REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Powoływanie, odwoływanie oraz rezygnacja członków zarządu w sp. z o.o.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Monika Brzozowska
Monika Brzozowska
Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.
Odwołanie staje się skuteczne z chwilą dojścia wiadomości do członka zarządu w taki sposób, że mógł się zapoznać z treścią.
Odwołanie staje się skuteczne z chwilą dojścia wiadomości do członka zarządu w taki sposób, że mógł się zapoznać z treścią.

REKLAMA

REKLAMA

Zasadą jest , że członków zarządu sp. z o.o. powołuje Zgromadzenie Wspólników, chyba że umowa stanowi inaczej i np. powołują ich wspólnicy, osoby trzecie lub organy spoza spółki.Powołanie członków zarządu powoduje powstanie stosunku organizacyjnego między członkami, zarządem i spółką. Wyczerpująco określa to kodeks spółek handlowych, a doprecyzowuje się umową spółki.

Powołanie

Oprócz stosunku organizacyjnego, spółkę mogą łączyć z członkami zarządu także inne stosunki, np. umowa o pracę, umowa zlecenia, prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia, bądź opierać się na art. 201 kodeksu spółek handlowych. Zaznaczyć należy, że te inne stosunki są niezależne od wskazanego powyżej stosunku organizacyjnego. Możliwe jest określenie kadencji członka zarządu tak, że kadencja trwa dopóty dopóki posiada on np. nie mnie niż 30 udziałów w spółce. Pamiętać należy, że nie powołuje się członka zarządu w akcie notarialnym umowy spółki.

REKLAMA

Zobacz: Zawarcie umowy spółki z o.o przy wykorzystaniu wzorca umowy

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2013/2014

Odwołanie

REKLAMA

Jeśli członka zarządu odwołuje Zgromadzenie Wspólników, to musi to zrobić uchwałą i odwołanie następuje z dniem podjęcia uchwały. Nie jest potrzebne żadne uzasadnienie tej uchwały. Może ona przewidywać późniejszy termin tego odwołania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odwołanie staje się skuteczne z chwilą dojścia wiadomości do członka zarządu w taki sposób, że mógł się zapoznać z treścią. Wpis o odwołaniu członka zarządu do KRS jest deklaratoryjny.
Można odwołać członka zarządu również przez osobę trzecią lub inny organ, ale w umowie musi znajdować się upoważnienie do tego.

Przeczytaj także: Jak dzielić zysk w sp. z o.o.?

Wspólnicy odwołując członka zarządu nie muszą tego uzasadniać, ale umowa może zawierać zapis, że członka zarządu można odwołać jedynie „z ważnych powodów” i zawierać określenie co się przez te ważne powody rozumie – przy takim zapisie umownym odwołanie powinno zawierać uzasadnienie.
Odwołanemu nie przysługuje odwołanie do sądu, chyba że jest on wspólnikiem – wówczas istnieje możliwość zaskarżenia uchwały do sądu gdy jest ona nieważna, sprzeczna z umową lub dobrymi obyczajami.

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Rezygnacja

Rezygnację z funkcji członka zarządu, w razie braku Rady Nadzorczej, należy złożyć na ręce pełnomocnika do umów ze spółką, a jeśli go nie ma, to na ręce wszystkich wspólników i jest ona skuteczna z dojściem do ostatniego wspólnika.
Oświadczenie woli o rezygnacji powoduje ustanie stosunku organizacyjnego między członkiem zarządu a spółką, zaś stosunek podstawowy istnieje w dalszym ciągu, chyba że członka nie wiąże ze spółką żadna umowa np. o pracę. Jeśli umowa o pracę została zawarta na czas pełnienia funkcji członka zarządu, to z chwilą odwołania lub rezygnacji umowa taka ulega rozwiązaniu.
Członek zarządu, któremu wygasł mandat wskutek rezygnacji ma inne prawa i obowiązki niż ten, który został odwołany, a mianowicie:

  • odwołany – ma uprawnienia do uczestnictwa w Zgromadzeniu Wspólników, gdzie ma mu zostać udzielone absolutorium oraz do udziału w przygotowaniu sprawozdania zarządu z jego działalności,
  • rezygnacja – może jedynie uczestniczyć w Zgromadzeniu Wspólników na którym ma mu zostać udzielone absolutorium.

Zobacz: Zmiana umowy spółki z o.o.

Autorka artykułu jest prawnikiem, specjalistą w zakresie prawa prasowego, gospodarczego, autorskiego oraz własności przemysłowej - kancelaria@mbrzozowska.pl, www.mbrzozowska.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

REKLAMA

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

REKLAMA

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

REKLAMA