| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka cywilna > Podejmowanie czynności przez wspólnika spółki cywilnej a sprzeciw pozostałych wspólników

Podejmowanie czynności przez wspólnika spółki cywilnej a sprzeciw pozostałych wspólników

Jak w każdej spółce, w spółce cywilnej podejmowane są codziennie czynności zwykłego zarządu i przekraczające zwykły zarząd. Czasami wspólnik podejmuje daną czynność, a następnie pozostali wspólnicy sprzeciwią się podejmowaniu takiej czynności. Jakie skutki ma taki sprzeciw?

W myśl przepisów każdy wspólnik jest uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki (art. 865 § 1 Kodeksu cywilnego). Każdy wspólnik może bez wcześniejszej uchwały wspólników prowadzić sprawy, które nie przekraczają zakresu zwykłych czynności spółki. Jeśli jednak przed zakończeniem takiej sprawy chociażby jeden z pozostałych wspólników sprzeciwi się jej prowadzeniu, potrzebna jest uchwała wspólników. Każdy ze wspólników może bez wcześniejszej uchwały wspólników wykonać czynność naglą, której zaniechanie mogłoby narazić spółkę na niepowetowane straty.

Przeczytaj również: Jak rozwiązać spółkę kapitałową wpisaną do rejestru przez sąd rejestrowy?

Jeśli nie jest to określone inaczej w umowie lub uchwale wspólników każdy wspólnik jest umocowany do reprezentowania spółki w takich granicach, w jakich jest uprawniony do prowadzenia jej spraw. 

Wspólnik, który dokonuje czynność z zakresu zwykłych czynności spółki cywilnej, lub tez dokonując czynności nagłe przekraczającej ten zakres działa we własnym imieniu, lecz w interesie także pozostałych wspólników zgodnie z ich domniemaną wolą. Sprzeciw pozostałych wspólników powoduje, że wspólnik traci umocowanie do podejmowania działań (wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 14 maja 1997 r., sygn. akt I ACr 78/97).

Polecamy serwis Windykacja

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wspólnik, który dokonuje czynność z zakresu zwykłych czynności spółki cywilnej, lub tez dokonując czynności nagłe przekraczającej ten zakres działa we własnym imieniu, lecz w interesie także pozostałych wspólników zgodnie z ich domniemaną wolą.
Wspólnik, który dokonuje czynność z zakresu zwykłych czynności spółki cywilnej, lub tez dokonując czynności nagłe przekraczającej ten zakres działa we własnym imieniu, lecz w interesie także pozostałych wspólników zgodnie z ich domniemaną wolą.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Szlachcic

Analityk Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »