REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są kompetencje zarządu spółki partnerskiej?

Jeśli zatem w spółce partnerskiej jest powołany zarząd, do podjęcia uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu na zakup budynku na siedzibę spółki wymagana jest wcześniejsza uchwała zarządu w tej sprawie.
Jeśli zatem w spółce partnerskiej jest powołany zarząd, do podjęcia uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu na zakup budynku na siedzibę spółki wymagana jest wcześniejsza uchwała zarządu w tej sprawie.

REKLAMA

REKLAMA

Problematyczną kwestią są kompetencje zarządu w spółce partnerskiej w kontekście zaciągania zobowiązań finansowych przez spółkę. Czy zarząd tej spółki ma prawo podjąć decyzje o poważnych skutkach finansowych dla spółki, np. o zakupie budynku na siedzibę spółki i wzięciu kredytu na sfinansowanie tego zakupu? Czy jednak zgodę na taką decyzję muszą wyrazić wszyscy partnerzy spółki?

REKLAMA

Przepisy przewidują, że spółka partnerska może być reprezentowana na zasadach właściwych dla spółki jawnej albo spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 96 § 1 i art. 97 Kodeksu spółek handlowych, dalej: k.s.h.). Oznacza to w praktyce, że co do zasady każdy partner ma prawo reprezentować spółkę samodzielnie (tak jak ma to miejsce w spółce jawnej, w takiej sytuacji do czynności przekraczających zwykły zarząd, np. zaciągnięcia dużego kredytu przez spółkę potrzebna byłaby uchwała partnerów). Jeśli jednak umowa spółki partnerskiej przewiduje powierzenie prowadzenia spraw i reprezentowanie spółki zarządowi, wtedy do spraw związanych z prowadzeniem spraw i reprezentowaniem spółki mają zastosowanie przepisy dotyczące zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 201-211 i 293-300 k.s.h.). Oznacza to, że każdy członek zarządu może, bez wcześniejszej uchwały zarządu, prowadzić sprawy nieprzekraczające zakresu zwykłych czynności spółki (art. 208 § 3 k.s.h.).

REKLAMA

To, co jest czynnością zwykłego zarządu spółki, a co przekraczającą zwykły zarząd powinno być określone w umowie spółki lub też w regulaminie zarządu, ze względu bowiem na specyfikę i profil działalności oraz wielkość spółek w każdej z nich co innego może być uznane za czynność przekraczającą zwykły zarząd.

Porównaj: Jak to jest ze spółką partnerską?

Jeśli jednak przed załatwieniem sprawy nie przekraczającej zakresu zwykłych czynności spółki choćby jeden z pozostałych członków zarządu sprzeciwi się jej przeprowadzeniu lub też jeżeli sprawa przekracza zakres zwykłych czynności spółki (jak np. dotyczy zakupu nieruchomości na siedzibę spółki) wymagana jest wcześniejsza uchwala zarządu w danej sprawie (art. 208 § 4 k.s.h.).
Jeśli zatem w spółce partnerskiej jest powołany zarząd, do podjęcia uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu na zakup budynku na siedzibę spółki wymagana jest wcześniejsza uchwała zarządu w tej sprawie. Oznacza to, że jeden z członków zarządu może podejmować jedynie czynności nie przekraczające zwykłego zarządu, i to tylko wtedy, gdy nie sprzeciwi się temu choćby jeden z pozostałych członków zarządu spółki partnerskiej.

Polecamy serwis Windykacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA