reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Zawarcie umowy spółki z o.o przy wykorzystaniu wzorca umowy

Zawarcie umowy spółki z o.o przy wykorzystaniu wzorca umowy

Uchwalona 1 kwietnia ustawa o zmianie Kodeksu spółek handlowych wprowadziła możliwość zawarcia umowy spółki z o.o. za pośrednictwem wzorca umowy.

Jedną ze zmian jest wprowadzenie możliwości zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udostępnianego w systemie teleinformatycznym (tzw. wzorca umowy).

Zawarcie umowy spółki przy wykorzystaniu wzorca umowy wymagać będzie wypełnienia formularza umowy zawartego w systemie teleinformatycznym i opatrzenia umowy podpisem elektronicznym. Taka umowa zawierana będzie po wprowadzeniu do systemu teleinformatycznego wszystkich danych koniecznych do jej zawarcia i z chwilą opatrzenia ich podpisem elektronicznym. Tak więc chwila wprowadzenia danych do systemu i opatrzenia ich podpisem będzie decydująca.

Umowa spółki zawierana w sposób tradycyjny może być zmieniana. Podobnie będzie w przypadku umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zawartej przy wykorzystaniu wzorca umowy. Wówczas zmiana będzie możliwa po zarejestrowaniu spółki.

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości odnoście takiej formy zawierania umowy spółki Minister Sprawiedliwości określi, w drodze rozporządzenia wzorzec umowy mając na względzie potrzebę ułatwienia zakładania spółek, zapewnienia sprawności postępowania przy ich zakładaniu oraz postępowania sądowego w przedmiocie ich rejestracji, a także konieczność zapewnienia bezpieczeństwa i pewności obrotu gospodarczego, a także w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw informatyzacji określi, w drodze rozporządzenia: 

  • tryb zakładania konta w systemie teleinformatycznym,
  • sposób korzystania z systemu teleinformatycznego i podejmowania w nim czynności związanych z zawiązaniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca umowy,
  • wymagania dotyczące podpisu elektronicznego osób zawierających umowę takiej spółki oraz osób podpisujących listę wspólników i oświadczenie o wniesieniu wkładów na pokrycie kapitału zakładowego (dane umożliwiające weryfikowanie tożsamości), mając na względzie ułatwienie zakładania spółek, potrzebę zapewnienia sprawności postępowania oraz ochrony bezpieczeństwa i pewności obrotu gospodarczego, a także zabezpieczenia danych zgromadzonych w systemie, w tym danych osobowych.

Polecamy: Zmiana umowy spółki z o. o. - porada

W związku z zawarciem umowy spółki w opisanej wyżej formie (przy wykorzystaniu wzorca umowy) należy pamiętać, że na pokrycie kapitału zakładowego będą mogły być wnoszone wyłącznie wkłady pieniężne. Przy tym pokrycie kapitału zakładowego powinno nastąpić nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia jej wpisu do rejestru.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Janiak

Inwestor, ekspert w zakresie projektowania i egzekucji strategii biznesowych oraz marketingowych dla spółek o charakterze technologicznym na arenie międzynarodowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama