Jakie są konsekwencje łącznia spółek?
REKLAMA
REKLAMA
Konsekwencje łączenia spółek:
REKLAMA
a) sukcesja uniwersalna wszystkich praw i obowiązków;
b) spółki przejmowane lub łączące się zostają wykreślone z KRS bez likwidacji, a wspólnicy stają się wspólnikami/akcjonariuszami spółki nowoutworzonej lub przejmującej.
Jakie spółki nie można łączyć
Z łączenia się spółek wyłączone są spółki osobowe – mogą one łączyć się jedynie w ten sposób, że w wyniku połączenia powstaje spółka kapitałowa lub spółki osobowe są przejmowane przez spółkę kapitałową. Nie ma możliwości łączenia się z inną spółką cywilną bowiem zgodnie z kodeksem spółek handlowych takie łączenie jest możliwe przez wcześniejsze przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną i dopiero łączenie się.
Porównaj: Jaki jest kapitał zakładowy w sp. z o.o.?
Nie może się również łączyć z inną spółką spółka znajdująca się w upadłości. Liczy się data wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości, przy czym postanowienie nie może zostać wydane przed podjęciem uchwały łączeniowej, ani przed wpisem łączenia do KRS. Spółka w upadłości może podejmować jedynie czynności menadżerskie w zakresie łączenia się spółek po umorzeniu upadłości.
Zakazane jest także łączenie się ze spółką pozostającą w likwidacji, która rozpoczęła podział majątku między wspólników. Może się łączyć dopiero, kiedy likwidatorzy spłacili wszystkie zobowiązania lub upłynnili cały majątek, ale jeszcze nie podzielili tego co zostało.
Co z kapitałem zakładowym?
REKLAMA
Przy łączeniu się przez przejęcie spółka przejmowana traci osobowość prawną, a w spółce przejmującej następuje podwyższenie kapitału zakładowego, by móc wygospodarować nowe udziały/akcje, które zostaną wydane wspólnikom/akcjonariuszom spółki przejętej za kapitał wniesiony do spółki przejmującej. Podwyższenie kapitału zakładowego nie ma miejsca tylko wówczas, gdy występuje spółka dominująca, która posiada udziały/akcje w spółce zależnej i te udziały/akcje przeznacza dla wspólników/akcjonariuszy spółki przejętej.
Do podwyższenia kapitału nie jest potrzebna uchwała, bo wspólnicy wcześniej podejmują uchwałę wyrażającą zgodę na połączenie. Z chwilą połączenia, którym jest dzień wydania przez sąd postanowienia o połączeniu, zarządza się wykreślenie z KRS spółki przyłączanej. Nie ma więc potrzeby aby wspólnicy spółki przejmującej podejmowali uchwały, jak również nie jest też wymagane oświadczenie o objęciu kapitału. W przypadku łączenia przez zawiązanie nowej spółki wszystkie łączące się spółki tracą podmiotowość prawną bowiem wszystkie są wykreślane z KRS z chwilą podjęcia postanowienia o zawiązaniu.
Kapitał zakładowy łączących się spółek tworzą ich majątki. W zamian za utworzony kapitał spółka wydaje udziały/akcje wspólnikom dotychczasowych spółek. Majątek spółek łączących się nie stanowi aportu do nowo tworzonej spółki.
Polecamy serwis Windykacja
REKLAMA
Jeżeli spółki łączą się należy określić tzw. parytet wymiany udziałów/akcji w nowo zawiązanej spółce lub spółce przejmującej. Parytet ten określa ile akcji/udziałów wspólnik spółki łączącej się lub przejmowanej otrzyma w spółce nowo utworzonej lub przejmującej w zamian za 1 akcję/udział.
Zarówno udziały jak i akcje są niepodzielne, więc parytet wymiany nie może być określony w częściach ułamkowych. Po to żeby wspólnicy spółek łączących się lub spółki przejmowanej nie doznali strat finansowych istnieje instytucja dopłat. Należy określić kto ma wnieść te dopłaty – spółka czy wspólnik. Jeżeli otrzymuje wspólnik – to z planu łączenia wynika jaką kwotę musi wpłacić aby otrzymać udziały/akcje w nowo tworzonej spółce lub spółce przejmującej. Dopłata ta jest równa dla każdego udziału. Istnieją limity dotyczące dopłat:
- przy przejęciu spółki jest to maksymalnie 10% wartości bilansowej przyznanych udziałów/akcji w n przejmującej spółce, bez względu na to kto dokonuje dopłat;
- przy spółce nowo zawiązanej także 10%, które liczy się od nominalnej wartości wydawanych akcji/udziałów.
Gdy spółka jest zobowiązana do wypłacenia dopłat akcjonariuszom, to musi to zostać dokonane z chwilą wydania im dokumentów akcji, świadectw udziałowych lub świadectw depozytowych. W przypadku spółki z o.o. wydanie dopłat należy przeprowadzić w dzień przejęcia przez spółkę przejmującą.
Autorka artykułu jest prawnikiem, specjalistą w zakresie prawa prasowego, gospodarczego, autorskiego oraz własności przemysłowej - kancelaria@mbrzozowska.pl, www.mbrzozowska.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.