REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekształcenie spółki jawnej – wszystko o uprawnieniach spadkobiercy jej wspólnika

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Rozpocząć należy od sporządzenia planu przekształcenia oraz innych dokumentów, które następnie zostaną poddane badaniu przez biegłego wyznaczonego przez sąd.
Rozpocząć należy od sporządzenia planu przekształcenia oraz innych dokumentów, które następnie zostaną poddane badaniu przez biegłego wyznaczonego przez sąd.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy kodeksu spółek handlowych dają możliwość przekształcania spółek osobowych w inne spółki osobowe oraz kapitałowe. Co do zasady odbywa się to według określonej procedury na którą składają się przewidziane prawem czynności (przygotowanie planu przekształcenia, dokumentów, podjęcie uchwały, rejestracja).

REKLAMA

Charakterystyczna sytuacja zachodzi w przypadku spółki komandytowej i komandytowo - akcyjnej. Spółki te mogą powstać w sposób wtórny (w wyniku przekształcenia) na dwa sposoby.
Pierwszym z nich jest przekształcenie innej spółki zgodnie z obowiązującą procedurą.

REKLAMA

Drugi natomiast zachodzi w sytuacji, gdy do procedury przekształcenia spółki nie dochodzi w związku z podjęciem takiej decyzji przez jej wspólników, a w wyniku zdarzeń losowych. Dlatego właśnie w kodeksie spółek handlowych w art. 583 została uregulowana specyficzna sytuacja, w której umiera wspólnik spółki jawnej, zaś jego spadkobierca żąda przekształcenia tej spółki w spółkę komandytową i przyznania mu statusu komandytariusza. Ma on do tego prawo w terminie sześciu miesięcy od stwierdzenia przez sąd o nabyciu spadku. W tym terminie też spółka może uwzględnić żądanie spadkobiercy i przekształcić spółkę lub podjąć uchwałę o rozwiązaniu spółki. Jeżeli wspólnicy zdecydują się na przekształcenie spółki, konieczne jest przeprowadzenie pełnej procedury przekształceniowej.

Przeczytaj również: Kiedy wspólnik spółki jawnej może żądać rozwiązania spółki

Rozpocząć należy od sporządzenia planu przekształcenia oraz innych dokumentów, które następnie zostaną poddane badaniu przez biegłego wyznaczonego przez sąd. Następnie realizowane jest prawo przeglądania dokumentów przez wspólników, którzy podejmują następnie uchwałę. Konieczne jest aby wszyscy wspólnicy opowiedzieli się za przekształceniem. Procedura kończy się zgłoszeniem spółki do sądu rejestrowego oraz ogłoszeniem o przekształceniu.

REKLAMA

Możliwe jest także uczynienie zadość żądaniu spadkobiercy zmarłego wspólnika poprzez podjęcie przez pozostałych wspólników uchwały o przekształceniu spółki jawnej w spółkę komandytowo – akcyjną, przyznając temu spadkobiercy status akcjonariusza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli więc wspólnicy zdecydują się na przekształcenie spółki jawnej mogą mają wybór pomiędzy spółką komandytową, a komandytowo – akcyjną.
Ważną kwestią przy tym typie przekształcenia spółki jest odpowiedzialność spadkobiercy, który przez okres owych sześciu miesięcy, niezależnie od tego, czy spółka zostanie przekształcona, czy też rozwiązana, odpowiada za jej dotychczasowe zobowiązana według przepisów prawa spadkowego.

Polecamy serwis Windykacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA