REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy zakaz konkurencji obowiązuje wspólników spółki z o.o.?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Za naruszenie zakazu konkurencji mogą być wyciągnięte konsekwencje finansowe.
Za naruszenie zakazu konkurencji mogą być wyciągnięte konsekwencje finansowe.

REKLAMA

REKLAMA

Według statystyk, jedną z najczęściej wybieranych form prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspólnicy takich spółek niejednokrotnie zastanawiają się, czy posiadając nawet niewielką ilość udziałów w spółce z o.o. są oni zobowiązani do przestrzegania zakazu konkurencji.

W przeciwieństwie do spółek osobowych (np. jawnej, partnerskiej, komandytowej), wspólników spółek z ograniczoną odpowiedzialnością nie wiąże ustawowy zakaz konkurencji. Ustawodawca zakaz taki sprecyzował jedynie odnośnie członków władz spółki.

REKLAMA

Otóż członkowie zarządu spółki z o.o. nie mogą:
• zajmować się interesami konkurencyjnymi
• uczestniczyć w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej,
• uczestniczyć w konkurencyjnej osobie prawnej jako członek władz
• posiadać w konkurencyjnej spółce kapitałowej co najmniej 10% udziałów lub akcji albo prawa do powołania co najmniej jednego członka zarządu

Polecamy: serwis Podatki osobiste

REKLAMA

Spośród wszystkich tych zakazów najmniej jednoznaczny jest zakaz zajmowania się interesami konkurencyjnymi. Jego naruszenie następuje także wtedy, gdy członek zarządu nie uczestniczy formalnie w konkurencyjnej spółce i nie działa czynnie, bezpośrednio, ale interesami konkurencyjnymi zajmuje się przez kogoś innego.

Co więcej, zakazane jest, by członek zarządu udzielał pomocy konkurencyjnemu podmiotowi, wspierał go swą radą, wspomagał jego sprzedaż. Wśród prawników dominuje pogląd, że naruszeniem zakazu konkurencji jest samo doradztwo podmiotowi, który ma interesy konkurencyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Profesjonalny menedżer winien liczyć się z odpowiedzialnością za powierzone mu informacje dotyczące spółki i powinien dochować wszelkiej staranności, by przez jego działanie nie doszło do ujawnienia informacji konkurencji, przez co straciłby zaufanie wspólników „swojej” spółki. Dlatego odpowiedzialność za naruszenie zakazu konkurencji jest bardzo poważna. 

Przede wszystkim, nielojalny członek zarządu może być odwołany z funkcji. Jeśli jest on także wspólnikiem spółki, dopuścić należy możliwość skierowania przeciwko niemu pozwu o wyłączenie ze spółki, który doprowadzi do „pozbawienia” go udziałów w spółce.

Ponadto, za naruszenie zakazu konkurencji mogą być wyciągnięte konsekwencje finansowe. Spółka może żądać od takiej osoby naprawienia szkody wyrządzonej naruszeniem zakazu konkurencji.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Zgodnie bowiem z przepisami Kodeksu spółek handlowych członek zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej oraz likwidator odpowiada wobec spółki za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy spółki (chyba że nie ponosi winy). Działaniem sprzecznym z prawem jest m. in. naruszenie obowiązującego członka zarządu zakazu konkurencji.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

REKLAMA

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

REKLAMA

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

REKLAMA