REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są konsekwencje łącznia spółek?

Monika Brzozowska
Monika Brzozowska
Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.

REKLAMA

REKLAMA

Łącznie się spółek polega na przeniesieniu całego majątku jednej spółki na rzecz innej w zamian za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom/akcjonariuszom spółki przejmowanej lub w wypadku kiedy minimum 2 spółki zawiązują nową spółkę, na którą przechodzą wszystkie aktywa i pasywa łączących się spółek.

Konsekwencje łączenia spółek:

REKLAMA

a) sukcesja uniwersalna wszystkich praw i obowiązków;
b) spółki przejmowane lub łączące się zostają wykreślone z KRS bez likwidacji, a wspólnicy stają się wspólnikami/akcjonariuszami spółki nowoutworzonej lub przejmującej.

Jakie spółki nie można łączyć

Z łączenia się spółek wyłączone są spółki osobowe – mogą one łączyć się jedynie w ten sposób, że w wyniku połączenia powstaje spółka kapitałowa lub spółki osobowe są przejmowane przez spółkę kapitałową. Nie ma możliwości łączenia się z inną spółką cywilną bowiem zgodnie z kodeksem spółek handlowych takie łączenie jest możliwe przez wcześniejsze przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną i dopiero łączenie się.

Porównaj: Jaki jest kapitał zakładowy w sp. z o.o.?

Nie może się również łączyć z inną spółką spółka znajdująca się w upadłości. Liczy się data wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości, przy czym postanowienie nie może zostać wydane przed podjęciem uchwały łączeniowej, ani przed wpisem łączenia do KRS. Spółka w upadłości może podejmować jedynie czynności menadżerskie w zakresie łączenia się spółek po umorzeniu upadłości.
Zakazane jest także łączenie się ze spółką pozostającą w likwidacji, która rozpoczęła podział majątku między wspólników. Może się łączyć dopiero, kiedy likwidatorzy spłacili wszystkie zobowiązania lub upłynnili cały majątek, ale jeszcze nie podzielili tego co zostało.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co z kapitałem zakładowym?

REKLAMA

Przy łączeniu się przez przejęcie spółka przejmowana traci osobowość prawną, a w spółce przejmującej następuje podwyższenie kapitału zakładowego, by móc wygospodarować nowe udziały/akcje, które zostaną wydane wspólnikom/akcjonariuszom spółki przejętej za kapitał wniesiony do spółki przejmującej. Podwyższenie kapitału zakładowego nie ma miejsca tylko wówczas, gdy występuje spółka dominująca, która posiada udziały/akcje w spółce zależnej i te udziały/akcje przeznacza dla wspólników/akcjonariuszy spółki przejętej.

Do podwyższenia kapitału nie jest potrzebna uchwała, bo wspólnicy wcześniej podejmują uchwałę wyrażającą zgodę na połączenie. Z chwilą połączenia, którym jest dzień wydania przez sąd postanowienia o połączeniu, zarządza się wykreślenie z KRS spółki przyłączanej. Nie ma więc potrzeby aby wspólnicy spółki przejmującej podejmowali uchwały, jak również nie jest też wymagane oświadczenie o objęciu kapitału. W przypadku łączenia przez zawiązanie nowej spółki wszystkie łączące się spółki tracą podmiotowość prawną bowiem wszystkie są wykreślane z KRS z chwilą podjęcia postanowienia o zawiązaniu.

Kapitał zakładowy łączących się spółek tworzą ich majątki. W zamian za utworzony kapitał spółka wydaje udziały/akcje wspólnikom dotychczasowych spółek. Majątek spółek łączących się nie stanowi aportu do nowo tworzonej spółki. 

Polecamy serwis Windykacja

REKLAMA

Jeżeli spółki łączą się należy określić tzw. parytet wymiany udziałów/akcji w nowo zawiązanej spółce lub spółce przejmującej. Parytet ten określa ile akcji/udziałów wspólnik spółki łączącej się lub przejmowanej otrzyma w spółce nowo utworzonej lub przejmującej w zamian za 1 akcję/udział.

Zarówno udziały jak i akcje są niepodzielne, więc parytet wymiany nie może być określony w częściach ułamkowych. Po to żeby wspólnicy spółek łączących się lub spółki przejmowanej nie doznali strat finansowych istnieje instytucja dopłat. Należy określić kto ma wnieść te dopłaty – spółka czy wspólnik. Jeżeli otrzymuje wspólnik – to z planu łączenia wynika jaką kwotę musi wpłacić aby otrzymać udziały/akcje w nowo tworzonej spółce lub spółce przejmującej. Dopłata ta jest równa dla każdego udziału. Istnieją limity dotyczące dopłat:

  • przy przejęciu spółki jest to maksymalnie 10% wartości bilansowej przyznanych udziałów/akcji w n przejmującej spółce, bez względu na to kto dokonuje dopłat;
  • przy spółce nowo zawiązanej także 10%, które liczy się od nominalnej wartości wydawanych akcji/udziałów.

Gdy spółka jest zobowiązana do wypłacenia dopłat akcjonariuszom, to musi to zostać dokonane z chwilą wydania im dokumentów akcji, świadectw udziałowych lub świadectw depozytowych. W przypadku spółki z o.o. wydanie dopłat należy przeprowadzić w dzień przejęcia przez spółkę przejmującą.

Autorka artykułu jest prawnikiem, specjalistą w zakresie prawa prasowego, gospodarczego, autorskiego oraz własności przemysłowej - kancelaria@mbrzozowska.pl, www.mbrzozowska.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Minister Moskwa: jesteśmy potentatem w produkcji wodoru

    Minister klimatu Anna Moskwa powiedział: Polska jest potentatem w produkcji wodoru, to przewaga w stosunku do wielu państw europejskich. Zdaniem minister upowszechnienie wodoru w Polsce to nie przyszłość, ale teraźniejszość.

    Jak przedsiębiorcy mogą skorzystać na nowelizacji ustawy o OZE?

    Co zmieni nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii? Kto chce inwestować w OZE? Jak firmy mogą skorzystać na nowych regulacjach? 

    W wakacje Polacy odpuścili chodzenie do pizzerii i fast foodów. Winna inflacja?

    Wizyty w restauracjach typu fast food i w pizzeriach stały się mniej popularne. Skrócił się też statystyczny czas przebywania w lokalach. Eksperci winą za to obarczają inflację i, co za tym idzie, zmianę zachowań konsumentów. 

    Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro na 17 nowych projektów wspierających zdrowe gleby

    Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro w 17 nowych projektów badawczych. Celem projektów będzie odbudowa i ochrona zdrowia gleby na potrzeby zrównoważonej produkcji zdrowej żywności, ochrony różnorodności biologicznej, budowania odporności na zmianę klimatu oraz realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu - podała KE.

    REKLAMA

    Prezes PAIH: polskie firmy powinny dostarczać na rynek ukraiński żywność przetworzoną

    Ukraina, podobnie jak Polska, jest dużym producentem żywności, ale z powodu sytuacji wojennej, w większości nieprzetworzonej - mówi prezes PAIH Paweł Kurtasz. Według niego polskie firmy powinny dostarczać na rynek ukraiński żywność przetworzoną.

    UE chce chronić wzory przemysłowe wytwarzane w drukarkach 3D

    Rada UE przyjęła w poniedziałek stanowisko negocjacyjne w sprawie proponowanej nowelizacji dyrektywy o ochronie prawnej wzorów. Nowe prawo ma na celu wprowadzenie ochrony wzorów przemysłowych wytwarzanych w drukarkach 3D.

    SENT z nowymi rodzajami odpadów? Projekt ma ograniczać szarą strefę

    System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o 11 rodzajów odpadów, takich jak farby, lakiery czy kleje. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak dodano, rozszerzenie SENT ma ograniczyć szarą strefę w gospodarce odpadowej.

    Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt rozporządzenia

    Projekt rozporządzenia umożliwiającego wsparcie inwestycji w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, opublikowano w poniedziałek 25 września na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

    REKLAMA

    Projekt innowacyjny, czyli jaki? Kryteria oceny i szans na otrzymanie dofinansowania

    Innowacja stanowi jedną z największych sił napędowych gospodarki, przynosząc szereg korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i konsumentom. Szczególnie duży wpływ na społeczeństwo mają innowacje przełomowe tj. rozwiązania oparte na zaawansowanych technologiach dotyczące istotnych problemów współczesnego świata, w tym m.in. środowiska czy zdrowia. Nic więc dziwnego, że to właśnie innowacyjność jest kluczowym kryterium oceny w krajowych oraz międzynarodowych projektach dotacyjnych.

    Klienci chcieliby inteligentnych wózków, które zastąpią kasę samoobsługową

    Sprzedawcy detaliczni są gotowi na technologiczne zmiany. Az 60 proc. badanych firm planuje się w przyszłym roku inwestycje w sztuczną inteligencję. A czego oczekują klienci? 

    REKLAMA