| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka jawna > Przekształcenie spółki jawnej – wszystko o uprawnieniach spadkobiercy jej wspólnika

Przekształcenie spółki jawnej – wszystko o uprawnieniach spadkobiercy jej wspólnika

Przepisy kodeksu spółek handlowych dają możliwość przekształcania spółek osobowych w inne spółki osobowe oraz kapitałowe. Co do zasady odbywa się to według określonej procedury na którą składają się przewidziane prawem czynności (przygotowanie planu przekształcenia, dokumentów, podjęcie uchwały, rejestracja).

Charakterystyczna sytuacja zachodzi w przypadku spółki komandytowej i komandytowo - akcyjnej. Spółki te mogą powstać w sposób wtórny (w wyniku przekształcenia) na dwa sposoby.
Pierwszym z nich jest przekształcenie innej spółki zgodnie z obowiązującą procedurą.

Drugi natomiast zachodzi w sytuacji, gdy do procedury przekształcenia spółki nie dochodzi w związku z podjęciem takiej decyzji przez jej wspólników, a w wyniku zdarzeń losowych. Dlatego właśnie w kodeksie spółek handlowych w art. 583 została uregulowana specyficzna sytuacja, w której umiera wspólnik spółki jawnej, zaś jego spadkobierca żąda przekształcenia tej spółki w spółkę komandytową i przyznania mu statusu komandytariusza. Ma on do tego prawo w terminie sześciu miesięcy od stwierdzenia przez sąd o nabyciu spadku. W tym terminie też spółka może uwzględnić żądanie spadkobiercy i przekształcić spółkę lub podjąć uchwałę o rozwiązaniu spółki. Jeżeli wspólnicy zdecydują się na przekształcenie spółki, konieczne jest przeprowadzenie pełnej procedury przekształceniowej.

Przeczytaj również: Kiedy wspólnik spółki jawnej może żądać rozwiązania spółki

Rozpocząć należy od sporządzenia planu przekształcenia oraz innych dokumentów, które następnie zostaną poddane badaniu przez biegłego wyznaczonego przez sąd. Następnie realizowane jest prawo przeglądania dokumentów przez wspólników, którzy podejmują następnie uchwałę. Konieczne jest aby wszyscy wspólnicy opowiedzieli się za przekształceniem. Procedura kończy się zgłoszeniem spółki do sądu rejestrowego oraz ogłoszeniem o przekształceniu.

Możliwe jest także uczynienie zadość żądaniu spadkobiercy zmarłego wspólnika poprzez podjęcie przez pozostałych wspólników uchwały o przekształceniu spółki jawnej w spółkę komandytowo – akcyjną, przyznając temu spadkobiercy status akcjonariusza.

Jeżeli więc wspólnicy zdecydują się na przekształcenie spółki jawnej mogą mają wybór pomiędzy spółką komandytową, a komandytowo – akcyjną.
Ważną kwestią przy tym typie przekształcenia spółki jest odpowiedzialność spadkobiercy, który przez okres owych sześciu miesięcy, niezależnie od tego, czy spółka zostanie przekształcona, czy też rozwiązana, odpowiada za jej dotychczasowe zobowiązana według przepisów prawa spadkowego.

Polecamy serwis Windykacja

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rozpocząć należy od sporządzenia planu przekształcenia oraz innych dokumentów, które następnie zostaną poddane badaniu przez biegłego wyznaczonego przez sąd.
Rozpocząć należy od sporządzenia planu przekształcenia oraz innych dokumentów, które następnie zostaną poddane badaniu przez biegłego wyznaczonego przez sąd.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »