REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy zakaz konkurencji obowiązuje wspólników spółki z o.o.?

Za naruszenie zakazu konkurencji mogą być wyciągnięte konsekwencje finansowe.
Za naruszenie zakazu konkurencji mogą być wyciągnięte konsekwencje finansowe.

REKLAMA

REKLAMA

Według statystyk, jedną z najczęściej wybieranych form prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspólnicy takich spółek niejednokrotnie zastanawiają się, czy posiadając nawet niewielką ilość udziałów w spółce z o.o. są oni zobowiązani do przestrzegania zakazu konkurencji.

W przeciwieństwie do spółek osobowych (np. jawnej, partnerskiej, komandytowej), wspólników spółek z ograniczoną odpowiedzialnością nie wiąże ustawowy zakaz konkurencji. Ustawodawca zakaz taki sprecyzował jedynie odnośnie członków władz spółki.

REKLAMA

Otóż członkowie zarządu spółki z o.o. nie mogą:
• zajmować się interesami konkurencyjnymi
• uczestniczyć w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej,
• uczestniczyć w konkurencyjnej osobie prawnej jako członek władz
• posiadać w konkurencyjnej spółce kapitałowej co najmniej 10% udziałów lub akcji albo prawa do powołania co najmniej jednego członka zarządu

Polecamy: serwis Podatki osobiste

REKLAMA

Spośród wszystkich tych zakazów najmniej jednoznaczny jest zakaz zajmowania się interesami konkurencyjnymi. Jego naruszenie następuje także wtedy, gdy członek zarządu nie uczestniczy formalnie w konkurencyjnej spółce i nie działa czynnie, bezpośrednio, ale interesami konkurencyjnymi zajmuje się przez kogoś innego.

Co więcej, zakazane jest, by członek zarządu udzielał pomocy konkurencyjnemu podmiotowi, wspierał go swą radą, wspomagał jego sprzedaż. Wśród prawników dominuje pogląd, że naruszeniem zakazu konkurencji jest samo doradztwo podmiotowi, który ma interesy konkurencyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Profesjonalny menedżer winien liczyć się z odpowiedzialnością za powierzone mu informacje dotyczące spółki i powinien dochować wszelkiej staranności, by przez jego działanie nie doszło do ujawnienia informacji konkurencji, przez co straciłby zaufanie wspólników „swojej” spółki. Dlatego odpowiedzialność za naruszenie zakazu konkurencji jest bardzo poważna. 

Przede wszystkim, nielojalny członek zarządu może być odwołany z funkcji. Jeśli jest on także wspólnikiem spółki, dopuścić należy możliwość skierowania przeciwko niemu pozwu o wyłączenie ze spółki, który doprowadzi do „pozbawienia” go udziałów w spółce.

Ponadto, za naruszenie zakazu konkurencji mogą być wyciągnięte konsekwencje finansowe. Spółka może żądać od takiej osoby naprawienia szkody wyrządzonej naruszeniem zakazu konkurencji.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Zgodnie bowiem z przepisami Kodeksu spółek handlowych członek zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej oraz likwidator odpowiada wobec spółki za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy spółki (chyba że nie ponosi winy). Działaniem sprzecznym z prawem jest m. in. naruszenie obowiązującego członka zarządu zakazu konkurencji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA