Kategorie

Jak kształtuje się odpowiedzialność cywilna w sp. z o.o.?

Monika Brzozowska
Monika Brzozowska
Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.
MB Brzozowska
Odpowiedzialność cywilna spólek z ograniczoną odpowiedzialnością.
Odpowiedzialność cywilna spólek z ograniczoną odpowiedzialnością.
Pełnienie funkcji członka zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga przestrzegania szeregu uregulowań dotyczących odpowiedzialności za podejmowane decyzje oraz cywilnoprawnych konsekwencji zaistnienia zdarzeń podlegających ujemnej kwalifikacji normatywnej w danym porządku prawnym.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na odróżnienie odpowiedzialności za zobowiązania spółki wobec jej wierzycieli oraz odpowiedzialności osób trzecich wobec samej spółki.

Rozpoczynając od pierwszego rodzaju odpowiedzialności, należy zwrócić uwagę na regulację art. 291 Kodeksu Spółek Handlowych (dalej jako KSH), zgodnie z którą odpowiedzialność członków zarządu powstaje, gdy umyślnie lub choćby przez niedbalstwo złożyli oni fałszywe oświadczenie przy rejestracji spółki bądź podwyższenia kapitału zakładowego.

Nieścisłości owe dotyczyć mogą faktu rzekomego wniesienia całości wkładów na pokrycie kapitału zakładowego (początkowego lub podwyższonego), co w rzeczywistości nie miało miejsca. Sytuacja taka powodować może trudności w uregulowaniu zobowiązań wobec wierzycieli, gdy brak jest środków na spłatę długów (wówczas nastąpić powinno ściągnięcie od członków spółki nie wniesionej do tej pory części wkładów). Odpowiedzialność ta istnieje przez okres trzech lat od dnia zarejestrowania spółki bądź podwyższenia kapitału zakładowego.

Polecamy: serwis ABC spółek

Jeżeli egzekucja wierzycieli wobec spółki okazała się bezskuteczna, wówczas (powołując się na art. 299 KSH wprowadzający zdaniem części doktryny odpowiedzialność o charakterze gwarancyjnym dla wierzycieli) członkowie takiej spółki odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania (§ 1).

Istnieje jednak możliwość uchylenia się od owej odpowiedzialności poprzez wykazanie, że we właściwym czasie złożony został wniosek o ogłoszenie upadłości lub też wszczęte zostało postępowanie układowe, ewentualnie udowodnienie braku winy członka zarządu, jeśli złożenie wspomnianego wniosku lub wszczęcie postępowania nie miało miejsca. § 2 omawianego przepisu wskazuje również na możliwość udokumentowania braku szkody po stronie wierzyciela i na tej podstawie uchylenia się od odpowiedzialności cywilnoprawnej.

Zastanówmy się teraz, jak kształtuje się kwestia odpowiedzialności wobec spółki osób uczestniczących w jej tworzeniu. Tu pomocny będzie art. 292 KSH - „Kto, biorąc udział w tworzeniu spółki, wbrew przepisom prawa z winy swojej wyrządził spółce szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.”

Widzimy więc oparcie omawianej odpowiedzialności na zasadzie winy. Jej podstawą będzie niemniej nie tylko wina umyślna, ale również niedbalstwo. Obciążenie jest tu możliwe jedynie po udowodnieniu winy pozwanego, przy czym zaznaczyć należy, że ciężar dowodu spoczywa w tym wypadku na spółce występującej w sporze w charakterze powoda. Ponieważ odpowiedzialność dotyczy tu tylko czynności, które miały miejsce do momentu przyznania spółce osobowości prawnej, odnosi się ona nie tylko to późniejszych członków spółki, ale również do adwokatów, notariuszy czy innych ekspertów, którzy uczestniczyli w rejestracji spółki mając tym samym możliwość działania na jej szkodę.

KSH reguluje również odpowiedzialność jaką ponosić mogą członkowie zarządu, oraz innych organów spółki (rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, również osoba likwidatora jeśli taki został powołany) za działanie na szkodę spółki poprzez postępowanie niezgodne z przepisami prawa lub zaakceptowanych przez strony uregulowań umownych.

W odróżnieniu od poprzednio omawianej regulacji, w tym przypadku ustawodawca stanął w obronie interesów spółki poprzez domniemanie winy, a co za tym idzie brak konieczności jej wykazania przez powoda w razie ewentualnego sporu.

Odpowiedzialność ta również ma charakter odszkodowawczy, jednak katalog podmiotów, które mogą zostać do niej pociągnięte, został w tym przepisie wskazany w sposób wyczerpujący. Przy czym, jeśli szkodę wyrządziło kilka osób wymienionych w ustawie, odpowiadają oni w sposób solidarny za jej naprawienie.

Kolejnym rodzajem odpowiedzialności członków zarządu czy też wspólników wobec spółki jest odpowiedzialność za zaniżenie wartości wkładów niepieniężnych. W przypadku wykrycia nieścisłości pomiędzy rzeczywistą wartością wkładów niepieniężnych wniesionych przez wspólnika (zawyżeniem w stosunku do ich wartości zbywczej), a rzekomą podaną we wniosku o zgłoszenie danej spółki do rejestru, osoba, której taka nieścisłość dotyczy, jest zobowiązana do wyrównania brakującej wartości. W przypadku gdy o zaistnieniu nieprawidłowości wiedzieli również inni członkowie zarządu i pomimo tego dopuścili do rejestracji spółki, odpowiadają oni solidarnie z obciążonym wspólnikiem (nie ma możliwości zwolnienia ich od tego obowiązku- art. 175 § 2 KSH).

Jeżeli pokrzywdzona spółka w terminie roku od dnia ujawnienia szkody nie wytoczyła powództwa o jej naprawienie, uprawnienie to przechodzi na każdego wspólnika. Sąd może jednak w takim wypadku nakazać złożenie kaucji na zabezpieczenie ewentualnej szkody, jaka może zostać wyrządzona pokrzywdzonemu, pod groźbą odrzucenia pozwu. W przypadku działania powoda w złej wierze lub złożeniu przez niego nieuzasadnionego pozwu, jest on na podstawie art. 295 § 4 zobowiązany do naprawienia wyrządzonej swoim postępowaniem szkody.

Termin przedawnienia roszczenia o naprawienie szkody wynosi trzy lata od momentu, w którym spółka dowiedziała się o szkodzie oraz osobie odpowiedzialnej za jej powstanie, w każdym wypadku natomiast dziesięć lat od momentu wyrządzenia wspomnianej szkody.

Na podstawie omówionych przepisów należy stwierdzić, ze zarówno pełnienie funkcji członka zarządu jak i zwykłe uczestnictwo w spółce powinno odbywać się z zachowaniem staranności wynikającej z zawodowego charakteru owej działalności.

Polecamy: serwis Postępowanie rejestrowe

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes
Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  17 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Gaz dla gospodarstw domowych droższy o 7,4% od 1 października

  Cena gazu dla gospodarstw domowych. Od 1 października 2021 r. gospodarstwa domowe korzystające z taryfy PGNiG Obrót Detaliczny zapłacą za gaz więcej o 7,4 proc. PGNiG poinformowało w czwartek 16 września 2021 r., że Prezes URE zaakceptował wniosek o podwyżkę cen w taryfie. Zmiana będzie obowiązywać od października do końca 2021 roku. Stawki opłat abonamentowych oraz stawki za dystrybucję paliw gazowych pozostały bez zmian.

  Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

  Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

  Branża transportowa... przeżywa renesans

  Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.

  Roczny koszt utrzymania samochodu? Policz go z... Yanosikiem

  Roczny koszt utrzymania samochodu – ile może wynosić? Yanosik postanowił odpowiedzieć na to pytanie i udostępnił właśnie nową funkcję w aplikacji.

  Ford Mondeo Mk4: Budżetowe auto Bonda

  Ford Mondeo MK4: jeździł nim James Bond, a Top Gear okrzyknął go samochodem roku 2007. W skrócie jest lepszy niż... Ferrari.

  Nieważność decyzji administracyjnych - co się zmienia od 16 września 2021 r.

  Nieważność decyzji administracyjnych. Jeśli od decyzji administracyjnej minęło 30 lat nie wszczyna się postępowania w sprawie jej zakwestionowania - stanowią przepisy, które weszły w życie w czwartek 16 września 2021 r. Niezakończone postępowania ws. nieważności decyzji, wszczęte po 30 latach od ich ogłoszenia, zostają umorzone.

  Katowice. Kolejna edycja programu „Mieszkanie za remont”

  Program „Mieszkanie za remont”. 50 lokali w różnych częściach Katowic znalazło się w tegorocznej edycji miejskiego programu "Mieszkanie za remont", umożliwiającego wynajęcie od miasta mieszkania na preferencyjnych warunkach w zamian za jego odnowienie.

  Zakup uszkodzonego samochodu: 1/3 używek po szkodzie

  Zakup uszkodzonego samochodu? W 2019 roku 1/3 aut na rynku wtórnym miała odnotowaną szkodę. Obecnie odsetek ten zbliża się do połowy.

  Ford Kuga I 2.0 TDCI: Super Użytkowy Vóz

  Dobry SUV musi ładnie wyglądać, być przestronny i oferować poprawne osiągi połączone z niskim spalaniem. To wszystko oferuje Ford Kuga I.

  Toyota RAV4 Adventure: czarne akcenty i napęd 4x4 w standardzie

  Toyota RAV4 Adventure - japoński SUV doczekał się nowej wersji specjalnej. Auto wyróżniają czarne akcenty, srebrny dach i napęd AWD-i w standardzie.

  Większość studentów mieszka u rodziny lub znajomych

  Studenci na rynku nieruchomości. Rynek wynajmu nieruchomości zmienił się istotnie w czasie pandemii. Wzrosła liczba studentów mieszkających u rodziny lub znajomych i nieponoszących opłaty za najem – z poziomu 27% w 2020 r. do 52% w 2021 r. Jednocześnie, spadł odsetek wynajmujących nieruchomości (z 51% do 33%). Centrum AMRON, we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości i koordynatorami Programu Edukacyjnego „Nowoczesne Zarządzanie Biznesem”, opublikowało raport „Studenci na rynku nieruchomości 2021”. Jednocześnie zapowiedziano, że już w drugiej połowie września 2021 r. zostanie opublikowana kolejna edycja raportu „Portfel studenta” nt. sytuacji finansowej polskich studentów.

  UOKiK zaleca rozwagę przy kupnie nieruchomości na kredyt

  Kupno mieszkania na kredyt. Przy braniu długoletniego kredytu na kupno nieruchomości trzeba liczyć się z ryzykiem, że w tym czasie istotnie wyrosną raty, spadnie cena i wartość nieruchomości, a także nastąpią zmiany na rynku pracy powodujące obniżkę dochodów - przestrzega UOKiK.

  Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową - zmiany od 9 września

  Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową. W dniu 9 września 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, dzięki której wspólnoty mieszkaniowe będą mogły łatwiej nabywać grunty na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości budynkowych.

  W sektorze hotelowym nadal duża niepewność

  Działalność obiektów hotelowych. Mimo, iż sytuację branży nieco poprawiły wakacje, w sektorze hotelowym nadal widoczna jest duża niepewność. Branża, która jest jednym z segmentów najbardziej dotkniętych skutkami lockdownów, obawia się ponownego zamknięcia.

  Niedobór gruntów i drogie materiały budowlane zwiększają ceny mieszkań

  Wzrost cen materiałów budowlanych i kurcząca się podaż gruntów inwestycyjnych to obecnie dwie największe bolączki deweloperów mieszkaniowych. – Dziś widzimy na rynku takie sytuacje, że na niektórych inwestycjach generalny wykonawca schodzi z budowy, bo wie, że nie jest w stanie jej udźwignąć w cenie, na którą podpisał kontrakt. To oczywiście przekłada się później na inwestorów i na kupujących nieruchomości – mówi Przemysław Andrzejak, prezes Royal Sail Investment Group. Jak szacuje, średnia cena 1 mkw. mieszkania w Polsce jest dziś o około 1–1,5 tys. zł netto wyższa w stosunku do ubiegłego roku, a w przyszłym trzeba się spodziewać kolejnej, około 15-proc. podwyżki.

