Przekształcenie spółki jawnej – wszystko o uprawnieniach spadkobiercy jej wspólnika
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Charakterystyczna sytuacja zachodzi w przypadku spółki komandytowej i komandytowo - akcyjnej. Spółki te mogą powstać w sposób wtórny (w wyniku przekształcenia) na dwa sposoby.
Pierwszym z nich jest przekształcenie innej spółki zgodnie z obowiązującą procedurą.
REKLAMA
Drugi natomiast zachodzi w sytuacji, gdy do procedury przekształcenia spółki nie dochodzi w związku z podjęciem takiej decyzji przez jej wspólników, a w wyniku zdarzeń losowych. Dlatego właśnie w kodeksie spółek handlowych w art. 583 została uregulowana specyficzna sytuacja, w której umiera wspólnik spółki jawnej, zaś jego spadkobierca żąda przekształcenia tej spółki w spółkę komandytową i przyznania mu statusu komandytariusza. Ma on do tego prawo w terminie sześciu miesięcy od stwierdzenia przez sąd o nabyciu spadku. W tym terminie też spółka może uwzględnić żądanie spadkobiercy i przekształcić spółkę lub podjąć uchwałę o rozwiązaniu spółki. Jeżeli wspólnicy zdecydują się na przekształcenie spółki, konieczne jest przeprowadzenie pełnej procedury przekształceniowej.
Przeczytaj również: Kiedy wspólnik spółki jawnej może żądać rozwiązania spółki
Rozpocząć należy od sporządzenia planu przekształcenia oraz innych dokumentów, które następnie zostaną poddane badaniu przez biegłego wyznaczonego przez sąd. Następnie realizowane jest prawo przeglądania dokumentów przez wspólników, którzy podejmują następnie uchwałę. Konieczne jest aby wszyscy wspólnicy opowiedzieli się za przekształceniem. Procedura kończy się zgłoszeniem spółki do sądu rejestrowego oraz ogłoszeniem o przekształceniu.
REKLAMA
Możliwe jest także uczynienie zadość żądaniu spadkobiercy zmarłego wspólnika poprzez podjęcie przez pozostałych wspólników uchwały o przekształceniu spółki jawnej w spółkę komandytowo – akcyjną, przyznając temu spadkobiercy status akcjonariusza.
Jeżeli więc wspólnicy zdecydują się na przekształcenie spółki jawnej mogą mają wybór pomiędzy spółką komandytową, a komandytowo – akcyjną.
Ważną kwestią przy tym typie przekształcenia spółki jest odpowiedzialność spadkobiercy, który przez okres owych sześciu miesięcy, niezależnie od tego, czy spółka zostanie przekształcona, czy też rozwiązana, odpowiada za jej dotychczasowe zobowiązana według przepisów prawa spadkowego.
Polecamy serwis Windykacja
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.