Czy zakaz konkurencji obowiązuje wspólników spółki z o.o.?

REKLAMA
REKLAMA
W przeciwieństwie do spółek osobowych (np. jawnej, partnerskiej, komandytowej), wspólników spółek z ograniczoną odpowiedzialnością nie wiąże ustawowy zakaz konkurencji. Ustawodawca zakaz taki sprecyzował jedynie odnośnie członków władz spółki.
REKLAMA
Otóż członkowie zarządu spółki z o.o. nie mogą:
• zajmować się interesami konkurencyjnymi
• uczestniczyć w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej,
• uczestniczyć w konkurencyjnej osobie prawnej jako członek władz
• posiadać w konkurencyjnej spółce kapitałowej co najmniej 10% udziałów lub akcji albo prawa do powołania co najmniej jednego członka zarządu
Polecamy: serwis Podatki osobiste
REKLAMA
Spośród wszystkich tych zakazów najmniej jednoznaczny jest zakaz zajmowania się interesami konkurencyjnymi. Jego naruszenie następuje także wtedy, gdy członek zarządu nie uczestniczy formalnie w konkurencyjnej spółce i nie działa czynnie, bezpośrednio, ale interesami konkurencyjnymi zajmuje się przez kogoś innego.
Co więcej, zakazane jest, by członek zarządu udzielał pomocy konkurencyjnemu podmiotowi, wspierał go swą radą, wspomagał jego sprzedaż. Wśród prawników dominuje pogląd, że naruszeniem zakazu konkurencji jest samo doradztwo podmiotowi, który ma interesy konkurencyjne.
Profesjonalny menedżer winien liczyć się z odpowiedzialnością za powierzone mu informacje dotyczące spółki i powinien dochować wszelkiej staranności, by przez jego działanie nie doszło do ujawnienia informacji konkurencji, przez co straciłby zaufanie wspólników „swojej” spółki. Dlatego odpowiedzialność za naruszenie zakazu konkurencji jest bardzo poważna.
Przede wszystkim, nielojalny członek zarządu może być odwołany z funkcji. Jeśli jest on także wspólnikiem spółki, dopuścić należy możliwość skierowania przeciwko niemu pozwu o wyłączenie ze spółki, który doprowadzi do „pozbawienia” go udziałów w spółce.
Ponadto, za naruszenie zakazu konkurencji mogą być wyciągnięte konsekwencje finansowe. Spółka może żądać od takiej osoby naprawienia szkody wyrządzonej naruszeniem zakazu konkurencji.
Polecamy: serwis Urząd skarbowy
Zgodnie bowiem z przepisami Kodeksu spółek handlowych członek zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej oraz likwidator odpowiada wobec spółki za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy spółki (chyba że nie ponosi winy). Działaniem sprzecznym z prawem jest m. in. naruszenie obowiązującego członka zarządu zakazu konkurencji.
REKLAMA
REKLAMA