  GUS: w Polsce na koniec 2020 r. było ponad 15 mln mieszkań

  Zasoby mieszkaniowe. W Polsce według stanu na koniec 2020 r. odnotowano ponad 15 mln mieszkań (wzrost o 1,4 proc. w porównaniu do stanu na koniec 2019 r.), o łącznej powierzchni użytkowej 1 118,8 mln mkw., w których znajdowało się 57,4 mln izb – poinformował GUS.

  Wywołany pandemią boom mieszkaniowy trwa

  Ceny nieruchomości mieszkaniowych biją rekordy na całym świecie. W czerwcu 2021 roku został zanotowany wzrost cen nieruchomości średnio o 9,2 proc. w 55 krajach i regionach w ujęciu rok do roku – wynika z raportu kwartalnego Global House Price Index Q2 2021.

  Ubezpieczenie kredytu hipotecznego - co warto wiedzieć?

  Ubezpieczenie kredytu hipotecznego. Właśnie postanowiłeś, że złożysz wniosek o kredyt hipoteczny i zrealizujesz swoje marzenie o posiadaniu „czterech kątów” na własność. Jednak zanim bank przyzna Ci środki, powinieneś uzbroić się w wiedzę, która jest potrzebna przyszłemu kredytobiorcy. Wiesz już wszystko na temat parametrów oferty, która Cię zainteresowała, wiesz jakie czynnik wpływają na całkowity koszt kredytu, itp.? A co z ubezpieczeniem? Na jego temat istnieje wiele mitów.

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek. Czy to dobry pomysł?

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek - to nowy postulat kierowców. Tylko czy odebranie tej możliwości kierowcom TIR-ów to dobry pomysł?

  Toyota Avensis II: japoński dziadkowóz

  Stereotypowy emeryt wybiera Mercedesa. Właśnie. Stereotypowy. Starsi ludzie wbrew stereotypom równie chętnie sięgają po Toyotę.

  Strategia marketingowa przedsiębiorstwa rodzinnego - jak to zrobić?

  Strategia marketingowa przedsiębiorstwa rodzinnego. Jak wskazuje GUS - w Polsce mamy ponad 2 miliony firm rodzinnych. Generują ok. 8 milionów miejsc pracy, a ok. 60% z nich wysyła swoje produkty za granicę. Na rynku postrzegane mogą być przez pryzmat tradycji, stabilności, czy rzetelności. Czy na te aspekty warto jednak kłaść nacisk? W jaki sposób powinna być zbudowana strategia marketingowa przedsiębiorstwa rodzinnego?

  Rekord deweloperów - 250 tys. mieszkań w budowie

  Mieszkania w budowie. W lipcu 2021 roku w budowie pozostawało prawie 245 tys. mieszkań deweloperskich – wynika z szacunków HRE Investments opartych o dane GUS. To historyczny rekord. Najnowszy odczyt jest aż o 26% lepszy niż przed rokiem.

  W pandemii wzrosło zainteresowanie mieszkaniami na parterze

  Mieszkania na parterze. W pandemii stopień wyprzedania mieszkań na parterze wzrósł w Warszawie z 61,5 proc. we wrześniu 2020 r. do 83,8 proc. w lipcu 2021 roku - wynika z analizy serwisu tabelaofert.pl. Eksperci serwisu wskazują, że wzrost popytu na mieszkania na parterze, raczej utrzyma się w kolejnych miesiącach.

  Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022?

  Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022? No i tu chyba mamy dobrą informację dla kierowców...

  Polacy chcą mieszkać "inteligentnie"

  Inteligentny dom. Zaawansowane nowinki technologiczne nie są już fanaberią najbogatszych. Technologia nie tyle zmieniła rzeczywistość, co po prostu stała się nową rzeczywistością. Nic więc dziwnego, że zawitała ona również do branży deweloperskiej, a kupujący coraz chętniej wybierają te osiedla, na których nie brakuje rozwiązań smart.