. Według aktualnych cen wartość naszych złóż rud srebra wynosi około 127 miliardów USD. Złoża szacuje się na 170 tys. ton. KGHM jest jednym z liderów światowego wydobycia srebra.

  Prawo do odłączenia, czyli czas na europejskie Porozumienie o cyfryzacji

  Prawo do odłączenia jest jednym z elementów europejskiego Porozumienia o cyfryzacji. Wypracowanie katalogu dobrych praktyk w zakresie transformacji cyfrowej w miejscu pracy oraz przygotowanie do wdrożenia Porozumienia Ramowego Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji na poziomie krajowym to główne cele projektu EFAD przygotowującego do procesu transformacji cyfrowej rynku pracy.

  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  REKLAMA

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  REKLAMA